מטביע חותם

השר רפי פרץ החליט במפתיע לסיים את כהונתו של ראש מינהל החמ"ד ובמסדרונות מתרוצצות שמועות על מעורבות בבחירת המפמ"ר החדש לתנ"ך.

עפרה לקס , ז' באב תשע"ט

משפיע על מינויים ומעורר חששות. הרב פרץ במשרד החינוך
משפיע על מינויים ומעורר חששות. הרב פרץ במשרד החינוך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התחושות בקרב עובדי החמ"ד במשרד החינוך נעות בימים האחרונים בין זעם לחשש. "יש תחושה קשה מאוד של רבים מאנשי החמ"ד מהתרסקות צפויה של כל המערכת", אומרת בעלת תפקיד בכיר במשרד. אחרים אומרים באופן זהיר יותר, שהשר צריך למהר ולעשות צעדים בוני אמון עם עובדי המשרד הדתיים, משום שהחששות רבים. השר רפי פרץ מונה לארבעה חודשים בלבד, אך הוא לא מתכוון רק לשמר את הקיים, אלא אף להטביע את חותמו ולקדם מינויים בשטח בהתאם להשקפת עולמו. שני נושאים מסעירים את עובדי המשרד בשבוע האחרון: האחד הוא מכרז על תפקיד המפמ"ר (מפקח מרכז מקצוע) לתנ"ך בחמ"ד, והשני הוא מינוי של ראש מינהל חמ"ד חדש.

המפמ"ר לתנ"ך, יהודה טרופר, מסיים את תפקידו בקרוב. למכרז לתפקיד ניגשו כמה מועמדים, בהם ד"ר איילת סיידלר, שמלמדת בבר אילן והייתה עד לפני שנה סגנית ראש המדרשה לנשים. סיידלר נחשבת המועמדת המובילה, בין השאר משום שיש לה לא רק ניסיון בהוראת המקצוע ובהתוויית תוכניות לימודים אלא גם רקע ניהולי רחב. לא רבים המועמדים שמגיעים לתפקיד מפמ"ר מהאקדמיה. הדבר כרוך בירידה משמעותית בשכר, והסיבה היחידה למעשה כזה היא תחושת שליחות. הריאיון של סיידלר היה אמור להתקיים בסוף יולי. אולם ערב קודם התקשרו אליה ממשרד החינוך ואמרו שהריאיון מבוטל והיא תעודכן על מועד חדש. עשר דקות אחר כך מסרו לה את המועד החדש: 21 באוגוסט. איש לא הסביר מה סיבת הדחייה. השמועות אמרו שמועמדותה של סיידלר נפסלה על ידי רבניו של הרב רפי פרץ, "הן מפני שהיא אישה, וככזאת היא לא יכולה להוביל מקצוע קודש, והן משום שבמשרד החינוך מלמדים תנ"ך בגובה העיניים, ובית המדרש של סיידלר אינו בית המדרש הנכון". מי הרבנים? שמותיהם של הרב יהושע צוקרמן והרב אלי סדן עלו כמי שכיוונו את הרב פרץ לכך. הרב אלי סדן הגיב לטענות ואמר כי הוא "לא בעניינים". בכיר במשרד אמר כי אינו יכול לומר בוודאות שהייתה התערבות של הרבנים, "אבל עובדה שהמכרז נדחה, כלומר מישהו נתן את ההוראה. הדבר מאוד חשוד ומעורר סימן שאלה, במיוחד שיש היגיון בטענה שהמועמדת המובילה לא מוצאת חן בעיני רבנים מזרם מסוים". את תואר הראשון שלה עשתה סיידלר במכללה ירושלים בבית וגן ואחר כך המשיכה באקדמיה. תומכים בה שורה של רבנים שמכירים אותה ואת פועלה. "היא דוסית מארץ הדוסים", אומרת דמות שעבדה לצידה, "לא יכלו לצפות למישהי טובה ממנה".

