ההחתמה בליכוד - סותרת את החוק

ד"ר אסנת עקירב אומרת כי הצעד שנעשה בליכוד להחתמה על מסמך שקובע שרק נתניהו יוכל להוביל את הממשלה הבאה, עלול לא לעמוד במבחן עתידי

ניצן קידר , ג' באב תשע"ט

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

הליכוד עסק היום בהחתמת השרים וחברי הכנסת על מסמך שמטרתו לקבוע שהיחיד שיוכל להרכיב ממשלה מטעם המפלגה - הוא בנימין נתניהו.

ד"ר אסנת עקירב, ראש החטיבה למדע המדינה במכללה האקדמית הגליל המערבי, אומרת שמעבר לכל ההכחשות וההחתמות בליכוד, הרי שאין שום חוק שמונע מחבר כנסת מהמפלגה שאינו נתניהו מלהקים את הממשלה הבאה.

"מבחינה חוקית לעצומה הזו אין שום מעמד, כי חוק יסוד הכנסת אומר בצורה מאוד ברורה שיש אפשרות שאחד מחברי הכנסת שיש לו את הסיכוי הכי גדול להרכיב ממשלה, הוא זה שהנשיא יאפשר לו לעשות זאת. לא כתוב בו שזה מחוייב להיות ראש רשימה", אומרת עקירב לערוץ 7.

לדבריה המימד של ההחתמה הוא בעיקר חיזוקו של נתניהו. "אפשר לצאת בהצהרה וזה נותן תחושה של אחדות, גאווה, חיזוק למעמדו של ראש הממשלה וגם ריסון של כל חברי הכנסת שחושבים אולי להחליף את נתניהו בשלב כלשהו. בפועל, אם תתאפשר אחרי יום הבחירות, סיטואציה שבה חבר כנסת אחר מהליכוד יוביל את המפלגה כחלק מממשלת אחדות - מבחינת החוק זה דבר אפשרי".

"אם אני חוזרת לטיעון של נתניהו: 'אני אמשיך לכהן כראש ממשלה כל עוד החוק לא אוסר עלי לעשות זאת'. החוק מאפשר נכון להיום לכל ח"כ שיש לו את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה והוא לא חייב לעמוד בראשות הרשימה. אם הולכים לפי החוק - צריך להיות עקבי בכך, הוא אומרת.

לאחר סגירת הרשימות מזהה עקירב שתי מגמות במערכת הבחירות הנוכחית. "הראשונה, מספרן של הנשים בשפל. יש רגרסיה רצינית בכך וזה חמור מאוד".

"השנייה היא שכל המפלגות שמתחילות לדבר פוליטיקה ומנסות לשכנע אותנו להציע בעבורן לא מדברות תוכן. אין שיח של מה המפלגה הולכת לעשות אלא בעיקר שיח פרסונלי - מי יהיה ראש הממשלה ומי לא", היא מוסיפה.

"שתי הנקודות מלמדות על הציבור הישראלי - שהתוכן הפך להיות כבר לא מהותי עבורו - והעניין הוא מאוד פרסונלי", מסכמת ד"ר עקירב.