איילת שקד לערוץ 7:
הליכוד פועל נגדנו במקום להגדיל את גוש הימין

יו"ר רשימת 'ימינה' לא חוסכת ביקורת על הירי בנגמ"ש הימני. ״המטרה היא מספר דו ספרתי של מנדטים, שנהיה השותפים הבכירים בממשלה הבאה״

יוני קמפינסקי , י"ב באב תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: ערוץ 7

ראיון: איילת שקד

יום אחרי השקת קמפיין הבחירות של מפלגת 'ימינה', יו"ר הרשימה איילת שקד מסתכלת קדימה, אבל שומרת את הקלפים קרוב לחזה במרבית הנושאים הפוליטיים הפנימיים.

שקד לא מתחייבת שהרשימה תמשיך לפעול יחד אחרי הבחירות. "התאחדנו כבלוק טכני וכל מפלגה שומרת על הזהות שלה. הבית היהודי היא מפלגה של הציונות הדתית וכך גם תקומה. הימין החדש היא לא מפלגה דתית. אנחנו עובדים ביחד, רצים לבחירות יחד, ננהל את המשא ומתן הקואליציוני יחד ואחר כך נראה".

"אנחנו באמת מסמלים את כל היופי והטוב בציונות הדתית. אם מסתכלים על הרביעייה הראשונה זה מאוד יפה. אני מייצגת את הימין האידאולוגי החילוני, הרב רפי פרץ מייצג זרם מסוים בציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ' מייצג זרם שונה ובנט זרם אחר משניהם. הצלחנו להרכיב שותפות אמתית ואנחנו ביחסים טובים אחד עם השני. אין מישהו מהציונות הדתית או מהימין האדיאולוגי שלא יכול למצוא בית אצלנו", היא מוסיפה.

לשאלה האם השאיפה שלה היא שהמפלגות השותפות ב'ימינה' ימשיכו לעבוד יחד גם אחרי הבחירות היא עונה, "נחכה לבחירות ונראה".

לשאלת מעמדו של נפתלי בנט ברשימה והאם נכון שהוא מיועד לקבל את התיק הבכיר שקד עונה אך מעדיפה שלא להיכנס לפרטים: "אני מאוד מקווה שנקבל הרבה מנדטים. לכשנדע כמה מנדטים נקבל, נשב יחד ונחליט איזה תיקים אנחנו רוצים ומה אנחנו דורשים. אנחנו לא מעוניינים באותם תיקים ולא מתחרים אחד בשני".

שקד לא פוסלת חזרה שלה למשרד המשפטים. "אני בהחלט חושבת שאם נקבל מספיק מנדטים וכל הציונות הדתית תהיה מאחורינו, זה אפשרי".

כדי להגיע למעמד הזה שקד מנסה לחזק את המפלגה אל מול הליכוד. "ראש הממשלה לא היה מאיים בפיטורים על שרים חרדים או על ליברמן. לוקחים את הציונות הדתית כמובנת מאליה. פוליטיקה זה רק עניין של כוח וצריך להיות לנו כוח".

בינתיים היא טוענת שהליכוד מנצל את הזמן כדי לירות בנגמ"ש בעיקר. "הליכוד מהרגע הראשון התחיל בקמפיין נגדנו ואני לא מבינה למה. המאמץ צריך להיות להקים ממשלת ימין ולהגדיל את הגוש כך שיהיו לנו 61 מנדטים. כרגע מה שמונע זה בזבוז קולות מצד מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה – זהות ועוצמה. אני קוראת לכל מצביעי הימין לגלות אחריות. אנחנו נמצאים בתקופה מאוד מאתגרת וצריך להצביע רק למפלגות שברור שיעברו את אחוז החסימה".

היא מסבירה מדוע שותפות עם כחול לבן אינה על הפרק. "יש שם שלושה אנשים שמחשיבים עצמם כימין והיתר הם אנשי שמאל מובהקים. בני גנץ הוא איש שמאל ולא איש ימין".

ביממה האחרונה תקפו בליכוד את שקד וטענו כי כשרת המשפטים הייתה יכולה לשנות כדי למנוע מקרים שמרגיזים את הציבור הימני, כמו לדוגמה מניעת המופע הנפרד בעפולה.

"אלו טענות חלולות", עונה שקד. "אני מיניתי 334 שופטים מתוך 800 ו-40% מבית המשפט העליון. רואים שינוי משמעותי גם בפסיקות של בית המשפט העליון וגם של ערכאות נמוכות יותר. שנית, העברתי את הסמכויות בנושא המגדרי מדינה זילבר למשרד של גילה גמליאל והסמכות נמצאת אצלה. ישבתי מספר פעמים עם היועץ המשפטי לממשלה והוא מסכים איתי לחלוטין שהפרדה אינה הדרה".

"הדו"ח שעליו התבסס השופט הוא מסמך מתקופתה של ציפי לבני כשרת משפטים. מדובר במסמך שהממשלה מעולם לא קיבלה. את הטענות יש להפנות לנתניהו שמינה אותה לתפקיד הזה", אומרת שקד.

היא מציינת כי לא מעט אנשים בציבור שאינו דתי מבינים שהפסיקה אינה נכונה. "דווקא מי שהוא חילוני ליברל צריך להבין כמה הפסיקה הזו שגויה. אדם ליברלי לא כופה את אורחות חייו על אחר. כמו שאני לא רוצה ללכת למופע בהפרדה, לא צריך לדרוש מהחרדים ללכת למופע מעורב".

"אם לא תהיה להם אפשרות להופעה בהפרדה הם לא יצרכו תרבות. זו אפלייה גדולה כלפי הציבור החרדי לא לאפשר לו לראות הופעת תרבות כפי שהוא רוצה. בנט כשר החינוך ואני כשרת משפטים פעלנו רבות כדי לאפשר לימודים בהפרדה באקדמיה, למרות התנגדות אדירה. כי אם לא היו לימודים בהפרדה באקדמיה, חרדים לא יצאו ללמוד. האינטרס שלנו כמדינה הוא שהכלכלה צריכה את החרדים בשוק העבודה וצריכה שהם יצאו ללמוד".

ומה התכניות לעתיד? "כרגע המטרה שלי היא שנקבל מספר דו ספרתי של מנדטים ונהיה השותפים הכי בכירים בממשלה הבאה של נתניהו. אני מדברת על התיקים הכי בכירים ויש לנו עוד שאיפות לשים ידיים על ההגה ולהוביל את המדינה יחד עם נתניהו", מסכמת שקד.