מה יתגלה בקברה של נאווה אלימלך?

בדיקות ה-DNA של חלקי גופתה של הילדה נאווה אלימלך ז"ל יגיעו רק בעוד כשבוע. לכך עוד צפויה השלמת חקירה. מה עשוי להתברר?

שמעון כהן , ו' באב תשע"ט

קברה של נאווה אלימלך ז"ל
קברה של נאווה אלימלך ז"ל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

המשטרה ממתינה לתוצאות בדיקת DNA שמתבצעת בחלקי גופתה של נאוה אלימלך ז"ל שהוצאו מקברה בימים האחרונים. ביומן ערוץ 7 ביקשנו לנסות ולהבין מה יכול היה להביא את המשטרה לצעד דרמטי כל כך 37 שנים אחרי הרצח שזעזע את המדינה.

על השאלה השיבה עורכת הדין רלי אבישר-רווה הקובעת כי "אם הוחלט להוציא את הגופה כנראה שיש ראיה או ראיות שמבססים משמעותית כיוון חקירה והצבעה על חשוד פוטנציאלי".

"אחרי כל כך הרבה שנים ניתן להפיק DNA שנשמר לאורך הרבה שנים, או לחלופין פרטים על הביתור המסוים בכלי חיתוך מאוד ייחודי שיתכן ונתפס כלי מהסוג הזה ורוצים לערוך השוואה, ואולי עליו נתפס DNA ורוצים לעשות השוואה מלאה. אמנם אפשר לקחת DNA מההורים, אבל ההורים נותנים רק מחצית מה-DNA ואולי כבר נעשתה בדיקה כזו וכעת רוצים להשלים אותה. ההנחה היא שאם הוחלט לפתוח את הקבר ולהוציא את הגופה יש כנראה ראיות משמעותיות שיכולות לפענח את הפרשה".

על עמידות ה-DNA אומרת עו"ד אבישר-רווה: "העמידות של DNA היא מאוד גבוהה. אומרים שגם ממומיות אפשר לקחת דגימות, ובוודאי שאחרי 30 או 40 שנה אפשר להפיק DNA מגופה".

"מסתמן שיש חשוד פוטנציאלי שנמצאה ראיה שיכולה לקשור אותו ויתכן והבדיקה הזו תכריע אם מדובר בו אם לאו. אני לא מוצאת סיבה אחרת", אומרת אבישר-רווה המזכירה כי בעבר היו מקרים לא מעטים שבהם בעקבות ראיה כזו או אחרת, טביעת אצבע או בדיקה חדשה שמצטרפת לסל הכלים של המשטרה הופלל האשם האמתי במעשה פשע כזה או אחר.

ולהשתכללות הכלים שבידי הרשויות יש גם השלכה הפוכה. חפותם של חפים מפשע היושבים בכלא על לא עוול בכפם יכולה להתברר בעקבות בדיקות שכאלה. "על כך מבוסס פרויקט החפות שהתחיל בארה"ב ולא מעט אנשים זוכו בעקבות בדיקות מתקדמות שהצטרפו עם השנים וראיות שהתגלו והוכיחו ש-DNA היה שייך למישהו אחר".

האם בעקבות גילויים שכאלה נפתחות חקירות נגד מי שהוביל להפללת חף מפשע. מסתבר שלא תמיד הדבר אפשרי. "הרבה פעמים קשה להתחקות אחרי חקירות אחרי הרבה שנים. בדרך כלל האנשים הללו זוכים לפיצוי על כל השנים שישבו בכלא. זה אמנם לא מפצה על השנים שישבו בכלא, אבל בדרך כלל זו התרופה לעוול".

עוד מציינת עו"ד אבישר-רווה ומציינת כי במרבית המקרים ההפללות מתרחשות בעקבות טעות או תקלה ולא בזדון. במקרה של רשלנות הדברים יכולים להיבדק גם אחרי שנים, אבל במקרים של זדון הדברים יכולים להוביל לפתיחה בחקירה, אבל השאלה היא אם ניתן אחרי עשרות שנים לחקור חקירה שתניב משהו".

ובחזרה להמתנה לנתונים בפרשת רצח נאוה אלימלך ז"ל מעריכה אבישר-נווה כי תוצאות הבדיקה שלהן ממתינה המשטרה יגיעו בתוך ימים עד שבועות. להערכתה בדיקה שכזו אמורה להסתיים בתוך ימים אחדים עד שבוע ואולם יתכן שמאחר ומדובר בפרשה שחלפו כמה עשרות שנים מאז התרחשה הדברים יתארכו ימים נוספים, ולזאת יתכן ויהיה צורך לבצע השלמות חקירה עד שיתבררו הנסיבות שהובילו לפתיחת קברה של הילדה.