טיול: כרמלים בים יבואו

רכס חוטם הכרמל והמישורים הפרוסים למרגלותיו מציעים למטייל הישראלי שפע של מסלולים, אתרים, אטרקציות והמון טבע.

כתב וצילם: קובי פינקלר , י"ב באב תשע"ט

נמל עתיק וקמרונות  מחודשים
נמל עתיק וקמרונות מחודשים
צילום: קובי פינקלר

ימי הקיץ הם מן הימים היפים לטיול ברחבי הארץ. לא צריך להיבהל מהחום. די מקומות לנו כדי לברוח מחומה של החמה, לטייל ולדווש בחיק הטבע ואפילו ליהנות מכך.

רכס חוטם הכרמל והמישורים הפרוסים למרגלותיו מציעים למטייל הישראלי שפע של מסלולים, אתרים, אטרקציות והמון טבע.

מתי דיוושתם לאחרונה בשבילי ארץ ישראל? בין הנוף המוריק של מרחבי הכרמל, בינות לשיחי גפן שעומדים עכשיו בשיא תנובת פרי הגפן, בינות לעצי רימון ומטעים מציעים בעמותת כרמלים מגוון מסלולי אופנים רק כדי לחוש את האווירה והאוויר.

עצה. בתקופה זו של השנה לכו לשונה. צאו לרכיבה ולטיול או בשעות הבוקר או בשעות בין הערביים והערב. זו פשוט קסום ובעיקר שונה.

טיול אופניים עם חיים

בכביש היורד ממושבת הברון זיכרון יעקב לבנימינה ממוקמת לה כמטחווי קשת מציר הדרך פינת חמד "גן אהוד". לא אהוד מנור הוא המונצח כאן אלא בן המושבה שנפל בקרב, אבל טיול האופניים היוצא מכאן הולך בעקבות המשורר אהוד מנור, בעקבות נופיו ואתריו של האזור ובעקבות הטבע.

טיולי אופניים
צילום:חיים כהן

חיים כהן, חקלאי לשעבר נטש את עסקי החקלאות לטובת האופניים. מפעל חיים (תרתי משמע) הוא עשה כאן. מפות ומסלולים, קלטות ומנגינות ואפילו כיבוד קר בחיק הטבע. רק תבואו , תדוושו ותיהנו. הרכיבה משרה רוגע ושלוה. המאמץ שווה כל רגע. פרטים: חיים כהן 052-4559052

גני הנדיב

כמה דקות נסיעה ואנו בפתחו של גן הנדיב. תחילה למיצג האור קולי. אולם ממוזג, קריר ומתאים לימות החמה. סרט מושקע ומוסבר היטב מוליך אותנו למרכז המבקרים החדש. מרכז המבקרים של רמת הנדיב הוא גם הבניין הראשון שעמד בתקן הבנייה הירוקה בישראל מוצג כאן סרט המספר את סיפורו של המקום מראשית ההתיישבות בזיכרון-יעקב ועד היום.

מכאן נצא לסיור מוזיאונים.

המזגגה בחוף דור

מתי נחשפתם לאחרונה לפתיל התכלת? כן. זה המעטר את הציצית(ארבע הכנפות). במוזיאון המיזגגה בנחשולים, בית החרושת אותו ניהל מאיר דיזנגוף לייצור בקבוקים, צופים בסרט על חלזון מיוחד. חלזון אשר ממנו מפיקים את צבע התכלת. בחוף דור הסמוך טובלים רגליים במים, מוצאים ולא ! מוציאים את החילזון .השאר יסבירו לכם במקום. פשוט נפלא.

עוד במוזיאון: ממצאים ארכיאולוגיים תת ימיים מתקופות שונות במבנה ייחודי שהוקם ע"י הברון רוטשילד כאמור כמפעל לבקבוקי זכוכית. ניתן לערוך סיורים מודרכים בחוף טנטורה בתאום מראש.

המוזיאון נמצא בקיבוץ נחשולים, סמוך לחוף דור. החניה בחינם בחוף דור, הכניסה רגלית דרך מלון נחשולים.

