השר רפי פרץ:
זוועת ההתנתקות לא תחזור על עצמה, הליכוד חייב מפלגה אידיאולוגית לידו

שר החינוך הודף את המתקפה נגד סמוטריץ' וחוזר לימי הגירוש מגוש קטיף, ''על כתף אחת צוער בבה"ד 1 ובכתף השניה אח שלו תלמיד במכינה".

יוני קמפינסקי , ה' באב תשע"ט

השר פרץ בכנס קטיף
השר פרץ בכנס קטיף
צילום: מאיר אליפור

שר החינוך הרב רפי פרץ (הימין המאוחד) השתתף בכנס קטיף ה-5 שהתקיים הבוקר (שלישי) ביד בנימין.

"הקמנו את הימין המאוחד כדי להציל את ממשלת הימין", אמר פרץ. ''כדי שלא תהיה התנתקות נוספת, הליכוד חייב מפלגה ימנית אידאולוגיית גדולה לידו".

השר פרץ הדף את המתקפה משמאל נגד שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בשל דבריו על מדינת הלכה. "אנחנו נמצאים במתקפה פרועה כלפי ציבור המסורתי והדתי בישראל. מוציאים כל דבר מפרופורציות ואני מצר על כך מאוד.

"אנחנו בני הציונות הדתית החלטנו החלטה אחרי 100 שנה - אנחנו הולכים עם עם ישראל ביחד, סוחבים את אותה אלונקה יחד, ונמצאים בכל המערכות. מדינת ישראל לא מושלמת אבל אנחנו שותפים ליצירה. צריך שיהיו הסכמות וככה אנחנו נתקדם. היום יש סטטוס קוו בענייני דת ומדינה, אני מכבד את הסטטוס קוו, אנחנו צריכים לשמור עליו מכל משמר".

על הפערים בסוגיות של דת ומדינה בתוך הרשימה המאוחדת אמר פרץ: "יש בינינו חילוקי דעות, אני חושב שצריך לשמור על הסטטוס קוו ואסור שתהיה תחבורה ציבורית בשבת. לא טשטשנו את הדגלים שלנו. גם איילת יודעת זאת. עם זאת, רב המשותף על המפריד – יש לנו מטרה לאסוף את 240 אלף קולות הימין שהלכו לפח בבחירות האחרונות".

השר פרץ הבטיח כי לא ייתן ל"זוועת ההתנתקות" לחזור על עצמה, ''לכן חשוב שהימין המאוחד יהיה גדול ליד הליכוד. כשעמדתי בראש המכינה, בזמן ההוא, הייתה לי אחריות לאומית לשמור על אחדות העם. בא אלי הרמטכ"ל שנה לפני הגירוש ואמר שהוא מפחד שתהיה מלחמת אחים - אמרתי לו שלא תהיה בשום אופן. עמדתי בסיטואציה בלתי אפשרית, על כתף אחת צוער בבה"ד 1 ובכתף השניה אח שלו תלמיד במכינה.

"אמרתי אז ואני חוזר ואומר, אנחנו לא פורמים את הקשר עם מדינת ישראל ועם ישראל. התנגדתי בתוקף למהלך אבל המרחק ממלחמת אחים היה קצר. לא אפשרתי לאסון כזה לקרות. גוש קטיף ישאר לעולמים חלק ממני. מי שלא חווה קריעה שכזו לא יבין את דברי. כל עוד זה תלוי בי לא ניתן לזוועה הזאת לחזור שוב. בשום אופן".

מוכי בטר, מנהל מרכז קטיף, אמר "הכנס מהווה במה למגוון דעות של מנהיגי הציונות הדתית, אנשי ציבור שצמחו מתוכה וגם קולות שמנגד. המיוחד הוא שכולם ישובים על אותה הבמה ובימים סוערים כאלה מלמדים שיעור באחריות לאומית כפי שהפגינו תושבי הגוש לפני העקירה במהלכה ולאחריה".