הרב שרלו לערוץ 7:
הרבנים צריכים לעזוב את הפוליטיקה ולהתמקד בעם ישראל

הרב יובל שרלו קורא לאחיו הרבנים להיות שותפים יותר בחברה הישראלית. ״ללכת מכפר לכפר ומעיר לעיר, ללמוד איתם. להתקרב אליהם״.

אלירן אהרון , ו' באב תשע"ט | עודכן: 20:39

הרב יובל שרלו
הרב יובל שרלו
צילום: אלירן אהרון

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר ״אורות שאול״ בכפר בתיה, יוצא נגד מעורבות רבנים במערכת הפוליטית בכלל ובהכרעה על הנעשה במפלגות בפרט.

"אני מוטרד מאוד מכך שזהותה היהודית של ישראל נמצאת אצלנו בעולם הרבני והדתי בוויכוח פוליטי. לעולם הפוליטי יש תפקיד. כרבנים עיקר התפקיד שלנו צריך להיות מול הציבור. להפיץ תורה, לקרב בני אדם לזהותם ולהיות שותפים עם החברה הישראלית. העובדה שהשיח הרבני הופך להיות השיח הפוליטי - משכיח את התפקיד שלנו", אומר הרב בראיון לערוץ 7.

הוא אומר שהמצב הנוכחי גורם לו לכאב לב של ממש. "זה ממש עוקר את נשמתי שהעולם הרבני מתעסק כל הזמן עם ההיבט המפלגתי ולא עם ההיבט הרוחני".

"העובדה שכל הזמן עוסקים במערכת הפוליטית בסוגיות דת ומדינה משעינה אותנו כל הזמן על הכוח של המדינה. זה גם לא נכון רוחנית וגם יעלה לנו ביוקר. הבועה הזאת תתפוצץ", מוסיף הרב שרלו.

לדבריו, מפלגות "יכולות לקבל עצות מרבנים. אין לי טענה כלפי המפלגות או כלפי הרבנים. יש לי טענה כלפי מה אנחנו צריכים לעשות".

הרב שרלו טוען כי "מי שחושב שקידום זהותה של מדינת ישראל ייעשה על ידי עוד חקיקה ועוד גידול בכוחה של המדינה בחוק כשרות, חוק נישואין וכיוצ"ב - מקבל בינתיים בומרנג מצד ליברמן, רון קובי ואחרים. מי שלוחץ יותר מדי, חוטף בחזרה".

"אנחנו, הדרג הרבני, צריכים לעזוב את הפוליטיקה והמפלגתיות. ללכת מכפר לכפר ומעיר לעיר. להיות שותפים עם החברה הישראלית, לקרב אותם וללמוד איתם. להתקרב אליהם. כך צריך לפעול העולם הרבני", הוא מוסיף.

לדבריו, "במערכת הפוליטית צריכים לעשות שלושה דברים: לשחרר את רשות היחיד - דוגמא לכך היא חוק החמץ שצריך לרדת, להחליט שאנחנו נאבקים בלי פשרות על זהותה היהודית של המדינה - שמוסדותיה כשרים ולא מחללים שבת, ובתחום החברתי לשבת במו"מ ולנסות לעשות פוליטיקה של הסכמות, לא של קונפליקטים ומאבקים".

"אם כולם ישבו מסביב לשולחן ויעשו פוליטיקה של הסכמות - נגיע להסכמות שכולם יוכלו לחיות איתן", דברי הרב שרלו.

הוא מצהיר כי הויכוח אינו הלכתי אלא פוליטי נטו. "מדינת ישראל לא קובעת הלכה, אלא רבנים ופוסקי הלכה. אני לא עושה פשרות על ההלכה והנושא שעומד לדיון הוא לא הלכתי. אם המדינה תחליט שמתגיירים על ידי הרמת יד, היא יכולה להחליט כך, אבל זה לא משנה את ההלכה. הויכוח הוא על השאלה במה המדינה מתערבת. אנחנו הרי מסכימים שהמדינה לא מתערבת בנושאי שעטנז או כלאיים. זה ויכוח שאפשר להגיע בו להסכמה".