השר בצלאל סמוטריץ': "נתניהו צריך להסדיר את עפרה היום"

חבר הקבינט, השר סמוטריץ', קורא להגיב לפיגוע בו נרצח דביר שורק הי"ד באופן של הסדרה. "אויבנו חייבים להבין שהטרור שלהם חסר תוחלת".

ניצן קידר , ז' באב תשע"ט

סמוטריץ'
סמוטריץ'
צילום: ערוץ 7

שר התחבורה וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, בצלאל סמוטריץ' אומר כי נדרשת תגובה חדה וברורה לפיגוע הקשה בו נרצח דביר שורק הי"ד.

"משפחת שורק גרה בעפרה. זהו היישוב הראשון בבנימין, בן למעלה מ-40 שנים והוא עדיין לא הוסדר. זו בושה וחרפה. זה קורה בגלל משפטנים שמערימים קשיים ובעיקר חוסר מנהיגות ומשילות. נתניהו בהחלטה אחת יכול וצריך להסדיר את עפרה היום. לא לחכות למחר. הוא צריך לפתח את ההתיישבות - כי אויבנו מבקשים דרך הטרור להחליש את האחיזה שלנו בארץ ישראל - והם חייבים להבין שהטרור הזה חסר תוחלת", אומר השר סמוטריץ' בראיון לערוץ 7.

הוא מציין כי "לצערנו הרב, מעת לעת, אנחנו מקבלים תזכורת למה שקורה במצב בו המרדף בטרור מתמקד במרדף אחרי יתושים במקום בייבוש הביצה".

לדבריו, "יש גם מה לעשות יותר טוב בתחום המרדף אחרי היתושים. אנחנו מדברים הרבה מאוד על סל צעדים שייצרו הרבה יותר הרתעה, כמו הריסת בתים, גירוש משפחות מחבלים, החזרת מחסומים ושלילת היתרי תעסוקה. אלו צעדים שהם חשובים גם כדי לייצר הרתעה וגם כי לייצר ביטחון".

"צריך לזכור שמחסומים על הכבישים ביהודה ושומרון הוסרו וחלק גדול מאוד מהפיגועים שחווינו בשנים האחרונות מבוצעים על הכבישים באמצעות כלי רכב, שמגיעים, מבצעים את הפיגוע ונמלטים. אין לנו שום עניין להקשות על החיים של הערבים בדווקא, אבל כל עוד יהודים לא יכולים לנוע בבטחה, אין מה לעשות וצריך לסגור את הצירים. המחסומים הללו מאפשרים שליטה טובה יותר במרחב, מודיעין טוב יותר, חיפושים טובים יותר והרתעה טובה יותר. המחוייבות הראשונה שלנו היא לשמור על חייהם, שלומם וביטחונם של תושבי ישראל", מוסיף סמוטריץ'.

סמוטריץ' מתייחס גם למה שהגדיר קודם לכן הצורך 'לייבש את הביצה'. "הטרור אינו נובע מייאוש כפי שטוענים כבר שנים בשמאל. הטרור נובע מתקווה של הערבים להקים כאן מדינת טרור, אולי בשלב הראשון רק לצידה של מדינת ישראל, אך בטווח הארוך יותר על חורבותיה. כאשר הם יבינו שהתקווה שלהם לא קיימת, הם כנראה יחפשו לעצמם תעסוקה אחרת. הדרך לכך היא הכרעה תודעתית: להחיל את הריבונות ביהודה ושומרון ולהקים עוד הרבה ערים ויישובים. צריך להביא ליהודה ושומרון עוד חצי מיליון יהודים באופן שבו יהיה ברור לכולם שהמצב הוא בלתי הפיך. שלא יהיה בר דעת אחד בעולם שיחשוב שיש סיכוי מעשי שאפשר יהיה להקים מדינת טרור בליבה של ישראל".

השר סמוטריץ' אומר כי הסוגיה בה צריך לעסוק הקבינט היא המשך פעילותה של הרשות הפלסטינית - שמקדמת את הטרור.

"יש לי שיח עם ראש הממשלה על כל סוגיית קיומה של הרשות הפלסטינית שהיא אחד ממחוללי הטרור הגדולים ביותר. היא מסיתה, מעודדת ומשלמת משכורות למחבלים. הרי המחבל הנתעב שרצח את דביר הי"ד יודע מצויין שממחר בבוקר הוא ומשפחתו מקבלים משכורת עד סוף ימיהם מהרשות הפלסטינית בגלל רצח יהודים".

"לדעתי הרשות היא לא פרטנר. אי אפשר להתנהל בדואליות - שביד אחת משתפים פעולה והיד האחרת מעודדת טרור ורצחנות נגד אזרחי ישראל וחיילים", הוא מסכם.