אורח נדיר במועצת העיר ירושלים

ראש מועצת אבו-גוש נאם בכיכר ספרא: ירושלים יקרה לנו, נמשיך לסייע לה. אבו גוש מהווה מודל לקיום משותף בין יהודים למוסלמים.

אורלי הררי , א' באב תשע"ט

סלים ג'אבר ומשה ליאון
סלים ג'אבר ומשה ליאון
צילום: יאיר דן

ראש המועצה המקומית אבו גוש, סלים ג'אבר, השתתף אתמול (חמישי) בישיבת מועצת העיר ירושלים, ודיבר על השכנות הטובה והיחסים העמוקים בין ירושלים לכפר הנמצא ליד כביש 1, בדרך אל בירת ישראל.

"אני רוצה להודות לראש העיר משה ליאון ולמועצת העיר כולה, לכל מי שסייע לאירוע ההיסטורי הזה, מעולם לא הגיע נבחר ציבור ערבי לנאום במועצת העיר ירושלים", אמר ג'אבר. ''אני מתרגש להיות בעיר הקדושה שהיא ורק היא המודל הכי טוב לשלום אמיתי לעולם כולו''.

הוא סיפר כי ''לפני 40 שנה הגיע ממצרים הנשיא אנואר סאדאת לנאום בכנסת ישראל, נאום שבו השלום היה המוטיב המרכזי ואחריו הגיע השלום בין המדינות. גם לאחר מכן בשנת 1996 חתמה מדינת ישראל הסכם שלום עם חוסיין מלך ירדן''.

לדבריו, שני ההסכמים הללו הגיעו לאחר מלחמות קשות בין העמים, ומנהיגי המדינות האלה הבינו שהשלום עדיף מהמלחמה. ''אני כאן כראש מועצת אבו גוש, הכפר השכן שלעולם לא נילחם עם מדינת ישראל אלא אפילו סייע לה לקום''.

ראש מועצת אבו גוש הדגיש כי הכפר מהווה מודל לקיום משותף בין יהודים למוסלמים בכל המזרח התיכון. ''לא רק החומוס יפה באבו גוש, אלא בעיקר האוכלוסייה כולה שמשלבת 100 משפחות של יהודים לצד 8500 תושבים מוסלמים.

ג'אבר, שהגיע לדיון ביוזמת יועץ התקשורת יאיר דן, פנה לראש העיר פנה ליאון ואמר לו: "שיתוף הפעולה בין אבו גוש לירושלים לא ידע ימים טובים יותר תחת הנהגתך ראש העיר הנכבד. ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר לאחרונה על הפיכתה של ירושלים לעיר גג שתכלול בתוכה את שכניה בגוש עציון, במעלה אדומים במבשרת וגם באבו גוש''.

"אני מצהיר שאני זוכה להיות שכן שלך ראש העיר ירושלים, ואשתף פעולה עם ההצעה הנהדרת הזו. אנחנו תושבי אבו גוש התגייסנו לסייע בשנת 1948 על מנת לשמור על ירושלים חופשית ופתוחה משגשגת ומתפתחת, וגם היום אנחנו נסייע לפתח את ירושלים יחד עם אבו גוש".

ג'אבר פנה לליאון שוב ואמר לו ''אני מברך אותך שתצליח בדרכך המיוחדת לבנות את ירושלים ולקדם אותה, אתה איש יקר לירושלים וגם לנו. אני מזמין אותך לאבו גוש כדי לחזק את הקיום המשותף, ולחזק יחד את ירושלים ועתידה".

ראש העיר ליאון בירך את ג'אבר ואמר כי הוא אדם שמייצג את השכנות הטובה. ''הוא כאן כדי להציג מודל אפשרי ומתווה לקיום משותף בין יהודים למוסלמים באיזור ירושלים ובתוכה. אדם שגדל בבית שחינך לאהבת המדינה. אבא שלו שהיה המוכתר שלח את אמא שלו שהייתה אחות לחבוש פצועים בשיירות לירושלים בשנת 1948 כאשר היא הייתה נצורה".