מדבר סקר תרחק

מומחה לסקרים מצנן את ההתלהבות וקובע: הסקרים כעת הם שעשוע, לקראת רגעי ההכרעה הם יהיו משמעותיים יותר.

ניצן קידר , ח' באב תשע"ט

הפתקים בקלפי
הפתקים בקלפי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ד"ר עדו ליברמן, מרצה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באקדמית גליל מערבי והמנהל המדעי של מכון מסקר, אומר כי כדאי לקחת את הסקרים הפוליטיים בתקופה זו בעירבון מוגבל.

"סקרים, כמו כל מוצר צריכה, צריך לדעת כיצד לצרוך. מצד אחד לא צריך יותר מדי לצרוך סקרים, אבל מצד שני לא לזלזל בהם. יש לסקר הרבה מאוד יכולות והוא באמת מאפשר לנו "הצצה אל העתיד", אך יש בהם גם כשלים שראוי לדעת ולתת עליהם את הדעת", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

לדבריו," בסקרים יש בעיות מתודולוגיות, הן בנושא ייצוג האוכלוסייה, הן לגבי אמינות התשובות של הנשאלים בסקרים. בסופו של דבר, כל אדם צריך לדעת, שהתשובות שאנחנו מקבלים ומהן רוצים להסיק על המציאות הן לא תמיד נכונות ועל כן לעתים חומר הגלם שלנו אינו מושלם".

הוא גם מדגיש כי "סקרים נכונים לרגע בו נעשו. בישראל, הדינמיקה הפוליטית, מייצרת תנודות באשר להצבעה והסקר הוא סוג של 'מוצר מתכלה' ומראה את מה שהיה ברגע עריכתו. הוא לא יכול לנבא את העתיד הרחוק יותר, במיוחד במרחק שאנחנו נמצאים מיום הבחירות".

ד"ר ליברמן מרחיב גם על טעות הדגימה שהיא משמעותית מאוד.

"כל תוצאה סטטיסטית שאנחנו מקבלים היא לא בהכרח במאה אחוז נכונה - אפילו אם נתוני המדגם נכונים. בדרך כלל אנחנו עובדים ברמת סיכוי לטעות נמוך מאוד - כך שיש 2-3 אחוזים סיכוי לטעות. טעות הדגימה אומרת שהתוצאה שקיבלנו, יכולה לנוע ימינה ושמאלה באחוזים מסויימים וכאן יש מקום גדול לגודל המדגם, שיכול להוריד את טעות הדגימה. ככל שאנחנו מגדילים את המדגם, אנחנו מקבלים תוצאה מדוייקת יותר".

"העניין של גודל המדגם הוא דרמטי - כי מספיק שאנחנו מוסיפים ל-500 הנבדקים שבדרך כלל לוקחים בישראל עוד 500 נבדקים ומגיעים לאלף - אנחנו מקטינים את טעות הדגימה בערך ב-75% ואז התוצאות הרבה יותר מדוייקות".

הוא מודה שהסקרים שהציבור צורך, במיוחד בצד הפוליטי, הם מהדרג הנמוך יותר.

"בעניין של סקרים פוליטיים בישראל, חודשיים לפני הבחירות, אני קטן אמונה. זה סוג של שעשוע. ככל שאנחנו מתקרבים לבחירות, הסקרים יותר רציניים, לא בבחינה של גודל המדגם אלא בבחינת היכולת למדוד את הנתונים בצורה אמינה".

"ככל שמתקרבים לבחירות אנשים עונים יותר אמת והם גם יודעים מה הדעה שלהם לקראת ההצבעה. שבועיים-שלושה לפני הבחירות אני יותר סומך על הסקרים. לצערי חוק הבחירות אוסר לפרסם סקרים ברגע האחרון, כשלדעתי שם הסקרים הרבה יותר אמינים. הייתי שמח אם היו משחררים אותנו מהאיסור הזה. אני חושב שהציבור הישראלי היה מרוויח מזה הרבה מאוד", הוא מוסיף.

לדבריו, "הסקרים המפורסמים בעיתונות ובטלוויזיה הם יותר לשעשוע ובמה לפרשנות פוליטית. לא הרבה יותר מזה".