למען השם, תתקוטטו בשקט

אם אתם חפצי אחדות חדלו מלשתף את עם ישראל בכל פרק בעלילת המריבות האין-סופית. קודם כל כי זה פתטי אבל בעיקר כי מרחיק ומזיק. דעה

חיים לב , כ"ה בתמוז תשע"ט

בנט והרב פרץ
בנט והרב פרץ
קרדיט: יוסי איפרגאן

"קבענו להיפגש"; "נפגשנו"; "יאללה בא. כתובת?"; "הפגישה נדחתה"; "הפגישה נדחתה טכנית"; "התפשרנו על ריצ'רץ'; "דורשים ריצ'רץ' משולש"; "עובד על חיבורים"; "גרירת רגליים"; "ספינים ושקרים".

הסופר אוסקר ווילד אמר פעם כי "הבסיס הנאות לקשרים בין זוגות הוא אי הסכמה הדדית". במידה מסוימת לריב זה בריא.

מריבה מושכלת מחדדת את השוני בין שני אנשים ויוצרת עניין. לאחר מריבה מושכלת התוצר המוגמר עליו יסכימו שני הצדדים יהיה מאוזן יותר, משובח יותר, עונה על הדרישות והצרכים שנכתבו מראש.

אבל מסתבר שגם להתקוטט זה מקצוע. הרשומה המביכה הקצרה עמה פתחנו היא הצצה קטנה לשלל ההודעות הרשמיות (!) של הבית היהודי ואיחוד מפלגות הימין מהיממות האחרונות. כל שעתיים והדרמה שלהן. כל מחצית יממה והטירוף שלה. פרק 21 בעלילת האקשן: מי יכבוש את המקום התשיעי ברשימה המשותפת: עידית סילמן או איש כלשהו מהמפלגה שכבר חצי שנה מתבשמת רק מסקרים.

אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק. העובדה שהטכנולוגיה בת ימינו מאפשרת לראשי המפלגות לנהל יחסי גומלין צפופים עם כלי התקשורת לא אומרת שהם חייבים לנצל אותם על בסיס שעתי. קודם כל כי זה פתטי אבל בעיקר כי זה מזיק. מזיק למריבה, מזיק עוד יותר לתוצאה הסופית המיוחלת.

כולנו מכירים מפלגות. מכירים מריבות. אוי כמה מריבות עקובות מדם ידעה הפוליטיקה המקומית בשנה האחרונה. הביטו ימינה ושמאלה, ראו כיצד נוהגות מפלגות, כיצד נוצרות כותרות. המריבות הכי מדממות מימין ומשמאל, הן אלו שמתחוללות מאחורי הקלעים ובחדרים הסגורים. לעתים, כשהמריבות חוצות את גבולות ההיגיון, הן מודלפות וקוצרות כותרות. בדיוק לסיטואציות הללו נוצר תפקיד המדליפן. זה שמדליף ומתדרך, מכפיש ומלכלך כשהמטרה היא לשלוט בסדר היום.

אבל – וכאן מגיע ה'אבל הגדול' - נשמר קו דקיק העושה את ההבדל בין קרע בלתי הפיך לאידיליה מלבלבת לקראת קו הגמר. כל עוד המתקוטטים שומרים כלפי חוץ על חזות מאוחדת, כל עוד ההודעות הרשמיות ממשיכות לכבד זה את זה, עדיין קיים סיכוי סביר שהעלילה תסתיים ב'הפי אנד'. כך חונכנו לריב, כך חונכנו להשלים. משום מה, במפלגות הציונות הדתית לא מבינים את זה.

די כבר לספר לנו על אסטרטגיות חכמות מחוץ לקופסה הדוגלות בקרבות אגרוף וירטואליות כדי לשפר קלפי מיקוח בחדרים הסגורים. די כבר למכור לנו לוקשים על מצב בלתי אפשרי כי "אין לנו כבר להפסיד".

פחות מחמישה ימים לסגירת הרשימות וזה נראה רע. אם פניכם לאחדות אמתית לטובתה של הציונות הדתית – תתקוטטו בשקט. החליפו מהלומות בחדרים הסגורים על המקום התשיעי, על התפקיד השביעי, על כל מה שאתם רוצים ואל תצאו משם עד שייצא עשן לבן. ההודעה הרשמית הבאה תספר לנו על היפים והאמיצים שהציעו זה לזה נישואין.

אלא אם מישהו מכין את התשתית לפירוקה הנוסף של הציונות הדתית.