עכשיו בימי הקיץ, משחק חידת מערת הקבורה בתיאום מראש בלבד למשפחות: משחק כתב חידה ברחבי המוזיאון, בכל יום בשעה 11:00 סיור מודרך במוזיאון . לפרטים 077-2306386

מערת קבורה
צילום:קובי פינקלר

מוזיאון חאן חדרה

העיר חדרה שינתה פניה לבלי הכר. אתרי מורשת, בתי כנסת משכבר הימים, מסעדות, ואפילו נייר ממוחזר לספרי קודש.

רחוב "הגיבורים" במרכזה של העיר הירוקה- חדרה, מספר את סיפורה של העיר טוב יותר מכל מדריך. המגיפות, המלריה, המתים הרבים בדרך לייסודה של עיר ולמרות כל אלו, הנחישות שלא לעזוב אותה. אלו הם גיבוריה.

במרכזו של רחוב הגיבורים, החאן, בית חווה חקלאית שנרכש עבור תושביה הראשונים של העיר "חובבי ציון" חרדים מליטא. לא פלא הדבר, שהמבנה הראשון אשר נהנה עבור המתיישבים בחווה היה המקווה.

סיור במקום, הן בהדרכה עצמית והן בהדרכה מקומית ומומחזת (אל תוותרו על זה) מוליך אותנו בין חדרי החאן, אוצרות של פעם, מטבח משכבר הימים ואפילו פחון ששימש את עולי המעברה הראשונים.

ועכשיו גם היסטוריה בקצות האצבעות: מסע בזמן בעקבות סיפורה של חדרה. סיור לכל המשפחה בשימוש טאבלטים ומשחקים אינטראקטיביים. רח' הגיבורים 74 חדרה .

חאן חדרה
צילום:קובי פינקלר

מכאן לקצה השני של העיר. גבעת אולגה.

פעם, היתה גבעת אולגה עוד שכונה של העיר הירוקה חדרה. חולפים על פניה בדרך צפונה או דרומה, לעיתים, עוצרים לתדלק ובדרך כלל, חוץ מהשלט המורה על קיומה, לא סרנו פנימה.

אבל המציאות השתנתה. חוף ים קסום ואפילו נפרד, מסעדה מיוחדת על צוק הים הנושא את שם המשפחה של אולגה- חנקין ומרכז מדעי יוצא דופן הטכנודע.

במוזיאון ופארק המדע הטכנודע, מציעים לכל המשפחה פעילות מהנה ומרתקת לקיץ

דינוזאורים בטכנודע חדרה

תערוכת דינוזאורים חדשה ומרהיבה. בתערוכה יוצגו 9 דגמים בגודל אמיתי של סוגי דינוזאורים שונים, המבקרים יוכלו להיחשף למידע מרתק אודותם.

בנוסף, יוכלו המבקרים לצפות בהרצאה מדעית ייחודית בפלנטריום ולהבין את הקשר בין הכוכבים בשמיים לדינוזאורים שחיו על כדור הארץ. כל הילדים יקבלו ערכה קטנה המכילה: זכוכית מגדלת, מכחול, שקית פסגור לטובת איסוף מאובנים וחקירתם.

דינוזאורים
צילום:יחצ

הפעילויות כוללות, שלל ניסויים הדגמות, הן בבריכות המים החיצוניות והן במבנים הפנימיים והממוזגים, והן חוויות מדעיות, במסגרת פעילות קיץ מהנה ואיכותית לכל המשפחה, בכל פעם תחת נושא מרכז אחר סגור בשבת. 04-6333505

ומשם לחוף הים. חוף ובית קפה- מסעדה.

בין רכסי הכורכר, ממוקם לו החוף הנפרד, הטובל בין מפרצונים קטנים ותכולים ומעליו במקום המצוק ומעל רצועת החוף, בית חנקין.

