"כישלון מתמשך של ממשלות ישראל"

יו"ר ועדת מתיישבי גוש קטיף: 14 שנים אחרי 135 משפחות עדיין לא השלימו את דרכן אל בית הקבע. זהו כישלונן של ממשלות ישראל לדורותיהן.

תגיות: גוש קטיף
שמעון כהן , ו' באב תשע"ט

נזכור
נזכור
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

אליעזר אוירבך, יו"ר ועד מתיישבי גוש קטיף, מתייחס לדבריו של השר אורי אריאל בראיון ליומן ערוץ 7 ומוסיף לנתונים שהציג השר כי העובדה שעד כה 135 משפחות נמצאות עדיין בהליכי בניית ביתן היא עדות לכשלון ממשלות ישראל.

על פעילותו של שר החקלאות למען העקורים אומר אוירבך כי "אורי ראוי לכל הכבוד על היותו הראשון והיחיד לכל מה שקשור לטיפול בעקורי גוש קטיף, ועל כך כולנו מודים לו".

עם זאת הוא מדגיש כי "כיום 10%מהמשפחות עדיין לא זכו להגיע לבית הקבע. כלומר קרוב ל-135 משפחות. נכון שחלקם הגדול נמצא בתהליך כזה או אחר של התקדמות שהעיכוב היום הוא מצד המדינה כמו העתקת קרוויאלות לשטח הקבוע ותשתיות בקיבוץ נווה ים".

בדבריו מאשש אוירבך את הנתון אותו הציג השר אריאל ולפיו יש כיום "12 משפחות שאין להם בשלב זה פתרון".

על כל זאת הוא מוסיף ואומר "שלא נתבלבל, אנחנו היום 14 שנה אחרי אותו עוול שממשלת ישראל גרמה לתושבי גוש קטיף. ראשוני המגורשים זכו להיכנס לבתי הקבע שש שנים אחרי הגירוש. כל משפחה היא עולם ומלואו, ואם כיום, אחרי 14 שנה, נשארו עוד 135 משפחות שלא הגיעו לבית, זה כישלון מתמשך של ממשלות ישראל לדורותיהן".

בראיון לערוץ 7 התייחס השר אריאל לאי השלמת הטיפול במשפחות העקורים מבהיר השר אריאל כי על אף 14 השנים שחלפו עדיין לא נמצא פתרון מלא שיניח את דעתן של 12 משפחות מתוך כאלפיים משפחות.

"זה נובע מסיבות שונות שלא כולן תלויות במדינה ובמערכת. יש מי שנמצאים בהליכי בניה, אבל הם מסודרים מבחינת האישורים והכסף שמאפשר לבנות. יש מספר דברים נוספים שלא פתרנו. לפני שבוע פתרנו את הפיצוי למכון התורה והארץ בסך של 75 מיליון שקלים, בונים את תורת החיים ביד בנימין וכו', אבל אנחנו 14 שנים והלוואי והיינו יכולים להגיד שאנחנו אחרי הכול. יש לנו עדיין שאריות וכל אחד הוא עולם מלא".

על הבעיות שכדבריו אינן תלויות בהכרח במדינה מבהיר השר אריאל, "אנחנו נותנים פתרונות למשפחות והמשפחות צריכות להסכים לפתרונות לפי הכללים. מתוך היכרות אישית של המשפחות אני יכול לומר שהתגמשנו ככל שניתן והלכנו לדברים שלא מקובלים בשום צורה כי העניין הוא לא מקובל, העניין הוא נורא ואיום, ואנחנו מנסים להגיע לפתרונות. לכל משפחה יש אדם שמלווה ברמה האישית וברמה הכלכלית ועל כל בעיה שעלולה לצוץ, אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים את ההסכמה שלהם. אנחנו לא עושים דברים בכפייה וכרגע אין הסכמה עם 12 משפחות על דרך הפתרון. יש פתרונות מוצעים זמינים ומיידיים, ואנחנו פועלים כדי להגיע להסכמות".