עוד נשוב לשם

לפני 14 שנה הגיע לסופו פרק של גבורה וחלוציות של מקום בשם כפר דרום. פרק זה לא היה הראשון ובעזרת ה' גם לא האחרון.

תגיות: גוש קטיף
מאיר דנה פיקאר , י' באב תשע"ט

כפר דרום
כפר דרום
צילום: מאיר דנה פיקאר

בי"ג אב תשס"ה, בשעות המוקדמות של הבוקר, החל טור אינסופי של חיילים ושוטרים לצעוד לכיוון כפר דרום.

כך החל היום הארוך, החם והקשה הזה שבסופו, לאחר מאבק של תושבי הישוב הקבועים ואלו שהגיעו לסייע, הצליחו כוחות צה"ל לעקור את התושבים מבתיהם.

היום נגמר רק אחרי שהצליחו להשתלט על בית הכנסת שעל גגו התבצרו מאות נערים ומבוגרים כששלט גדול עליו כתוב "כפר דרום שנית לא יפול" מתנוסס מעליהם. הבטחה שהופרה.

חלפו מספר שבועות ולאחר שארזנו את בתינו, הרסו דחפורים את בתי היישוב והשטח נמסר לידי האויב. לפני שיצאנו בפעם האחרונה התפללנו ערבית בבית הכנסת הנטוש ואשתי בינתיים מילאה חול בבקבוק פלסטיק שהיה זרוק בשבילי הכפר. הבקבוק שמור אצלנו עד היום.

לא הייתה זו פעם ראשונה שהמקום חרב. כפר דרום, שהוקם בשנת תש"ז (1947) כחלק מי"א הנקודות. באותו מבצע הרואי של מוצאי יום הכיפורים במסגרתו נזרע הנגב באורות חדשים, או כפי שנכתב בעיתונים למחרת: "הנגב נגאל מבדידותו".

כפר דרום
צילום: מאיר דנה פיקאר

הישוב החזיק מעמד לאורך חודשים ארוכים מול מתקפות שונות שהגיעו לשיא לאחר הקמת מדינת ישראל ופלישת הצבא המצרי. בסופו של דבר, לאחר 222 ימי עמידה וקרבות, התקבלה מהמטכ"ל פקודת פינוי ובקיץ תש"ח בא הסוף לנקודת ההתיישבות שניצבה מול דיר אל בלאח, דרומית לעיר עזה.

משה נצר, מפקד הגדוד השני של הפלמ"ח שחייליו שימשו ככוח אבטחה באותם ימים קשים אמר לאחר מכן: "ידענו שאם לא תעמודכפר דרום, והאויב יגיע ליד מרדכי, הרי תל-אביב בסכנה. הערכנו אתעמידתה העילאית של הנקודה, אשר מילאה תפקיד קשה, ורק ההיסטוריה תדע להעריך נכונה את תרומתה של כפר דרום למלחמת הקוממיות …".

לאחר שחזרנו לנחלת אבותינו במלחמת ששת הימים, חזר המקום לחיים. לאחר מספר גלגולים הוקם במקום יישוב קהילתי ששילב חי תורה וחיי מעשה, עם קהילת מופת, עם עיסוק מתמיד במצוות התלויות בארץ ועמידה מול האתגרים הקשים של דור הגאולה. לא היה קל ליישוב כל כך קטן לאבד תוך שנים ספורות חמישה תושבים בפיגועי טרור שונים. האבל ותחושת ההפקרות הביטחונית היו קשים ובכל זאת המקום הלך והתפתח וקלט עוד ועוד משפחות, על אף כל המכשולים.

בכניסה לתלמוד צורה ולבית הספר בכפר דרום
צילום: מאיר דנה פיקאר

כחודשיים לאחר שעברנו לגור שם, אשתי ואני עם בתנו התינוקת, נפצענו מפצמ"ר שנפל לידינו. לא היינו היחידים, זו הייתה שגרה שלמדנו להתמודד איתה בקראוון בו גרנו, בלי אזעקות מקדימות ובלי תגובה הולמת של צה"ל.

לפני 14 שנה הגיע לסופו פרק של גבורה וחלוציות של מקום בשם כפר דרום. פרק זה לא היה הראשון ובעזרת ה' גם לא האחרון. בשנים האחרונות אנחנו פועלים על מנת לשמור על החלום לחזור יום אחד הביתה לכפר דרום. לאנשי גוש עציון זה לקח 19 שנה, אולי לנו זה ייקח פחות אבל גם אם לא מחר אז מחרתיים.

מוזמנים להצטרף אלינו ולהירשם לגרעין כפר דרום המתחדש: https://bit.ly/2OGjXyD

מאיר דנה-פיקאר הוא מורה דרך, ורכז טיולים במדרשת חברון. מראשי גרעין כפר דרום המתחדש