מגעים לשילוב בן העדה האתיופית באיחוד הימין

לעיתונאי איינאו פרדה סנבטו, בן ליוצאי אתיופיה, מוצע המקום ה-15 ברשימת הימין. היעד: למנוע זליגת קולות מאוכזבי ליכוד מהעדה שמאלה

שמעון כהן , כ"ח בתמוז תשע"ט

איינאו פרדה סנבטו
איינאו פרדה סנבטו
צילום: באדיבות המצולם

גורמים מטעמו של השר לשעבר נפתלי בנט, האחראי על המו"מ מטעמה של איילת שקד, נועדו בימים האחרונה עם העיתונאי לשעבר ופעיל הציבור מעולי אתיופיה איינאו פרדה סנבטו, על מנת לבחון את הצבתו ברשימת הימין המאוחד לכנסת.

במפגש הראשון עם נציגו של בנט עלו סוגיות אידאולוגיות ופרדה סנבטו פרש את משנתו כמי שהיה שותף למאבק הציבורי נגד ההתנתקות ומאמין בערכי ארץ ישראל. לאחר המפגש הועלה שמול של סנבטו בפני כמה אישים מרכזיים בקהילת יוצאי אתיופיה ואלה הביעו הערכה כלפי פעילותו הציבורית חברתית למען הקהילה ולמען שכבות חלשות.

בסביבתו של סנבטה רואים בהצבתו של בן העדה במקום ריאלי ברשימה מהלך שתכליתו לבלום זליגה מתוכננת של יוצאי אתיופיה תומכי ליכוד להצבעה שמאלה ל'כחול לבן' כחלק מהמחאה של בני העדה נגד התנהלותו של הליכוד בסוגיות החברתיות הטורדות את העדה וראשיה ולנוכח המחאה האחרונה של בני העדה.

ההצעה הראשונית שהועלתה בפני סנבטו היא שיבוץ במקום ה-15 ברשימה המאוחדת, ואולם סנבטו צפוי לדרוש מקום גבוה יותר, ככל הנראה את המקום ה-11, "כדי שהוא לא יהיה קישוט, אלא באמת גורם שיוכל להשפיע", אומר גורם המקורב לו.

"חשוב להציב את סנבטו במקום גבוה כי קיימת תסיסה בקרב בני העדה שמתכוונים להביע את זעמם על שלטון הליכוד בקלפיות ולהצביע עבור ליברמן או עבור 'כחול לבן'. חיבור של מרצ, 'כחול לבן', ליברמן ואהוד ברק יביא עלינו התנתקות נוספת, ואת זה חשוב למנוע ולהשאיר מספר רב ככל הניתן של מצביעים במחנה הימין", דברי המקורב לסנבטו.

לפי שעה, כך נאמר לסנבטו, כל עוד לא הושלם המו"מ עם 'עצמה יהודית' והמקום אותו מייעדת הרשימה לעו"ד איתמר בן גביר לא נחתם לא ניתן לדון בהצעה הסופית שתוגש לסנבטו.

כאן המקום להוסיף ולדווח על פגישה שהתקיימה לפני ימים אחדים בין בכירים בקהילת יוצאי אתיופיה ובהם רבני קהילות וקייסים עם שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', במגמה לבחון דרכי שיתוף פעולה בין איחוד הימין לבין בני הקהילה. פגישה זו עסקה ברובה המוחלט במצוקותיה של הקהילה ואולם עלו בה גם אספקטים פוליטיים ככל הנראה כללו את ההצעה לשלב בן לעדה במקום בולט ברשימה.