"להזניק את אילת אל העתיד"

הממשלה אישרה תכנית בגובה של למעלה מחצי מיליארד ש"ח לפיתוח אילת וסביבתה. "אלה לא הבטחות, זה כסף מיידי", הבטיח ראש הממשלה.

ניצן קידר , ג' באב תשע"ט

ישיבת הממשלה באילת. היום
ישיבת הממשלה באילת. היום
צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

הממשלה אישרה אחר הצהריים (ראשון) את התכנית לפיתוח העיר אילת וחבל אילות בלמעלה מחצי מיליארד ש"ח. התוכנית אושרה במסגרת ישיבת ממשלה מיוחדת שהתכנסה היום באילת

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה, "אני יודע שכולכם מחכים לשמוע על התוכנית, אבל לפני זה בטח רציתם לשמוע משהו אחר - אנחנו שומרים על הפטור ממע"מ לאילת".

"התקדמנו מהשממה באמצעות חזון גדול ויצרנו עיר לתפארת. אנחנו הולכים היום לעשות צעד גדול מאוד ולהזניק אותה אל העתיד. אנחנו דיברנו על כך כמה שנים טובות, ולשמחתי, בעזרת כל שרי הממשלה כאן, אנחנו זזים קדימה בתוכנית של למעלה מחצי מיליארד ש״ח לפיתוח מיידי. אלה לא הבטחות, זה כסף מיידי", ציין נתניהו.

לדבריו, "הדבר הראשון שאנחנו מטפלים בו זה קודם כל שירותי הבריאות - אנחנו הולכים לשדרג אותם בלמעלה מ-150 מיליון ש"ח. אנחנו נשדרג את תשתיות התחבורה, נקים מרכזי תיירות וננגיש את רצועת החוף לציבור ונשפר אותה".

"אולי הדבר החשוב ביותר שאנחנו הולכים להקים כאן זה פארק לפיתוח מזון מן הים. זה מזון העתיד. אי אפשר להמשיך להאכיל את האנושות באמצעות פרוטאין מהיבשה - זה יקר מדי, זה לא יעיל, זה מזהם וזה קשה. זה ישאר בוודאי, אבל הפרוטאין של העתיד מקורו בפרוטאין סינטטי, אבל יקח הרבה זמן עד שנדע אם זה קיים. מה שבוודאות קיים זאת היכולת לקחת דגיגים קטנטנים שהופכים בים לדגים גדולים. זאת טכנולוגיית המזון של המחר - והיא כבר פה. יש פה שתי חברות באילת, אנחנו הולכים לגבש את זה לקונצרן, ולהקים כאן מרכז שייתן עתיד יוצא מן הכלל לאילת. אני רוצה להפוך את אילת למרכז תיירות ולמרכז ידע וטכנולוגיית מזון מן הים", הדגיש ראש הממשלה.

"אנחנו עושים את כל זה תוך מתן תשומת לב לשאלת התחבורה. אנחנו מחוייבים לפתור את זה. אנחנו נקים היום צוות לבחינת כניסתן של חברות בינלאומיות להפעלת קו טיסות הפנים לאילת. פירוש הדבר - הורדת מחירים מיידית. זאת בשורה גדולה לפתיחת התחרות, להגדלת התיירות והטיסות לאילת ולירידת מחירים. אנחנו מקימים היום ועדת שרים לענייני אילת בראשותי. אני מתכוון לעקוב מקרוב אחר יישום ההחלטות ולוודא את היישום המלא של מה שאנחנו מחליטים", הוסיף נתניהו.

נתניהו התחייב גם "אנחנו נמשיך לקדם את תכנון קו הרכבת מהמרכז לאילת. גם החזון הזה יתממש. יש לאילת עתיד מזהיר. לכל אזרחי ישראל יש חלק ורצון לראות את העתיד הזה מגיע כמה שיותר מהר. בגלל זה אנחנו כאן".

נציין כי התוכנית גובשה בהנחיית ראש הממשלה נתניהו, בהובלת מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ ובשיתוף משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד התיירות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד החקלאות, משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הביטחון. התוכנית כוללת השקעות תקציביות גדולות בתחום הבריאות, התיירות, התחבורה, התעסוקה ועוד.

התוכנית מובאת לאישור הממשלה לאחר סדרה של עבודות מטה שבחנו את צרכי העיר אילת ואת הכלים הנדרשים לפיתוחה הכלכלי, על מנת להביא לשיפור באיכות החיים של תושבי האזור ולפיתוח מנועי הצמיחה של העיר לטובת תושביה.

התוכנית צפויה להביא לשיפור שירותי הבריאות של תושבי אילת, לשדרוג שירותי התחבורה והכבישים, להגדלת כמות התיירים שיפקדו את העיר, לביסוס מעמדה של אילת כמרכז מחקרי-יישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים, החקלאות הימית והביוטכנולוגיה הימית ולהגדלה וגיוון של מקורות התעסוקה באזור.

לצורך מעקב אחר יישום ההחלטה תוקם ועדת שרים לענייני העיר אילת וחבל אילות בראשות ראש הממשלה, וכן תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שתקיים מעקב רצוף אחר מימוש החלטת הממשלה ותפעל להסרת חסמים במידת הצורך.