הילד מהכפר הערבי נאלץ לחזור לכפר

עשרות ילדים שאמותיהם יהודיות ואבותיהם ערביים השתתפו בקייטנות יד לאחים. אביו של אחד הילדים הצליח להחזיר את בנו לכפר ליד רמאללה.

ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ט

קייטנת יד לאחים
קייטנת יד לאחים
יד לאחים

80 ילדים וילדות שאימותיהם יהודיות ואבותיהם ערביים השתתפו במשך שבועיים בקייטנות שערך עבורם ארגון יד לאחים.

מדובר בילדים שחזרו עם אמותיהם בשנה האחרונה לחיק העם היהודי, לאחר שחולצו מהכפרים הערביים בהם התגוררו, וכעת זוכים לליווי הדוק של העובדות הסוציאליות ושל חונכי יד לאחים.

הקייטנות, האחת לבנים והאחרת לבנות, נערכו בשני מתחמים רחבי ידיים ומושקעים, עם בריכות צמודות בכפר נופש בצפון. הילדים נהנו מתכנים עשירים לאורך כל שעות היום ומטיולים בחיק הטבע. בין היתר הספיקו הילדים ללמוד על ימי בין המצרים, קיבלו על עצמם אהבת חינם ויחס טוב לחבריהם והתכוננו כיאות לשנת הלימודים.

"הקייטנות נועדו לתת לילדים את מלוא תשומת הלב לה הם זקוקים יחד עם פעילות יהודית, ולאמותיהם מרחב נשימה שלו הן כה זקוקות בהתמודדות המורכבת שלהן כאימהות חד הוריות וכמי שזה עתה פתחו דף חדש בחייהן", אומרת שורי קוסטליץ מהמחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים, שניהלה את הקייטנות.

גורלו של מאור בן ה-11 לא שפר עליו. מדובר במקרה סבוך של ילד שנאלץ להישאר בחזקתו של אביו הערבי, בכפר באזור רמאללה. לאחר שזה הערים על אמו היהודייה והחתים אותה על מסמכים – התקפים גם בחוק הישראלי - המקנים לו את המשמורת עליו, רק אחת לחודש מותר לילד לפגוש את אמו למספר ימים קצובים.

האם שביקשה להקנות לבנה עוד ועוד מושגים ביהדות ורצתה לעזור לו במציאת חברים עם סיפור חיים דומה, ביקשה לנצל את אותה מסגרת קצרת מועד שבה הותר לה לפגוש את בנה בפעם האחרונה, ומיהרה לרשום אותו לקייטנת יד לאחים.

עם תום הקייטנה נפרד מאור מחבריו בדמעות שליש, ביודעו לאן מיועדות פניו. קוסטליץ מעידה כי "עין לא נותרה יבשה בקרב הצוות ובקרב הילדים בקייטנה כשנפרדנו ממאור. יכולנו להתנחם במעט בכך שהמאבק המשפטי על עתידו עדיין לא הסתיים, כמו גם בחיבוק הגדול, בכוח ובתכנים הרבים שהוענקו לו בימים שבהם השתתף בקייטנה, שבטח ילוו אותו עד הפעם הבאה שייפגש עם החונכים שלו ועם חבריו לקייטנה".

ביד לאחים אומרים כי "המקרה של מאור מראה לנו כי בד בבד עם השמחה והחוויה שהענקנו לילדים שהשתתפו בקייטנה, עלינו לזכור את אותם מאות ילדים יהודיים שעדיין נמצאים בשבי בכפרים הערביים ורק יכולים לחלום על חזרתם לעמם".

בארגון מדגישים כי למרות שמדובר במקרה סבוך, הצוות המשפטי של יד לאחים לא אמר נואש. "לא ננוח ולא נשקוט עד שנביא את הסיפור לסיומו הטוב, ומאור יחזור לאמו לצמיתות. צפויות הפתעות לטובתנו".