גבורתם של מנהלי גן החיות בשואה

סרט תיעודי חדש יביא את סיפורם של יאן ואנטונינה ז'ביסנקי, מנהלי גן החיות בוורשה שהסתירו יהודים בביתם והצילו את חייהם בשואה.

ניסן צור , כ"ח בתמוז תשע"ט

השואה
השואה
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

הסרט התיעודי החדש "על בעלי חיים ואנשים" של הבמאי הפולני לוקאש צ'ייקי, מביא עדויות רבות ומסמכים ארכיוניים שיביאו את סיפור גבורתם של מנהלי גן החיות בוורשה, יאן ואנטונינה ז'בינסקי.

השניים ניצלו את תפקידם ואת העובדה שהנאצים אפשרו להם להמשיך ולהפעיל את גן החיות בוורשה, על מנת להסתיר יהודים במרתף ביתם ובכך הצילו את חייהם.

הם גם הצליחו להבריח יהודים מהגטו בוורשה אל ביתם תוך שהם מסתירים אותם בתוך עגלות של שאריות מזון שאספו מהגטו עבור בעלי החיים בגן החיות, מתחת לאפם של הנאצים.

על פי ההערכות הסתירו בני הזוג הפולנים בביתם מעל 300 יהודים לאורך המלחמה, כאשר הם דואגים למזון ותרופות עבורם. רבים מהיהודים התגוררו בביתם של בני הזוג ז'בינסקי חודשים ארוכים, כאשר אנטונינה ז'בינסקי נהגה לנגן בפסנתר בכל פעם שהנאצים הגיעו לבדוק את הבית, על מנת להזהיר את היהודים המסתתרים במרתף ולגרום להם לשמור על שקט.

בסרט החדש מביא הבמאי הפולני צ'ייקי ראיונות עם משה תירוש – ניצול שואה שחייו ניצלו לאחר שהסתתר במרתף ביתם של בני הזוג ז'בינסקי, וכן עם קשישטוף פרוחסקה, שאימו הסתתרה בבית של מנהלי גן החיות והתיידדה עם בתם של בני הזוג, תרזה, עד שנחשבה לבת משפחה.

יוצרי הסרט השתמשו בחומרים ארכיוניים שמעולם לא נחשפו על הבית בגן החיות בוורשה העומד על תילו עד היום ומשמש כמוזיאון לבני הזוג ז'בינסקי, ומביאים מסמכים רבים החושפים בפעם הראשונה את גבורתם ואמץ ליבם של בני הזוג הפולנים. הסרט אמור לצאת לאקרנים בפולין בתאריך 6 בספטמבר.