בסביבתו של השר אומרים בתגובה כי לשר אסור להתערב בכלל במינוי המפמ"ר, והמכרז נדחה מסיבות טכניות. "הדבר הזה פשוט לא קשור לשר". לגבי הטענה שאישה לא יכולה להוביל מקצוע קודש, השיבו בסביבתו של השר שאלו "שטויות": "הרב רפי מאוד רוצה שאישה תעמוד בראשות מינהל החמ"ד למינוי הקבוע. הוא אפילו דיבר על כך עם הרב דרוקמן, שהביע את הסכמתו. הלוואי שנצליח. אני לא יודע אם זה נכון להר המור, אבל זה נכון לציונות הדתית". נסביר כי אכן המינוי הוא מקצועי, אולם לשר יש אפשרות לקבוע מי יישב בוועדה שתמנה את המפמ"ר. דחיית ישיבת הוועדה מאפשרת להזיז את האנשים הנוכחיים ממקומם ולמנות נציגים אחרים, עושי דברו של השר.

"החינוך הדתי במסלול התרסקות"

המהלך השני שמבקש הרב פרץ לקדם, ומנוגד בתכלית לדעתם של אנשי המקצוע במשרדו, הוא אי הארכת כהונתו של ראש מינהל החינוך הדתי ד"ר אברהם ליפשיץ. כהונתו של ליפשיץ כראש המינהל החלה לפני כעשור. הקדנציה שלו הסתיימה באופן רשמי בדצמבר האחרון, אך שר החינוך הקודם, נפתלי בנט, לא נערך כראוי לתאריך ולא קידם את בחירת מחליפו. כשהוכרזו הבחירות, לקראת סוף דצמבר, עמד משרד החינוך במצב שבו אינו יכול למנות ראש מינהל חדש, וכהונתו של ליפשיץ הוארכה עד סוף אוגוסט, בהנחה שהבחירות שהתקיימו לפני פסח יניבו ממשלה מכהנת ועד סוף הקיץ יהיה כבר ראש מינהל חדש. אולם מכיוון שלא כך היה, אנשי המשרד ציפו מהשר פרץ להאריך את כהונתו של ליפשיץ בעוד חצי שנה, עד אחרי הבחירות הנוכחיות, כדי לאפשר בחירת אדם ראוי לתפקיד. השר מצידו לא התכוון לעשות את זה.

"למרות שנציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, אישר להאריך את הכהונה עד סוף השנה האזרחית, הרב רפי רוצה לקדם מינוי של מישהו זמני, בלי מכרז", אומר בכיר במשרד. "זה לא טבעי, שנת הלימודים צריכה להיפתח עם מנהיגות בוטחת ויציבה שתשדר לשטח המשכיות". נסביר כי בכל תחילת שנה מתרחשים משברים שנובעים מסכסוכים בין הורים להנהלות של בתי ספר, בין רשויות מקומיות לבתי ספר ועוד. ראש המינהל מתיר את הפלונטרים האלה במהלך החודש הראשון של שנת הלימודים. "מי שלא מכיר את השטח ואת האנשים יתקשה לפתור את זה", אומר הבכיר.

גם במקרה הזה עלו שוב שמותיהם של הרבנים צוקרמן וסדן כמי שהנחו את הרב פרץ שלא להמשיך את כהונתו של ליפשיץ. "יש להם משהו נגדו", אומר גורם אחר במשרד החינוך, "ואין לתלות בו את הרבב שהם מוצאים בו. כרגע הרב רפי יכול למנות רק ממלא מקום מתוך משרד החינוך – אולי ההיגיון שלו אומר שאם הוא ימנה אותו כמינוי זמני, לא יחליפו אותו אחר כך". הגורם מוסיף ואומר כי המועמדים שנמצאים כרגע על הפרק הם אנשים טובים, אך לא ראויים לתפקיד. "מועצת החמ"ד כבר הקימה ועדת איתור ופנו אליה לא מעט אנשים ראויים. למה למנות עכשיו מישהו אחר? התחושה היא שהוא מחפש את האנשים שלו".