הבית נבנה על ידי גואל האדמות יהושע חנקין כמתנה לאולגה אשתו. בית הקפה במקום עבר לא מעט גלגולים, עד אשר גאלו אותו אריק ואשתו והפכו אותו למקום מלבב, טעים, איכותי ומקורי.

הרפתקאה רטובה בניקבת המים מי קדם בפארק אלונה

סיור מרתק באתר מי קדם לאורך מפעל המים המופלא של קיסריה העתיקה, שהוקם בתקופה הרומית-ביזנטית, על מנת לספק מי שתייה ומים לחקלאות לתושבי עיר הנמל הגדולה- קיסריה. במהלך הסיור תהנו ממסע רטוב והרפתקני בתוך נקבת המים הנמצאת מתחת לפני האדמה. הסיור בנקבה מלווה בהדרכה ובסרטון קצר לפני הירידה לאמה. יש להצטייד בפנסים, נעלי הליכה במים ובגדי החלפה.

גובה המים עד 70 ס"מ. בתום הסיור, פעילות להכרת צמחי מרפא ובושם והכנת שקית ריח מבושמת מצמחי הבושם של האיזור. מזכרת נהדרת וריחנית לאוטו ולארונות הבגדים.

הסיור יתקיים בימי שישי 16.8, 22.8, 23.8 בין השעות 10:30-12:30 לפרטים: 04-9841114

מי קדם
צילום:קובי פינקלר

פארק דיג

בברכות הדגים של קיבוץ מעין צבי, להקות של צפרים מסוגים שונים. בינות לצמחי המים ניתן להבחין בסיקסקים, באנפות אפורות ובלהקות של שקנאים האורבות לדגים. "שקנאי ממוצע" מספר עפר שנער מנהל פארק הדיג במעין צבי "אוכל ק"ג וחצי דגים ביום וברכות הדגים באזור ממלאות את צרכיו בצורה יעילה".

ואחרי כל הצפרים, לפארק הדיג הנפלא במעין צבי. שוכרים חכה, מצטיידים במזון והרבה סבלנות ועל רקע שפך נחל דליה, מתחילים לדוג. כל עונה מתאימה, תמיד פתוח וזמין ומי שמחפש מנוח ומרגוע אחרי שבוע מתיש של עבודה זה בהחלט מקום מתאים. אם הצלחתם לדוג, משלמים עבור הסחורה ויש לכם גם דגים לשבת. פשוט כיף. טל. לבירורים : 04-6391603

במרחק נגיעה מהים-מלון חוף נחשולים בוטיק

24 סוויטות ג'וניור ודה-לקס, המשקיפות אל הים ונמצאות במרחק נגיעה מהמים, מתוכם ארבע סוויטות מפוארות המתאימות למשפחות וממוקמות בקומה השנייה.

המלון, שוכן לחופו של הים התיכון למרגלות רכס הכרמל על רצועת חוף לבנה, בין מרחבי דשא ירוקים, גינות מטופחות ומוקף מפרצי ים טבעיים, לגונות של מים צלולים, איים קטנים סמוכים אל קו החוף, אתרים היסטוריים, דגים, ציפורים ונוף עוצר נשימה של שקיעות קסומות.

בכל קומה 12 סוויטות ולכל סוויטה בקומת קרקע, יציאה לבריכה פרטית משלה. החדרים בעלי הבריכה הפרטית מתאימים לזוגות בלבד. חדרי הבוטיק ממוקמים בסמיכות לקו המים ובכל אחד ואחד מהחדרים ניתן לראות את המים.

סך הכל במלון חוף נחשולים, 113 יחידות אירוח מגוונות לזוגות, בודדים ומשפחות, מתוכם 40 חדרי בוטיק יוקרתיים ממוקמים מול מפרץ ים קסום וחולות לבנים ו- 73 חדרים רגילים. כמו כן, קיימים 39 חדרי "נופש כפרי" הנמצאים במתחם הקיבוץ, במרחק הליכה של מספר דקות מקו המים ובסמוך להם נמצאת "וילה שונית", וילה מפוארת ומרווחת, בעלת חמישה חדרי שינה נפרדים וסלון גדול, המתאימה לנופש לאירועים משפחתיים ולבילוי עם חברים.

