הר הבית נפתח ליהודים לסירוגין

לאחר שסגירת ההר לעליית יהודים עוררה ביקורת ציבורית רבה החליטה המשטרה על פתיחתו בשעת בוקר מאוחרת. ליהודים מתאפשר ביקור קצר בלבד.

ערוץ 7 , י' באב תשע"ט

קבוצת היהודים הראשונה הבוקר על הר הבית
קבוצת היהודים הראשונה הבוקר על הר הבית
צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

המשטרה פתחה את שערי הר הבית לעליית מבקרים יהודים, לאחר שהיה סגור במהלך כל שעות הבוקר (ראשון) מחשש לעימותים עם מתפללים מוסלמים.

ההר נפתח לסירוגין וקבוצות היהודים שמבקשות לעלות מורשות לערוך בהר סיור קצר בלבד של כמה מאות מטרים.

נזכיר כי הבוקר החל במקביל לצום תשעה באב גם חג הקרבן המוסלמי, ואלפי מתפללים מוסלמים הגיעו להר הבית לרגל תפילות החג.

לאחר סיום תפילת הבוקר התפתחו על ההר עימותים והתפרעויות. ארבעה שוטרים נפצעו במהלך השתלטות המשטרה על המתפרעים ונזקקו לטיפול רפואי.

על פי דיווחים פלסטיניים במקום ישנם גם מספר נפגעים מוסלמים. "ברוח בדם נפדה אותך אלאקצא, נמות ולא נושפל", קראו המפגינים.

נציין כי סגירת הר הבית לעליית יהודים גררה ביקורת חריפה במערכת הפוליטית.

יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ' מחה על החלטת ראש הממשלה, "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום".

"ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם. על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו", הוסיף.

מרשימת הימין המאוחד נמסר, "החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית. ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה: תשנה את החלטתך. תפתח את הר הבית ליהודים".

מנגד, ראש העיר ירושלים, משה ליאון, העניק גיבוי להחלטות המשטרה, "שוחחתי כרגע עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, חיזקתי את ידו ואת ידם של כל שוטרי מחוז ירושלים. אני בטוח כי החלטותיו של הממ"ז הינם שקולות ואחראיות, ובבסיסם עומדת האחריות לשלום המתפללים".