יהודי קליפורניה נגד תכנית הלימודים הגזענית

16 מחוקקים דמוקרטים יהודים יצאו נגד תכנית חינוכית חדשה למחקר מיעוטים, שמביאה נרטיב אנטי יהודי וישראלי באופן חד צדדי.

ניצן קידר , ה' באב תשע"ט

 קליפורניה
קליפורניה
צילום: רויטרס

תכנית לימודים למחקר אתנית של מיעוטים המוצעת על ידי מחלקת החינוך בקליפורניה "פוגעת ביהודים" ומשקפת "הטיה אנטי יהודית", כך כתבו 16 חברים יהודים בבית המחוקקים של המדינה לוועדה שכתבה ואישרה את התכנית.

"מדובר בתכנית שמתעלמת מהיהדות האמריקנית ואף עולה בקנה אחד עם אנטישמיות לשמה כשהיא מציגה את ישראל, מדינת היהודים, כראויה לגינוי", הוסיפו המחוקקים.

הנציגים, כולם מטעם המפלגה הדמוקרטית, אמרו חרף העובדה שתכנית הלימודים זכתה לאישור הוועדה היא לא תאושר על ידיהם אם לא יוכנסו בה "שינויים דרמטיים".

התכנית נוצרה בעקבות חוק שהתקבל במדינה בשנת 2016 והורה לוועדת החינוך של קליפורניה להגות תכנית לימודים שתדגיש את תרומתם של מיעוטים בפיתוחה.

הטיוטה מספקת קורסים לדוגמא בארבעה תחומים עיקריים: מחקרים אפרו-אמריקאים, לימודים היספניים, לימודים של התרבות האמריקאית הילידית ומחקרים אמריקאים באסיה.

"היחס ליהודים בתכנית הלימודים סובב סביב בקבוצות אקטיביסטיות כמו תנועת החרם נגד ישראל ומציג את המאבק הפלסטיני נגד ישראל - והכל נעשה באופן חד צדדי, מבלי להשמיע יותר מקול אחד", ציינו המחוקקים.

לדבריהם, "זו תהיה אירוניה אכזרית אם תכנית לימודים שנועדה לסייע בהפחתת דעות קדומות נגד מיעוטים, תקדם גזענות ואנטישמיות נגד הקהילה היהודית".

סוכנות הידיעות JTA הביאה את דבריו של דובר הקהילות היהודיות בסן פרנסיסקו. "החשש העמוק שלנו הוא שהכל כאן נעשה במכוון רק כדי לפגוע ביהודים ואנחנו לא מקבלים דבר כזה, ודאי שלא כשמדובר בחינוך הדורות הבאים. על תכניות כאלה לשקף את המגוון האמיתי והמבורך של המיעוטים בקליפורניה ולהביא לחיבורים נוספים ולא לשנאות חדשות".