בסביבתו של השר פרץ אומרים כי השר עדיין לא החליט אולם למעשה מאשר את הכיוון. "נמצא מועמד אחר, מוסכם על מועצת החמ"ד ועל השר, שיוכל להתחיל לעבוד. זה נכון שאדם מבחוץ לא יכול להצליח, אבל המועמדים הם מתוך המערכת. יש המון אפשרויות טובות". ההחלטה הסופית אמורה להתקבל בעת כתיבת שורות אלה.

בכירה במשרד הוסיפה ואמרה כי התסכול במשרד הולך וגובר. "אנשים סופר-חרד"לים אמרו לי שלא יצביעו לימין המאוחד בגלל מה שהשר מחולל במערכת החינוך. זה כבר לא עניין של תנ"ך אלא התנהלות בכל מיני מכרזים שמתקיימים בימים האלה. הם אומרים שהחינוך הדתי נמצא במסלול של התרסקות".

נציג ימני לות"ת?

שר החינוך הטרי ביצע מהלך נוסף, בשדה שונה לגמרי, שכבר זכה לכותרת בעיתון הארץ: הוא לא האריך את כהונתו של פרופסור מאוניברסיטת תל אביב בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המוסדות להשכלה גבוהה. פרופ' יוסי שיין, ראש בית הספר לממשל ומדיניות באוניברסיטת תל אביב, מוכר כאחד המתנגדים לאישור פתיחת הפקולטה לרפואה באריאל, בעיקר בשל ניגוד העניינים שנקשר בתהליך. פרופ' שיין הוא איש השמאל הציוני, בעבר היה חבר במפלגת קדימה. המעשה של השר פרץ תויג כפוליטי, אך בכיר משדה מדעי הרוח באקדמיה טוען כי הציור אינו נכון. "גם אם זה נכון", הוא מוסיף, "שיין היה צריך ללכת". הפקולטות בתחום מדעי הרוח נמצאות בקריסה, ושיין היה מופקד על ועדה מיוחדת שקיבלה תקציב של 100 מיליון שקלים כדי להציל אותן. אולם שיין לא הקשיב לדיקני מדעי הרוח שנתנו לו תוכנית עבודה, ואת התוכנית שלו הות"ת לא אישרה. "100 מיליון שקלים הם סכום מספיק גדול כדי למשוך תלמידים טובים ולתת להם מלגות. המחדל הוא ששיין עמד בראש הוועדה הזאת ולא עשה כלום. את זה צריך לחקור". השם שעלה כמועמד להחליף את שיין הוא פרופ' אריה אלדד, כך שהדבר ייראה כאילו איש ימין מחליף איש שמאל.

"מישהו עושה סלט", אומר פרופ' אלדד, "אני לא יכול להחליף את שיין גם אם ארצה, משום שהמחליף שלו חייב להגיע מאוניברסיטת תל אביב. אלה סתם אמירות פוליטיות". אלדד אומנם הציע את מועמדותו לחברות בות"ת, אבל כנציג ציבור, במקומו של צביקה האוזר שהפך לחבר כנסת בבחירות האחרונות ואינו יכול לשמש עוד בתפקידו. בסביבתו של השר מסבירים כי אי הארכת כהונתו של שיין הייתה על רקע מקצועי בלבד. בכל הקשור לפקולטה לרפואה באריאל הוא פוצץ ועדות ולא הגיע אליהן. המועמדת לתפקיד במקומו היא אשת אקדמיה מן הציונות הדתית שדבר מינויה נסגר בימים אלה. באשר לנציג הציבור, קיים מועמד אחר מלבד אלדד, שאינו רק איש ימין אלא גם דתי. מבחינת שר החינוך עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא הות"ת.