המלצה לטיול: נחל עיון

המקור הרביעי של הירדן מוכר פחות משלושת האחרים: בניאס, חצבני ודן. נחל עיון הוא נחל קטן, אך תורם את חלקו למאזן המים הלאומי שלנו.

מדרשת הגולן , כ"ט בתמוז תשע"ט

נחל עיון
נחל עיון
צילום: עדי זהב

השבוע נבקר במקור הרביעי של הירדן, המוכר פחות משלושת המקורות האחרים: בניאס, חצבני ודן. נחל עיון הוא נחל קטן אומנם, אך עדיין תורם את חלקו למאזן המים הלאומי שלנו.

נחל עיון הינו המערבי שבין נחלי אצבע הגליל. הנחל מנקז את זרימתו של עמק העיון המכונה בערבית "מרג' עיון". מי שבקיא במסלולי המים שבצפון, זוכר ודאי שנחל נפלא זה איננו זורם בימות הקיץ אלא בחורף בלבד, דבר שנגרם כתוצאה משאיבת יתר של החקלאים הלבנוניים בחלקים העליונים של הנחל כך שלא נותרו מים לזרימה במפלי הענק של הנחל דווקא בימות הקיץ החמים. פרנסי רשות הטבע והגנים לא הסכימו עם עובדה זו ובחנו כיצד יהיה ניתן להשיב את זרימתו הטבעית של הנחל במשך כל ימות השנה. לאחר ניסויים רבים הגיעו למסקנה שמי הדן יכולים להתאים להרכב המים המקורי של הנחל ועל כן לאחר שיתוף פעולה עם חקלאי האזור, החלו בשאיבה של מי הדן והעלאתם אל נחל עיון הגבוה מהדן. כך יכולים המטיילים לשוב וליהנות ממראה המפלים הגדולים, מצמחיית הנחלים ובכלל מאוירת הנחל המיוחד.

הוראות הגעה

ניסע אל הישוב הצפוני מטולה. מומלץ להגיע עם שני רכבים ולבצע את המסלול בצורה קווית.

את הרכב המאסף נשאיר בחניית השמורה הנמצאת מעט לפני הכניסה לישוב. במקום מוצב שלט המפנה ימינה. מכאן ניסע אל תוך המושבה מטולה שם נתחיל את מסלול ההליכה. בשער הכניסה של המושבה נמשיך ישר עד לשלט המפנה אותנו שמאלה אל נחל עיון. מכאן ניסע בין בתי המושבה הוותיקה והמיוחדת. חשוב לשים לב לשילוט בתוך המושבה המפנה אל הנחל עד שנגיע אל רחבת החניה. שם נשאיר את הרכב, נצטייד במים ומזון לשעתיים, נשלם את דמי הכניסה ונחל בצעידה. ההליכה כולה בעקבות סימון שבילים כחול. כאשר נגיע בזריזות אל המפל הראשון הוא מפל עיון. נהנה מיופיו ומשפעת מימיו.

תוך כדי הטיול נלמד מעט היסטוריה. מעל למפל היה קיים בעבר גשר שפוצץ ב"ליל הגשרים". כמו כן נקודה זו הינה נקודה נוחה למעבר אדם ועל כן יהודי לבנון שברחו מהמדינה הערבית בשנות הארבעים בחרו לעשות זאת בנקודה זו, תושבי מטולה היו מסייעים לעולים אלו להיכנס על ידי כך שביימו חתונות בהם האורחים החדשים נטמעו בהמולה הכללית.

המפל השני בדרכינו הינו מפל הטחנה, זאת על שום טחנת קמח ששרידיה עדיין נראים בשטח, טחנה זו פעלה עד שנת 1920. מכאן ממשיכים בשביל חצוב עד לעין סוכרה שהיה ספק המים לתושבי מטולה עד לשלהי שנות החמישים. אנחנו נכנסים אל החלק הקניוני של הנחל שם אנו פוגשים את המפל השלישי, מפל האשד. מכאן מתחיל טיפוס קל על כתף הנחל בסמוך לבית הקברות של המושבה, שכמובן מספר את סיפורה של המושבה המיוחדת. אך את זה נשאיר לזמנים אחרים. אנו הולכים בשטח הפתוח המכונה "גבעת החצבים", דבר שיזכיר לנו שאוטוטו הם כבר זוקפים ראש. אלו שיגיעו לכאן בעוד כחודש יחזו במקבץ מרהיב של עשרות פרטים. מדרום לנו תל ענק, תל אבל בית מעכה. מכאן נצפה בתצפית מרהיבה על מפל התנור. המפל הגבוה והמרשים מבין ארבעת המפלים.

למפל זרימה עוצמתית שגם לאחר פרויקט השבת המים בקיץ מתיז רסס וטיפות מים על המתקרבים אליו. מכאן הדרך קצרה לחניון כלי הרכב. מעט לפני החניון שביל המעפיל אל תצפית נוספת על המפל. ובחניה תמצאו אטרקציה נוספת, מלבד "צ'ופרים" קרים הנמכרים במזנון ישנה שם גם בריכת שכשוך לילדים וגם לגדולים.

תהנו!