תביעה משפטית: תח"צ בשבת - לא חוקי"

עוה"ד יחיאל ויינרוט ושמואל הקר שיגרו התרעה לפני נקיטת הליכים משפטיים לעירית רמת גן הצפויה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת הקרובה

מיכל לוי , כ"ט בתמוז תשע"ט

עצרת תושבי רמת גן למען השבת
עצרת תושבי רמת גן למען השבת
צילום: יעקב אפרתי

קרבות השבת לבית המשפט. עורכי הדין יחיאל ויינרוט ושמואל הקר ממשרד עו"ד יעקב וינרוט ז"ל שיגרו התרעה לפני נקיטה בהליכים משפטיים לעירית רמת גן הצפויה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת הקרובה במימון העירייה.

במסגרת ההתרעה, ששוגרה אל שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' עם העתקים לראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, חברי מועצת העיר רמת גן והמפקח על התעבורה, דורשים התובעים להפסיק לאלתר את הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות.

ההתראה מבהירה כי החלטת מועצת העיר נוגדת ערכי יסוד, אשר הוכרו לאורך הדורות כבסיס לקיום העם היהודי.

לצד האמור, נכתב בהתראה, החלטת מועצת העיר כפי שפורסמה בתקשורת, נגועה גם בהעדר חוקיות ובנוסף, מנוגדת באופן ברור לסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה.

בין היתר נכתב כי "למשל, סעיף 71(7א) לפקודת התעבורה (נוסח חדש), מסמיך את שר התחבורה להתקין תקנות בקשר לרכב מנועי ציבורי, בין היתר בענין "איסור הפעלת אוטובוס ציבורי בימי מנוחה בקו שירות; לענין זה יתחשב השר ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה".

"מטרת הסעיף ברורה ומדברת בעד עצמה: לתת אמצעים בידי שר התחבורה למנוע הפעלת קווי תחבורה ציבוריים בימי מנוחה, תוך התחשבות מרבית במסורת ישראל "בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה".

ההתראה קובעת כי החלטת מועצת העיר פוגעת פגיעה אנושה בעקרונות היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"הפרת הסטטוס-קוו בענין הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, מהווה פגיעה בעקרונותיה של מדינת היהודים, על האיזונים העדינים שנוצרו בה במשך השנים. כי על כן פונים עורכי הדין אל שר התחבורה ומבקשים ממנו להפעיל את סמכותו בהתאם לחוק ולתקנות; ולהורות על הפסקה מיידית של כל הפעלת תחבורה ציבורית בשבת".

עורכי הדין מסיימים באמרם, "הנך מתבקש לראות במכתבנו זה מכתב מיצוי הליכים; וככל שלא תיעננה דרישות מרשינו, ישקלו מרשינו הגשת עתירה מתאימה לבית המשפט".