אורלי לוי אבקסיס: "לא לשפוך כסף - לשנות סדרי עדיפויות"

אורלי לוי אבקסיס קוראת להגביר את ההשקעה ב"אוכלוסיות מוחלשות" ומותחת ביקורת על נפתלי בנט.

103FM , י"א באב תשע"ט

אורלי לוי
אורלי לוי
Photo by Roy Alima/Flash90

אורלי לוי אבקסיס, מראשי מפלגת העבודה-גשר מדברת על חשיבות שינוי סדר העדיפות הכלכלי במדינת ישראל.

"לא צריך לשפוך כסף אלא לשנות סדרי עדיפויות. ממחקרים שבדקו 133 תכניות כלכליות שנעשו לאורך ההיסטוריה יש ממצא אחד מאוד ברור שמראה שהשקעה בבריאות ובחינוך של אוכלוסיות מוחלשות מניב את התשואה הגדולה ביותר", אומרת לוי אבקסיס.

היא מוסיפה, "אנחנו מדברים על מס עושר להכנסות הגבוהות במיוחד 54 אלף שקל ומעלה בהחלט יכולים לעשות חלוקה בנטל. אנחנו מדברים על ביטול הכספים הקואליציוניים, אותו אתנן פוליטי כדי להשתיק ולתת לסקטורים מאוד מסוימים. אנחנו אומרים שמדינת ישראל והממשלה היא מדינת כל אזרחיה ולא יתכן שאנחנו נוותר על הפוטנציאל של אותם אזרחים בפריפריה או ילדים שנולדים לבית חלש".

בעבר השמאל היה אומר נקצץ בהתנחלויות. זה מה שאתם אומרים גם הפעם?

"אני חושבת שבתוך אותה תכנית, אנחנו מדברים על תקציבים עודפים להתנחלויות מבודדות, לאותם מאחזים שהרבה פעמים אנחנו יודעים שהם מן תקיעת דגל על גבעה כזאת או אחרת ועולים כסף. הרבה פעמים כשנאלצתי להתמודד מול סמוטריץ' בוועדת הכספים כשעשו את אותן ההעברות בסוף שנה וביקשתי שלא יקחו מהדיור הציבורי, הוא אמר לי בשלוש לפנות בוקר: 'גם אם נצטרך לקחת את האוכל הזה מפיהם של ילדים רעבים בבית שאן ניקח אותו להתנחלויות'. המשוואה הזו בלתי נתפסת בלתי הגיונית וכמי שבאה מבית מסורתי והיהדות כל כך חשובה לי אני חושבת שקצת שכחנו מה היא ערבות הדדית ומה היא החובה שלנו כחברה".

"מדברים כל הזמן על חלוקה בנטל אבל רק כאשר זה קשור לגיוס לחרדים, אבל כשמדובר על חלוקה בנטל שאוכלוסיות באמת חזקות שיכולות להוות בסיס להענקת רשת ביטחון חברתית סוציאלית לאוכולוסיות שאנחנו צריכים להעלות אותן מעל קו העוני אז אנחנו מותקפים".

על הביקורת של נפתלי בנט על התכנית של הכלכלית של העבודה-גשר אמרה לוי-אבקסיס: "אנחנו לא מדברים על הליכה לכיוון הסוציאליזם הקיצוני, אנחנו מדברים על שינוי מפת המיסוי. מה שקורה היום שככל שאתה מרוויח יותר, החברות הגדולות והרווחיות, ככל שהן מרוויחות יותר הן משלמות פחות. המשוואה הזו היא הזויה".

"החברות האלה מספקות עבודה ואנחנו מתחרים מדינות כמו אירלנד שהורידו את מס החברות אפילו פחות: "אל תכנס לדמגוגיה זולה של בנט. אנחנו צריכים לזכור שאדם שרואה את הרכוש האישי ומעדיף את הרכוש על הערבות ההדדית לא הקשיב להפטרה של תשעה באב. יש פה ניתוק של אותם מנהיגים שלא רואים אוכלוסיות שלמות שברגע שאנחנו נכניס אותן למעגל העבודה בתנאים שהם תנאים הוגנים, אנחנו נרוויח מהם והם ימלאו לנו את קופת המיסים. כשתעתן לילד העני הזדמנות להיות עצמאי ויצרני תגדיל את קופת המיסים. הערבות ההדדית היא לא רק ללכת ולשלוח את האנשים לקרב אלא גם יכולת לעבוד ולעלות מתחת לקו העוני".

דיברת על שנאת חינם. שאתם קוראים לבנט 'נער גבעות הזוי' זה מעודף אהבת חינם?

אני לא קראתי לו כך ואם נאמרו דברים כאלו אני חושבת שהוא הביא את זה על עצמו כשהוא מתנתק ניתוק רגשי וכלכלי וניתוק אחראי מכל אותם אנשים שהוא רוצה את תמיכתם ואומר שזו תהיה הפקרות ונהפוך לוונצואלה. סליחה מה התפקיד של המדינה בחיים של האזרח? מה התפקיד של המדינה? לתת את השירותים הבסיסיים ביותר. כשאנחנו עושים קיצוצים רוחביים זה הכי לא שיוויוני שיש".