כתב אישום בפרשת "הפלס"

עורך העיתון, המנכ"ל ושורת פעילים ב"פלג הירושלמי" מואשמים שאיימו וסחטו בכירים במשק במטרה שיפרסמו בעיתון ויחדלו לפרסם ב"יתד נאמן"

ערוץ 7 , ד' באב תשע"ט

הפלס. ארכיון
הפלס. ארכיון
צילום: העיתון

פרקליטות מחוז ת"א הגישה הבוקר (שני) כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד שורת נאשמים בפרשת העיתון "הפלס".

בין הנאשמים: נתן גרוסמן, בעליו ועורכו של עיתון הפלס בתקופה הרלוונטית, שמואל אלישיב, מנכ"ל העיתון בתקופה הרלוונטית, אברהם טריגר, חיים יברוב, נתנאל שטפפר, שבתאי פיין, ישראל טרופר ומשה ברלימן.

כתב האישום כולל 27 אישומים בעבירות רבות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, סחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה והטרדה באמצעות מתקן בזק (ריבוי עבירות), כל נאשם על פי המיוחס לו בכתב האישום.

על פי כתב האישום, הנאשמים שייכים לזרם הליטאי המכונה "הפלג הירושלמי" בעדה החרדית, אשר ביטאונו "הפלס" מחולק חינם לציבור קוראיו וממומן מפרסומות ומודעות של חברות עסקיות במשק הישראלי.

בפברואר 2014 פורסם בעיתון "יתד נאמן" ובאמצעי תקשורת אחרים, מכתב בחתימת הרב חיים קנייבסקי והרב שטיינמן ובו קריאתם לציבור חסידיהם "שלא להכניס את עיתון הפלס לביתם; שלא לסייע בידי עיתון הפלס בשום צורה שהיא, ובכלל זה שלא להתראיין או לפרסם בעיתון הפלס, וכי ראוי ליידע את המפרסמים בעיתון זה כי הם עלולים לתן יד לחילול שם שמיים".

בהמשך לקריאה זו החליטו גרוסמן, אלישיב וטריגר לסחוט באיומים נושאי משרה בחברות גדולות במשק, בין היתר אסם, שטראוס, אגד וסנו, בכוונה לגרום לחברות לפרסם בעיתון הפלס ולא בעיתון יתד נאמן. לצורך כך, יצר טריגר קשר עם יברוב, שטפפר, פיין, טרופר וברלימן וסיכם אתם כי הם יפעלו לאיים על המתלוננים ולהטריד אותם באמצעי תקשורת שונים באופן שתשובש ותיפגם שגרת חייהם ועבודתם, הטרדות שיחדלו רק אם האחרונים יפרסמו מודעות בעיתון הפלס ויחדלו לפרסמן בעיתון יתד נאמן.

במסגרת זו, הפעילו טריגר ויברוב קווי טלפון ששימשו מוקד למאבק בקריאת הרבנים ובהם העלו הנאשמים, בין השאר, את שמות החברות אותם יש להטריד ומספרי הטלפון של נושאי המשרה באותן החברות. במהלך החודשים אוקטובר 2015 – אפריל 2017, במספר רב של הזדמנויות, צייתו רבבות חסידים לקו המאבק ולתכנים שהועלו בו ובעקבות כך התקשרו בשעות לא שגרתיות ובתדירות גבוהה, למתלוננים והטרידו אותם טלפונית.

בין המוטרדים על פי כתב האישום, יו"ר אוסם דן פרופר, מנכ"ל אוסם יצחק צאייג, שורה של בכירים בבנק הפועלים, שורה של בכירים בחברת "הצורפים", שני בכירים בחברת "תנובה" ועוד

בכתב האישום נטען כי כתוצאה מההטרדות, נגרם למתלוננים נזק ישיר ועקיף לחייהם הפרטיים והעסקיים. הם הפסיקו לענות לטלפונים באופן גורף, אחדים מהם הפסיקו לפרסם את מוצריהם בעיתונות החרדית וכך נפגעו רווחיהם.