אלפי הרוגים ועדיין מוכרים נשק חופשי

אלפי הרוגים מונה ארה"ב מדי שנה בשל תקריות ירי כאלה ואחרות. מה מונע מהם לשנות את החוק המתיר רכישה חופשית של כלי נשק?

שמעון כהן , ד' באב תשע"ט

ירי, אילוסטרציה
ירי, אילוסטרציה
צילום: איסטוק

אירועי הירי האחרונים בארה"ב גבו את חייהם של 32 בני אדם ועשרות פצועים נוספים. בשנה מונה ארה"ב אלפי הרוגים מתקריות נשק וכצפוי שוב עולה המחלוקת סביב קלות הרכישה של כלי נשק ברחבי ארצות הברית.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם החוקר איתמר צור, שחקר את הסוגיה ואף פרסם סביבה עבודת מחקר אקדמית, וכבר בראשית הדברים שאלנו שאלה שנדמה שהתשובה השלילית לה צפויה: האם כעת לאחר רצף אירועים טראגי שכזה יתכן שינוי במדיניות הנשק בארה"ב.

"כשאומרים זאת לאמריקאים הם מצביעים על התיקון השני לחוקה ולפיו יש זכות לכל אזרח אמריקאי לשאת נשק. הם לא רואים זאת כהגנה עצמית אלא כזכות כמו כל דבר אחר, לכן מבחינה תרבותית קשה לשנות את זה".

לכך מוסיף ומעיר צור ומציין כי בשנים האחרונות חל שינוי מסוים בדעת הקהל האמריקאית, שכן יחד עם ההתנגדות לטראמפ מתעוררת גם התנגדות למדיניות הזו.

"אתה יכול לראות אצל משפחות בארה"ב במרתף מחסן נשק. כששואלים אותם למה הם צריכים את זה הם אומרים שזה לציד, ליופי או שאוהבים את זה. לזאת הוא מוסיף את הבעיה החוקתית לשינוי חוק המופיע בחוקה. ""כדי לשנות חוק שמופיע בחוקה צריך רוב מיוחד בשני בתי הקונגרס, דבר שאי אפשר להשיג אותו במיוחד כשיש רוב רפובליקני".

צור מוסיף ומציין כי "בתקופת קלינטון בוטלה חוקיות החזקת נשק אוטומטי, כי אזרח לא צריך נשק כזה, אבל בוש החזיר כי יש לתעשיית הנשק לוביסטים שמשפיעים על גורמים כבדי משקל בקונגרס. זה עניין של כסף ותרבות".

הסוגיה כולה החלה "בתקופת מלחמת העצמאות האמריקאית כאשר לא היה צבא קבע והנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, אמר כל אזרח יהיה עם נשק כדי שאפשר יהיה לגייס מיידית למלחמה. זה עזר גם נגד אינדיאנים פורעים שלא יפגעו להם ברכוש ובנפש".

מאז חלה "ההתפרסות מערבה מהחוף המזרחי הביא את הצורך להילחם בפורעי חוק, בעיקר ילידים אמריקאיים, והיום רואים שעל כל פריצה לבית אבי המשפחה יוצא עם אלת בייסבול. אצלנו מתקשים למשטרה. המונח 'ביתי הוא מבצרי' הוא מונח שהם חיים אותו".

להערכתו של צור מה שיוביל לשינוי הוא אך ורק אם יתרחש בארה"ב מקרה חריג שיביא את שני בתי הקונגרס להתעורר. כל עוד זה לא יקרה שינוי לא יתחולל, "אני לא רואה את זה קורה. שינוי חוק בחוקה קורה פעם בשלושים או ארבעים שנה".

ולמען הפרופורציות מוסיף צור ומעיר כי מדי יום מאבדים קרוב למאה בני אדם בארה"ב את חייהם מירי נשק פרטי, בין אם במלחמת כנופיות תמידיות ובין אם במעשי טבח וכיוצא באלה.