ציפי חוטובלי תוקפת: "שלטון הימין לא מעניין את סמוטריץ'"

סגנית השר ציפי חוטובלי מותחת ביקורת חריפה על השר סמוטריץ'. "זו טעות גדולה מאוד לאבד כל זיק של ממלכתיות ולרדת לרמה הזאת".

ניצן קידר , י"א באב תשע"ט

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, זועמת על המתקפה של השר בצלאל סמוטריץ' נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני מאוד מקווה שנזכור שהיריב שלנו הוא השמאל הישראלי ולא ראש הממשלה, כי איך שסמוטריץ' התנהל ביממה האחרונה זה נראה כאילו היריב שלו הוא ראש הממשלה. זו טעות גדולה מאוד לאבד כל זיק של ממלכתיות ולרדת לרמה הזאת כי בסוף הוא רוצה לשבת בממשלה עם נתניהו", אומרת חוטובלי בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "הציבור הימני רואה את הדברים הכל כך הקשים האלה ותוהה לעצמו: 'זו דרכה של הציונות הדתית?' אני אומרת, כבת הציונות הדתית, שאינני זוכרת את זבולון אורלב או אורי אורבך מדברים כך. בעיני, כך מדברים אחד לשני אנשים שהם משני צדדי הקשת הפוליטית ולא אנשים שרוצים לשבת יחד באותה ממשלה".

חוטובלי חושבת שגם אם מדובר בחלק מקמפיין מפלגתי, המתקפה היתה לא ראויה. "אסטרטגיית קמפיין היא לא במקום כבוד לראש הממשלה, ודאי כשהוא מתוך המחנה שלך. אני תוהה איפה כאן הענייניות?".

היא טוענת שהשר סמוטריץ' צריך היה להפנות אצבע מאשימה כלפי איילת שקד. "מדובר בשתי מלחמות שסמוטריץ' הכריז עליהן ואין להן שום קשר למציאות. האחת היא פסיקת בית המשפט שהיא מאוד חמורה בעיני, שלא מאפשרת הופעות בהפרדה. זה בסדר גמור לבקר את בית המשפט, אבל לתלות את האשמה בראש הממשלה כשארבע שנים משרד המשפטים היה במאת האחוזים בבית היהודי ואיילת שקד היתה שרת המשפטים? אני חושבת שזו עזות מצח בלתי רגילה כלפי ראש הממשלה כשהמפלגה של סמוטריץ' היא זו שלא סיפקה את הסחורה בכל הקשור להסדרת היחסים העמוקים בין בית המשפט לבית המחוקקים וכל סוגיית הזהות היהודית לא השתנתה בכלל תחת שבטה של איילת שקד כשרת משפטים. שיבוא בטענות לראש המפלגה שלו, לא לראש הממשלה".

"לדעתי הוא חייב להתנצל גם על זה וגם על המתקפה הנוגעת להר הבית. חשוב לזכור שראש הממשלה לא תכנן בשום שלב לסגור את הר הבית ליהודים בתשעה באב. לנצל את יום תשעה באב, שבו אנחנו אבלים על שנאת חינם, ולפתוח במתקפה שהיא כולה שנאת חינם על ראש הממשלה, זה דבר לא ראוי", מוסיפה חוטובלי.

לטענתה, אלקטורלית מפלגת הימין החדש יכולה רק להינזק מהתבטאויות כאלה. "גם מבחינת שיקולי קמפיין, זה לא משרת אותם. אנשים בציונות רוצים הבעת דעות ברורה ולא לשמוע את הסגנון המשתלח בראש הממשלה. זה לא לגיטימי להשתלח, אפשר לבקר ולהתווכח. אבל מה שהיה אתמול הוא השתלחות פרועה וזה דבר לא מקובל".

"גם אם המטרה היא מטרת קמפיין, הבית היהודי שחברו בו ביחד כמה מפלגות כדי לייצג את הימין המאוחד, צריכים להבין שהקמת ממשלת ימין מותנית בכך שמפלגת הליכוד תהיה חזקה. עוד מנדט לימין המאוחד לא ישנה את תוצאות הבחירות לעומת מנדט נוסף לליכוד שיכול למצב אותו במפלגה הגדולה בישראל ולהרכבת הממשלה. נראה ששלטון הימין בישראל לא מעניין בכלל את השר סמוטריץ'. הוא עסוק בעניינים הפרטיים של המפלגה שלו. מדובר במפלגה שהיא שחקנית קבוצתית בתוך גוש הימין, שנשען על גודלו של הליכוד", אומרת חוטובלי.

היא מתייחסת גם לטענות לפיהן עצם העובדה שבקמפיין הפונה למגזר הדתי מופיע במרכז ראש הממשלה, מראה שבעצם הוא קובע, למרות הנציגות הדתית במפלגה.

"בראש הימין המאוחד עומדת אשה חילונית מתל אביב שהיא אפילו לא מסורתית ואין להם שום בעיה אם זה. אם מפריע למישהו הוא צריך להסתכל ולראות שגם בראש הבית היהודי לא עומדת אשה שהיא שומרת תורה ומצוות. זה לא משנה שהיא לא ראש הבית היהודי דווקא, היא ראש המפלגה שמייצגת את כל מי שנמצא שם".

"כל המפלגות שם בחרו להעמיד בראש אשה חילונית. אז אף אחד לא יכול לבוא בטענות לליכוד. אני חושבת שהבחירה במי שמביא את המנדטים ולא מי שמביא את הערכים כפי שהבית היהודי מבין אותם, זו היתה בחירה טקטית אבל כעת אי אפשר להגיד שהליכוד לא מייצג אנשים דתיים", מסכמת חוטובלי.