בכותל נערכים לקהל הרבבות

כמידי שנה צפויים להגיע רבבות מתפללים לקריאת איכה ואמירת קינות בכותל בצום תשעה באב. בקרן למורשת הכותל נערכים לקליטת ההמונים.

ערוץ 7 , ז' באב תשע"ט

מתפללים בכותל בתשעה באב. ארכיון
מתפללים בכותל בתשעה באב. ארכיון
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

'הקרן למורשת הכותל המערבי' נערכת כמדי שנה לקליטתם של רבבות הנוהרים אל הכותל המערבי כדי לקרוא מגילת איכה ולומר קינות בסמוך למקום החורבן בצום תשעה באב.

החל ממוצאי שבת ועד למחרת היום בשעות המאוחרות של הלילה יגיעו יהודים מכל העדות והחוגים לציין את היום הקשה במקום המסמל ביותר את החורבן.

בגמר הצום תחלק הקרן למורשת הכותל המערבי שתיה ומזונות לאלו שמסיימים את הצום ברחבת הכותל המערבי.

ההיערכות תימשך עד השעות המאוחרות של הלילה, מאחר שהמונים בראשות רבנים וגדולי תורה מגיעים לכותל במוצאי הצום למעמד קידוש הלבנה שנעשית כנהוג ברוב עם במוצאי יום תשעה באב. כוחות הצלה יוצבו במשך כל היום ברחבת הכותל המערבי להושיט עזרה למי שיזדקק לכך.

משטרת ירושלים תאבטח את ההמונים הן ברחבת הכותל המערבי והן בדרכי הגישה אליו, והיא מבקשת לציין כי כל הדרכים מאובטחות והציבור יכול להגיע בבטחה לרחבת הכותל המערבי. העיר העתיקה תיסגר לכניסת כלי רכב פרטיים ויש להגיע רק בתחבורה ציבורית.

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', ציין "ימים אלו הם ימי חשבון נפש על הצורך לעשות כל מאמץ על מנת להשאיר את הכותל מחוץ לכל מחלוקת וסכסוך. לדרוש מעצמנו ומזולתנו להגיע אל הכותל מתוך ענווה ואחדות, קדושה והתרוממות רוח. בימים אלה, ימי בין המצרים, נזכיר לעצמנו כי בית המקדש השני נחרב בעוון שנאת חינם, ובית המקדש השלישי ייבנה בזכות 'אהבת חינם'".