מה הרג את ג'פרי אפשטיין?

יומיים לאחר שגופתו נמצאה בתא בית הכלא, תאוריות הקונספירציה סביב מותו של המיליארדר היהודי-אמריקאי ממשיכות להתרוצץ.

ניסן צור , י"א באב תשע"ט

Jeffrey Epstein
Jeffrey Epstein
Reuters

האם ג'פרי אפשטיין, המיליארדר האמריקאי שהואשם בסחר בנשים צעירות, פדופיליה ושוחד, התאבד או נרצח?

יומיים לאחר שגופתו של אפשטיין נמצאה בתאו בבית המעצר "מטרופוליטן" בניו יורק, ממשיכות תאוריות הקונספירציה הרבות להתרוצץ סביב נסיבות מותו. רבים טוענים כי אפשטיין לא התאבד אלא למעשה נרצח.

שלוש רשויות פתחו בחקירת מותו של אפשטיין – ה FBI, משרד המשפטים האמריקאי, ומשרד התובע הרפואי של עיריית ניו יורק, בנסיון להבין מה גרם למותו.

ד"ר ברברה סמפסון, התובעת הרפואית הראשית בעיריית ניו יורק, הודיעה ביום ראשון בלילה כי בוצעה נתיחה בגופתו של אפשטיין בנוכחות פתולוג שנכח בבדיקה בעקבות בקשת משפחתו של אפשטיין.

לדברי מקור בכיר בעיריית ניו יורק שהתראיין ל"ניו יורק טיימס", התובעת הרפואית סמפסון "משוכנעת כי אפשטיין התאבד בתלייה". העובדה כי המיליארדר האמריקאי אמור היה להיות תחת השגחה צמודה של סוהרים לאחר שנמצא חבול בתאו לפני מספר שבועות, הובילה לתאוריות קונספירציה רבות ביומיים שחלפו מאז מותו, לרבות האשטג בשם #EpsteinMurder המרמז כי אפשטיין נרצח ולא התאבד.

אחת מתאוריות הקונספירציה הופצה על ידי הנשיא דונלד טראמפ שכתב כי "לג'פרי אפשטיין היה מידע על הנשיא קלינטון וכעת הוא מת". הציוץ של טראמפ גרר ביקורות רבות מצד חברי קונגרס דמוקרטיים שטענו כי טראמפ מנצל את מותו של אפשטיין "על מנת לתקוף את יריביו הפוליטיים ולשנות את השיח הלאומי ולהסיח את דעת האומה האמריקאית מהתנהגותו המוזרה" כפי שכתב חבר הקונגרס הדמוקרטי בטו או'רורק.

למרות מותו של אפשטיין, ההליך הפלילי נגדו יימשך. הנשים שנפגעו על ידו יוכלו להגיש תביעת פיצויים נגדו, אותן יקבלו מהונו הפרטי המוערך במיליארדי דולרים. אחת הנשים שהגישו נגדו תביעה טוענת כי אפשטיין אנס אותה כבר בגיל 15. רבות מהתובעות הביעו זעם על כך שלא יוכלו להתעמת עם אפשטיין בבית המשפט. "אנחנו צריכות לחיות עם הצלקות של מעשיו למשך כל חיינו, בעוד הוא לעולם לא יעמוד לדין על מעשיו ועל הכאב שהוא גרם לנו" אמרה ג'ניפר ארוז, אחת הנשים שנפגעו על ידי אפשטיין.