עיתון הארץ נגד ''הצעד החשאי'' של בנט

שר החינוך לשעבר ביטל הגבלה על כניסה של ארגוני זהות יהודית לבתי ספר חילונים. בנט חתם על השינוי שעות לפני פיזור הכנסת.

ערוץ 7 , ח' באב תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: קובי ריכטר - TPS

משרד החינוך ביטל בחשאי הוראה המחייבת את בתי הספר החילוניים ליידע בכתב הורי תלמידים על פעילות של ארגוני זהות יהודית, וכי היא איננה מוגדרת חובה.

בעיתון ''הארץ'' דווח כי על השינוי בנהלים החליט משרד החינוך, ושר החינוך לשעבר נפתלי בנט חתם עליו שעות לפני פיזור הכנסת ה–21.

"משרד החינוך ביטל את ההגנה האחרונה שהיתה להורים מפני עמותות חיצוניות", תקפה שרת החינוך לשעבר יולי תמיר. לדבריה, העובדה כי השינוי "נעשה במחשכים מעיד על הכוונה האמיתית מאחוריו: לעקוף את התנגדות ההורים. קשה מאוד להתנגד למשהו אם לא יודעים עליו. זהו מהלך מטעה ומסוכן, שמבהיר כמה חשוב להגן על החינוך הממלכתי".

כ–40 ארגוני זהות יהודית מעבירים בבתי הספר החילוניים ברחבי הארץ פעילויות שונות בנושאי יהדות, מעבר לתוכנית הלימודים הפורמלית.

מימון הפעילות מגיע דרך תקנת תמיכה ב"מרכזים להעמקת הזהות היהודית", שבאחריות האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. נציין כי תקציב האגף לתרבות היהודית במשרד החינוך הגיע בתקופת בנט לשיא של כל הזמנים.

כאמור, כמה שעות לפני פיזור הכנסת הקודמת, ב–29 במאי, הספיק השר לשעבר בנט לחתום על הנוסח החדש של "תקנת המרכזים". הסעיף המצוי בו בדבר יידוע ההורים — על ידי בית הספר או העמותה החיצונית — נעלם.

אנשי "הפורום החילוני" אמרו לעיתון הארץ: "נחשפו פניו האמיתיות של בנט. בעודו מנסה להראות מתון, הוא פגע בעקרונות החינוך הראוי כדי לדאוג לעמותות דתיות. גם משרד החינוך נחשף בעליבותו: ההצהרה על הקשבה לקהילה ומתן יכולת להורים להשפיע על חינוך ילדיהם מתנפצת למען האינטרסים של המגזר החרד"לי".

מנכ"ל זהות, ישראל בן פזי, הגיב לדברים: "טענת אנשי הפורום החילוני אינן נכונות. אחריות יידוע ההורים הינה אחריות בלעדית של בתי הספר. לעמותות אסור לקבל את פרטי ההורים וממילא אין להם דרך ליידע.
הביקוש הגדול לפעילות עמותות הזהות מעיד על איכות הפעילות ורצונם של ההורים בחינוך לזהות יהודית עמוקה ושורשית".