ארגנטינה: מהפך שלטוני ומכה כלכלית

ארגנטינה סוערת לאחר שהבחירות המקדימות צפו מהפך שלטוני. הבורסה הגיבה בירידות היסטריות

מיכל לוי , י"ג באב תשע"ט

ארגנטינה
ארגנטינה
צילום: iStock

קרב פוליטי קשה מתנהל בחודשים האחרונים בארגנטינה. הנשיא הנוכחי מאוריסיו מאקרי מתמודד על כהונה נוספת ומולו מתמודד איש השמאל אלברטו פרננדס שמבקש לבצע מהפך שלטוני. פרננדס הציב את הנשיאה לשעבר כריסטינה קירשנר כמי שעתידה להיות סגניתו, אם ינצח בבחירות.

בימים האחרונים נערכו בארגנטינה 'בחירות מקדימות', שהן כעין מדגם בחירות שנערך באמצעות פיזור קלפיות באלפי מוקדים ברחבי המדינה, ובדרך זו מבקשים הסוקרים לחזות את תוצאת הבחירות הצפויות להתקיים בעוד כחודשיים.

עם תום ספירת הקולות במדגם, התברר כי מאקרי הובס ואף הושפל על ידי יריבו השמאלני שגבר עליו בפער של יותר מ־ 15 אחוזים. 32 אחוזים מהמצביעים תמכו במאקרי, ואילו פרננדס זכה בתמיכתם של 47 אחוזים.

החוק בארגנטינה קובע שכדי לנצח בסיבוב הראשון של הבחירות צריך אחד המועמדים לקבל את תמיכתם של למעלה מ־ 45 אחוז מהמצביעים, ואם תוצאות המדגם יעתיקו את עצמן לתוצאות הבחירות צפוי פרננדס לנצח כבר בסיבוב הראשון, מה שלכאורה משאיר את מאקרי חסר כל סיכוי למולו.

אלא שתוצאות המדגם היו דווקא בעוכריו של פרננדס, ונראה כי הן צפויות לסייע רבות לקמפיין של מאקרי, משום שמיד לאחר פרסום תוצאות המדגם נרשמה ירידה היסטרית בבורסה הארגנטינאית, והמניות ירדו בשיעור של כ־30 אחוזים בממוצע. המטבע הארגנטינאי, ה'פסו', ירד גם הוא בשיעור של 15 אחוזים אל מול הדולר.

המכה הכלכלית הקשה שניחתה על ארגנטינה נובעת מההיכרות של המשקיעים עם המדיניות שהובילה הנשיאה לשעבר קירשנר, שהובילה מדיניות סוציאליסטית פופוליסטית הדוגלת בחלוקת העושר לכולם, גביית מיסים גבוהים מהעשירים ומהחברות, והעלאה משמעותית של שיעור הקצבאות לאוכלוסיות החלשות. זאת הסיבה שקירשנר ופרננדס זוכים לתמיכה רחבה בקרב בני המעמדות הנמוכים בכלכלה הארגנטינאית. מאידך הסיכון בכך שהכלכלה עלולה לקרוס אם יעלו פרננדס וקירשנר לשלטון, אולי מעורר מעט את המתלבטים ויגרום להם לתמוך דווקא בנשיא הנוכחי מאקרי.

"היום אנחנו עניים יותר ממה שהיינו לפני הבחירות המקדימות", אמר הנשיא מאקרי בנאום שנשא לאחר פרסום התוצאות, "הכלכלה אינה מגיבה טוב לשלטון של פרננדס, ולכן, למרות התוצאות המאכזבות במדגם, אני מבטיח לכם שבבחירות האמיתיות אנצח כבר בסיבוב הראשון, ואמשיך לכהן כנשיא ארגנטינה למשך קדנציה נוספת".