תפקיד הכליזמר: לאחד ולשמח את עם ישראל

אמן הקלרינט, חנן בר סלע, מנהל אומנותית בימים אלה ארבע פסטיבלי כלייזמרים וחש אושר מהנהירה הישראלית והחיבור למוסיקה הזו.

ניצן קידר , י"ד באב תשע"ט

חנן בר סלע
חנן בר סלע
צילום: צבי יוכטמן

בימי הקיץ פסטיבלי הכלייזמרים מושכים קהל רב וממשיכים להיות טרנד לצעירים ולמבוגרים.

אמן הקלרינט, חנן בר סלע, מנהל אומנתית את ארבעת הפסטיבלים המתנהלים ברחבי הארץ כולה ומרגיש שהחיבור הציבורי למוסיקה הזו, הולך וגובר.

"מדובר במוסיקה שבאה מהלב והנשמה ונוגעת באנשים, באופן שתפס רבים גם ברחבי העולם. יש הרבה להקות כלייזמרים בארץ וגם צעירים, לאו דווקא דתיים, שפועלים בתחום וכך הסגנון הזה הפך לנחלת הכלל", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "מוסיקת הכלייזמרים כבר הפכה להיות סוג של מוסיקת עולם. מנגנים אותה ביפן, בגרמניה ובמקומות נוספים. בארה"ב יש להקה שנקראת 'כליזמטיקס'. הם התלהבו מהניגונים הכלייזמריים, לקחו את המדליות והמנגינות ועשו את זה בסגנון של רוק. זה בהחלט תפס בכל מיני כיוונים".

בר סלע מציין את מי שגרם לעליית קרנה של המוסיקה הכלייזמרית. "אני חושב שמי שאחראי לכך שהכלייזמרים התפרסמו בעולם הוא גיורא פיידמן, מחיה המוסיקה הזו בדור הנוכחי. הוא ממשפחת מהגרים שהיגרה מפולין לבואנוס איירס וגידלה דורות של כלייזמרים. אחרי 18 שנים בהן ניגן בתזמורת הפילהרמונית הוא החליט לעזוב ולהקדיש את חייו להפצת מוסיקת הכלייזמר בעולם. הוא אחד מהאמנים הישראלים שהצליח בגדול. כשחגגו לו יום הולדת 75 חגגה לו התזמורת הפילהרמונית של ברלין, שהיא אחת התזמורות הקלאסיות הטובות בעולם. הוא הצליח להכניס את הכלייזמר לאולם הקונצרטים תוך שהוא שומר על האותנטיות וזו משימה בכלל לא פשוטה. כך הוא הסתובב בעולם והפיץ את הבשורה - עד שהיא תפסה".

הוא מספר על הפסטיבלים שמצויים תחת ניהולו. הפסטיבל בצפת הסתיים אתמול, בירושלים נמשך הפסטיבל היום בהר הצופים בירושלים ומחר, יום שישי בצהריים, תהיה קבלת שבת 'כלייזמרית' בבית הכנסת ישורון עם הרבה אמנים מהארץ ומהעולם. במוצאי שבת נהיה בתיאטרון ירושלים עם 70 אמנים על במה אחת. אחר כך ביום רביעי הבא נהיה בפסטיבל כלייזמרים ברבבה וביום חמישי באמפי פארק ברעננה. שנזכה לשמח את עם ישראל".

"כליזמר - אלו ראשי תיבות - כהן, לוי ישראל וזמר. התפקיד של הכליזמר הוא לשמח את עם ישראל ואחד אותו - וזה דבר מאוד חשוב ונצרך בימים אלה", הוא מוסיף.

בר סלע מציין כי הוא אמנם מתחבר בעיקר לכלייזמר הקלאסי, אבל גם הניסיונות לייצר את המוסיקה באופן מודרני יותר, טובים.

"אני אישית אוהב יותר את המסורתי, זה הסגנון שלי, אבל צריכים להיות פתוחים למה שקורה ויש מקום להכל - גם לזה וגם לזה. יש להקה חדשה שנקראת 'הבלקניה', שמשלבת מוסיקה בלקנית ומוסיקת כליזמר. מדובר בחבורה של צעירים וירטואוזים והם פועלים במוסיקה הזאת ונמצאים לעתים בצד המסורתי ולפעמים בכיוון אחר. זה יפה", הוא מסכם.