סמוטריץ':
"נתניהו חלש, אפס מנהיגות. דינה זילבר היא ראש הממשלה"

שר התחבורה תוקף את פסיקת בית המשפט האוסרת אירוע בהפרדה לחרדים ודתיים בעפולה. ''מערכת משפט מטומטמת. לשים סוף לכפייה החילונית".

חזקי ברוך , י' באב תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

שר התחבורה וחבר הקבינט בצלאל סמוטריץ' (הימין המאוחד) הגיב לפסיקת בית המשפט האוסרת הפרדה מגדרית בהופעה מוסיקלית לציבור הדתי והחרדי בעפולה.

"מדובר בפסק דין חמור ומקומם שמצטרף לשרשרת של פסיקות שהופכות את בית המשפט למי שמציב את עצמו נגד היהדות והציבור הדתי, ומבקש לכפות עליהם את ערכיו המעוותים ולהעביר אותם חינוך מחדש", תקף סמוטריץ'.

לדבריו, ביטול האירוע שעתיד להתקיים בפארק בעפולה הוא ''גזל כבשת הרש של הציבור הדתי בעיר, שמבקש ליהנות מעט מהמרחב הציבורי ותקציביו באופן שתואם את ערכיו ואת השקפת עולמו. ספרו לנו עוד על כפיה דתית''.

סמוטריץ' מתח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו: ''הלוואי ויכולתי לצפות מראש הממשלה לצאת להגנתו של הציבור הדתי ולקרוא את היועץ המשפטי לממשלה, שאנשיו מובילים את הכפיה החילונית הפונדמנטליסטית הזו, לסדר. אבל הוא עסוק בלחפש כעת את המנדטים שלהם ואין לו זמן לטפל במצוקותיהם.

''מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פודמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי.

''אני קורא לכלל המפלגות הדתיות להודיע כעת לראש הממשלה כי יתנו את כניסתם לממשלתו אחרי הבחירות בביצוע תיקוני החקיקה הנדרשים כדי לשים סוף לכפיה החילונית הזו ולאפשר לציבור הדתי לחיות על פי אמונתו", הדגיש שר התחבורה.

כאמור, שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יונתן אברהם, פסק כי תיאסר כל צורה של הפרדה מגדרית בהופעתו של הזמר החסידי מוטי שטיינמץ בפארק העירוני בעפולה ביום רביעי השבוע.

את העתירה הגישה שדולת הנשים, אשר ביקשה למנוע את ההפרדה המגדרית באירוע, זאת למרות שמדובר באירוע שנועד לקהילה הדתית והחרדית בעיר.

עיריית עפולה טענה כי היא איננה מתכוונת לאכוף הפרדה מגדרית במקום, וכי די בכך על מנת לדחות את העתירה, אך בית המשפט דחה את העמדה ונענה לדרישת שדולת הנשים להוציא צו האוסר קיומה של הפרדה מגדרית במהלך ההופעה.

"אני אוסר על ביצוע הפרדה מגדרית על רקע של מין, גזע או כל מגדר אחר במהלך האירוע. כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לפי שיקול דעתו לשהות בכל מקום באירוע, ונאסר בזאת על מי מן הסדרנים או המאבטחים, או כל גורם מארגן אחר באירוע, לבצע פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי", קבע השופט.

השופט הוסיף עוד, "אני מורה למאבטחי וסדרני המשיבות (עיריית עפולה וחברת המתנ"סים העירונית - ש"פ) למנוע כל נסיון שנועד לבצע הפרדה מגדרית, לסכל כל נסיון להציב שלטים המורים על הפרדה כאמור או מחסומים או אמצעי כריזה וכיו"ב, ולערב את משטרת ישראל הנוכחת במקום בכל מקרה שגורם כלשהוא ינסה לבצע הפרדה כאמור. אין באמור לעיל כדי למנוע מכל אדם בקהל החפץ מרצונו החופשי לשהות במקום מסוים באזור האירוע, כדי לשהות בו".

השופט אף הורה למשטרה לפעול למניעת יצירה של הפרדה מגדרית במהלך האירוע, "אני מורה למשטרת ישראל שנציגיה יהיו נוכחים באבטחת האירוע, לסייע לכל מי הפונה אליה בטענה או תלונה כי מתבצעת הפרדה מגדרית, למנוע הפרדה שכזו ולהרחיק ממקום האירוע כל אדם העוסק בהפרדה מגדרית בשעת האירוע".

הזמר שהיה אמור להופיע באירוע - מוטי שטיינמץ, ביטל את ההופעה בעקבות ההחלטה. מעיריית עפולה נמסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "מתוך 360 אירועי קיץ, הרשות ביקשה להפיק אירוע לציבור החרדי שיחגוג וייהנה לפי מנהגיו. צר לנו שלא התאפשר. נכבד את החלטת ביהמ"ש".