השר ארדן מזלזל בימין המאוחד

ארדן זלזל בימין המאוחד, "השד יודע איך קוראים להם", וציין כי התהליך שהוביל לאיסור על הופעה נפרדת התחיל בימי השרה לימור לבנת.

יהונתן גוטליב , י"א באב תשע"ט

לא מתכוון לגבות שיטות חקירה לא חוקיות. ארדן
לא מתכוון לגבות שיטות חקירה לא חוקיות. ארדן
צילום: פלאש 90

השר גלעד ארדן (ליכוד) התראיין הבוקר (שני) על פתיחת הר הבית אתמול ליהודים ותקף את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ומפלגת הימין המאוחד.

בנוסף, ציין ארדן כי התהליך שהוביל להחלטת בית המשפט אתמול לאסור על הופעה עם הפרדה מגדרית בעפולה הוא תהליך שהתחיל עוד מימי השרה לימור לבנת ממפלגת הליכוד והמשיך בהמלצות הממשלה לבית המשפט בזמן ששרת המשפטים הייתה ציפי ליבני.

בראיון לרשת ב' אמר השר ארדן: "אני לא חושב שבאיחוד הימין או בימין המאוחד, השד יודע איך קוראים להם, יש על סדר היום את נושא הר הבית. נדמה לי שבן גביר הזכיר שסמוטריץ' עצמו סירב לשים את הנושא הזה כנושא קואליציוני, כלומר אפילו המפלגות הדתיות לא דורשות תפילת יהודים בהר הבית".

עם זאת דחה ארדגן את טענות סמוטריץ' בנוגע להתרחשויות בהר הבית גם לגופן, "הטענה היא טענה מופרכת מכיוון שמי שהסכים למנוע תפילה של יהודים או של כל דת אחרת בהר הבית זאת הייתה ממשלת ישראל לפני עשרות שנים, והשוטרים, צריך להבין ללבם כי אני חושב שהם לא נהנים מהעבודה הזאת, הם אלה שצריכים ליישם את הפרקטיקה של מניעת תפילה של דתות אחרות בהר, ואני חושב כמדיניות שהשאיפה צריכה להיות לשנות את זה, לא הגיוני שחופש פולחן על הר הבית יהיה רק למוסלמים, זה דבר מעוות. להגיד לכם שזה ישים למחר בבוקר זה לא וגם המפלגות הדתיות יודעות את זה ולא שמות את זה אפילו כיעד שלהם".

"אני מקווה בשביל הציבור ששוקל להצביע לאיחוד מפלגות הימין שהם לא יסתפקו בציוץ כהפעלת לחץ. אני יכול להעיד כשר לביטחון פנים, שלא איילת ולא בצלאל ולא אף אחד אחר מהמפלגה שלהם מעולם בשנים האחרונות לא פנה אליי לא הפעיל שום לחץ בשום נושא שקשור להר הבית", הוסיף.

לדבריו, "זה שנזכרים בתשעה באב, היום שבו אנחנו מצווים לחשבון נפש ולזכור מה הביא לחורבן הבית, נזכרים לצייץ כנגד ראש הממשלה וכאילו להפיל עליו אחריות שאין לו אלא בדיוק ההפך, מגיעים לו שבחים, וזה כדי לקושש כמה קולות - בסדר, כל אחד שיפיק את הלקחים שלו".

"אותו דבר לגבי החלטת בית המשפט בעפולה שאני מניח שכבר למדתם את ההיסטוריה שלה", אמר, "שגם היא מבוססת על וועדה ממשרד המשפטים שהגישה המלצות שהממשלה אימצה והשופט, על בסיס ההמלצות האלה, נתן את פסק דינו. עכשיו אפשר להתווכח אם ההחלטה הזאת קיצונית מידי או לא, אבל בוודאי שמי שהיה רוצה לשנות את ההמלצות האלה היה צריך לפעול במשרד המשפטים בשנים האחרונות ולהגיש תיקון להחלטת הממשלה. להגיד על ראש הממשלה מילים כמו שבצלאל אתמול התבטא זה בעיניי עגום", תקף.

השר ארדן גילה כי פסק הדין הוא תוצאה של תהליך שהתחילה השרה לימור לבנת מהליכוד: "למיטב הבנתי זה תהליך שהתחיל עוד בימי השרה לימור לבנת לאור זה שלא אפשרו לנשים לשאת הספדים של יקיריהן בבתי עלמין או לצעוד צמוד לארון, אחרי זה זה בגלל אפליה בתקשורת או בתחבורה ציבורית והממשלה הקימה צוות אחרי זה בימי השרה ציפי ליבני, צוות של משפטנים שגיבש כללים".

לדעתו פסק הדין היה "דווקני מידי" ואפשר היה למצוא פתרונות ביניים. "אפשר היה לקבוע שיתאפשר שם גם אזור שהוא בהפרדה למי שרוצה וגם אזורים אחרים, זה הפתרון שמדברים עליו הרבה פעמים. זה נושא חשוב שלא צריך לזלזל בו של הפרדה מגדרית".

הוא מתח ביקורת וזלזל בדבריו הקשים של השר סמוטריץ' על השופט שנתן את פסק הדין. "בצלאל סמוטריץ' מגדף את השופט, אני לא חושב שזאת הדרך לבצע שינויים במערכת המשפט על ידי קללות, אני מציע לו גם ללמוד את קורות החיים של השופט שהוא קילל.

"הוא מקלל את ראש הממשלה שכמעט ולא היה מודע להחלטה שלו, כשמערכת המשפט בשנים האחרונות הייתה אצלם במפלגת הבית היהודי או האיחוד הימני, השד זוכר איך קראו להם אז, במקום זה הם עסקו באינטרסים אישיים. מי שרוצה שלטון ימין פה שיחזק את הליכוד", אמר.

לשאלת המראיינים איזה פרט חשוב נמצא בקורות החיים של השופט ענה ארדן: "מזיכרוני נדמה לי שהוא גם טייס קרב, לא אדם מנותק לחלוטין מהציבור מובא למגדל השן מנותק מהציבור, הוא לא חסין מביקורת אבל בין זה לבין הגידופים, דרך אגב אני זוכר את בצלאל מכנה את כל השוטרים אפסים ועוד כינויים שהיו לי וויכוחים איתו לגביהן. אני לא חושב שכך נבחר ציבור צריך לכנות משרתי ציבור".