השגריר נגד הבידוק בנתב"ג: "בא לי להקיא"

רדא מנצור, שגריר ישראל בפנמה, סיפר על יחס משפיל בנתב"ג: "עוספיא זה לא בשטחים''. רשות שדות התעופה: "אין פסול בעבודת הסורקת".

אורלי הררי , ג' באב תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

האבטחה הקפדנית בנמל התעופה בן גוריון שהופכת אותו לאחד מנמלי התעופה המאובטחים ביותר בעולם, גבתה מחיר משגריר ישראל בפנמה, רדא מנצור, שטען כי זכה ליחס משפיל בכניסה לנתב"ג.

בפוסט שפירסם בדף הפייסבוק שלו תיאר מנצור את הפגישה שלו ושל משפחתו עם המאבטחת במחסום הכניסה לנמל התעופה. ''המאבטחת: מאיפה אתם מגיעים? נהג ההסעה: מעוספיא. מאבטחת: תראה לי תעודה מזהה! נהג: מציג תעודה. מאבטחת: תעצור בצד''.

בשלב זה, כך על פי השגריר, עולה המאבטחת לרכב ההסעות ודורשת מכולם להציג לה דרכונים. מנצור מסביר לה שהדרכונים נמצאים בתיק בתא המטען, והיא שאלה בטון של מ"כ בטירונות: ''לאן אתם נוסעים?''.

מנצור השיב למאבטחת כי המשפחה נוסעה לפריז ומשם ממשיכה לפנמה, ''אני עובד שם בשגרירות. מאבטחת: מי הנוסעים? אני: אשתי ושני הילדים שלי. המאבטחת סוקרת במבטים ארוכים את כולנו אחד אחד. מתעכבת על פני הבת הקטנה שלי ומסכמת: טוב אתה יכול להמשיך''.

לאחר ההמראה הוא כתב בפייסבוק: ''נתב"ג תלכו לעזאזל. שלושים שנה של השפלה ועוד לא סיימתם. פעם הייתם מפרקים אותנו בטרמינל, היום התקדמנו ואנחנו חשודים רק במחסום הכניסה,
אגב עוספיא הוא לא כפר בשטחים אלא מקומו של בית הקברות המרכזי לחללי צה''ל הדרוזים. החלל הראשון ברשימה הוא סבא של אשתי שנפל בשנת 1938... עשר שנים לפני קום המדינה. אחריו ברשימה חללי עוספיא ממלחמת העצמאות.

''אני ממליץ שתיקחו את מנהלי האבטחה שלכם ואת הארגון המנחה שלהם לביקור בבית הקברות הזה וילמדו שם מה היא הקרבה ומה הן ממלכתיות ודרך ארץ. עד אז יש לי משהוא אחד להגיד לכם: בא לי להקיא".

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "הבידוק הביטחוני בנתב"ג הינו ללא הבדל דת, גזע או מין, ובאופן שוויוני. כשאתה פוגש למעלה מ־25 מיליון נוסעים בשנה, יש מי שיבחר להיפגע ממפגש עם מאבטחת שעושה עבודתה. עוד בטרם בוצע תחקיר ומקריאת הפוסט אין שום פסול בעבודת הסורקת".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) הגיב גם הוא, מתוקף העובדה שתחום התעופה בישראל נמצא באחריות משרדו. ''היינו מאוד רוצים לחיות בשלום וביטחון ולא להצטרך לבדוק אף אחד. מה לעשות שהערבים כופים עלינו כבר מאה שנה מלחמת הישרדות ומחייבים אותנו לשמור על בטחון אזרחינו. יש לזה מחיר. צריך להשתדל למזער אותו, וכך אנחנו אכן עושים, אבל בידוק ותשאול הם מינימום הכרחי.

''רש"ת השקיעה סכומי עתק במערכת בידוק חכמה כדי למנוע עד כמה שניתן בידוק על בסיס פרופיילינג, ועדיין, קשה מאוד להימנע מזה לחלוטין. בעלי חזות ומבטא ערבי מעוררים באופן טבעי חשד יותר מבעלי חזות ומבטא יהודי.

''זה לא כי אנחנו גזענים, אלא פשוט כי כל המחבלים שהתפוצצו כאן ושמנסים עדיין כל הזמן לעשות את זה (מערכת הביטחון הישראלית מסכלת כידוע מאות פיגועי טרור בשנה) הם ערבים. את האצבע המאשימה צריך להפנות לטרוריסטים ולא למי שתפקידם לשמור עלינו מפניהם.

''ברור שהבידוק צריך להיעשות עד כמה שניתן בנימוס ובצורה מכובדת, וחזקה על עובדי רש"ת שכך הם נוהגים. ככל שבמקרה הזה היתה התנהגות לא הולמת אני בטוח שהיא תיבדק והלקחים יופקו. אני מבקש לחזק את ידי עובדי הביטחון של רש"ת ולהודות להם בשם אזרחי ישראל על עבודתם החשובה ומצילת החיים", כך סמוטריץ'.