חוף הים ממוקם בלגונה טבעית המגנה על אזור החוף, בו כסאות ושמשיות לנוחות אורחי המלון. במסעדות המלון ניתן ליהנות מארוחות בוקר וערב כשרות ועשירות, ברמה גבוהה בניצוחו של השף עופר בן גיגי.

חוף הים
צילום:קובי פינקלר

טיולי עששיות - חוף דור נחשולים

עמותת התיירות כרמלים מציעה לכם הרפתקאה לילית מיוחדת במינה. טיול לילה חווייתי בחוף דור-נחשולים לאורם של העששיות. יציאה מחוף דור, העפלה לתל דור היפיפה, למרגלותיו נמצאו אוניות טרופות ובהם תותחים, עוגנים, מטבעות זהב ועוד, תצפית מראש התל אל עבר אורות הכרמל וכוכבי השמים.

הסיור בימי חמישי במהלך החודש. נקודת מפגש: רחבת הכניסה של חוף דור בשעה 19:50.

חווית הרוכבים בבית אורן

טיולי סוסים בדרכי נוף יפיפיות בכרמל, טיולי טום קאר בנוף המרהיב. ארוחת בוקרים כשרה במסעדת קאת בלו, פינות יצירה לילדים. בנוסף במקום, "טריילר פארק" לינה באוהלי נוחות וקראוונים כולל פעילות מלאה לכל המשפחה ו 3 ארוחות ביום. לפרטים: 077-2306340

אגרנו כח אנחנו יוצאים לקיסריה.

בקיסריה נחנך בחודש שעבר, פרוייקט השימור והשחזור האדיר של קמרונות הנמל ומרכז המבקרים החדשני שהקימה החברה לפיתוח קיסריה..

את הקמרונות האדירים – 7.40 מטרים גובהם ו- 21 מטרים עומקם, הקים הורדוס ברוחב ממוצע של 5.2 מטר.. מרכז המבקרים שהוקם בקמרונות המשוחזרים, משלב עתיקות מאוצרותיה הגנוזים של קיסריה, עם טכנולוגיה חדשנית ומפגיש את הקהל עם דמותו הנועזת, המורכבת והמסוכסכת של המלך הורדוס - כפי שאיש לא העז להציגה עד היום.

קמרונות קסריה
צילום:קובי פינקלר

אולמות התצוגה שבלב הקמרונות – על מגוון המיצגים והאוצרות הארכיאולוגיים שנחשפו במהלך החפירות, הונגשו בצורה בטוחה גם לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

במרכז התצוגה, מוקרנת הפקה בינלאומית של אפוס היסטורי על דמותו המורכבת מאוד של המלך הורדוס.

בין לבין ניתן לבלות כמובן בכיכר האומנים, בתי הקפה ואפילו מסעדה כשרה ארסטו, לנופו של הים הפתוח וגולת הכותרת החדשה היא סדנת ניפוח זכוכית.

זכוכית קיסריה

בנקודה היפה ביותר בנמל קיסריה, בראש המצודה העתיקה, נפתח סטודיו זכוכית חדש שמעניק חווית זכוכית בלתי נשכחת.

הסטודיו מציע הופעות ניפוח זכוכית וסדנאות ניפוח, בהן מנפחים ומעצבים בעצמכם זכוכית בטמפרטורה של 1,200 מעלות!

ניפוח זכוכית
צילום:קובי פינקלר

הסטודיו כולל את אזור העבודה והתנורים יחד עם אזור אירוח בו תוכלו להתפנק, לאכול ולשתות מול הנוף המשגע של נמל קיסריה וכשאתם מוקפים ים משלושה כיוונים. טלפון להזמנות ופרטים 053-8205475

לקינוח, סיור מרתק לאורך מפעל המים המופלא של קיסריה העתיקה. הורדוס נמצא כאן בכל פינה.