פגיעה חמורה בשירות הלאומי

תקן הדיור של למעלה מ-150 בנות שירות לאומי המשרתות במוסדות שונים ברחבי הארץ בוטל וכעת הן תיאלצנה לחפש מקום שירות חדש.

ניצן קידר , י"ח באב תשע"ט

פגיעה חמורה. אירוע הוקרה לשירות הלאומי
פגיעה חמורה. אירוע הוקרה לשירות הלאומי
צילום: אביב גדעוני לע"מ

בנות שירות לאומי במוסדות חינוך ברחבי הארץ קיבלו בתקופה האחרונה הודעה לפיה בוטל תקן הדיור שהוקצה עבורן ועל כן הן תיאלצנה לחפש מקום שירות חדש לשנה הבאה.

מדובר בעיקר בבנות שאמורות היו לשרת מוסדות חינוך וחינוך מיוחד. לערוץ 7 הגיע מידע על מספר מוסדות באזור המרכז, לפחות מוסד אחד בירושלים, שני מוסדות בצפון - ובסך הכל למעלה מ-150 בנות שנותרו ללא מגורים במקום השירות בשנה הבאה.

לפני כשנה חוקק חוק השירות הלאומי. כחלק מהמהלך הוביל החשב הכללי באוצר גם קביעה של מקסימום התקנים לדיור, כאשר במרבית משרדי הממשלה הקשורים לנושא, התקן לבנות השירות עמד על 50% באופן שרירותי.

בפועל מספר התקנים הכולל אמנם נותר כשהיה, אולם התקנים לדיור בנות השירות קוצצו משמעותית וכך מספר רב של בנות נותרו ללא מענה. זאת מאחר שהעמותות השונות העוסקות בשיבוץ הבנות לשירות הלאומי ובליווי שלהן לאורך השירות אינן יכולות לספוג את עלויות הדיור על חשבונן.

משרד החינוך, שמעוניין לתת יותר תקנים לדיור, נתקל בחסמים שלא מאפשרים לו לעשות זאת מצד גורמים אחרים בממשלה שמגבילים את צעדיו. בשל כך, מאות בנות שרוצות לשרת במקומות הרחוקים מביתן, לא יכולות לקבל שיבוץ, כי אין מימון לדיור עבורן.

במקרים מסוימים, בנות שכבר סגרו מקום לשירות ובגלל עניינים פרוצדורליים לא העבירו צילום של תעודת זהות, נאלצו לקבל תשובה שלילית מהגופים, בשל העובדה שמספר תקני הדיור היה מוגבל.

ירון לוץ, מנכ"ל האגודה להתנדבות מספר לערוץ 7, "לפני שנה ניהלנו מאבק מאוד משמעותי ומהרגע הזה פחדנו. זה אקדח שהונח במערכה הראשונה ואנחנו ניסינו לעשות הכל כדי לא להגיע למצב הנוכחי. התרענו שהאוצר ומקבלי ההחלטות הגבילו את אחוזי הדיור והמשמעות היא שלעשרות בנות ויותר לא יהיה שירות מחוץ לבית - וגם אין מספיק מקומות ליד הבית".

"בנות צריכות גם להביא את היכולות שלהן לידי ביטוי במקום שהכי מתאים ומשמעותי להן, ולעתים זה לא קרוב לבית. כל בסיס השירות הלאומי הוא שבת יכולה לצאת מהבית ולעזור לבנות קהילה, לבנות עיר. לקחת את זה - משמעותו לקחת את הבסיס שלנו", מוסיף לוץ.

לדבריו, "אני יכול להודות למנכ"ל החדש של רשות השירות האזרחי-לאומי שעושה כל מה שאפשר כדי לעזור והוא אמר שיעשה הכל כדי לסייע. אני מקווה שזה לא מאוחר מדי".

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, אומר לנו בתגובה לדברים, "כיום משרדי הממשלה מקבלים 50% תקני דיור לבנות שירות לאומי ומשרד החינוך 58%. אנחנו רוצים לחלק את האחוזים לפי הצורך ולא לפי חלוקה רוחבית כך שבמקום בו נצרך דיור לבת שירות, הוא יתקבל על פי מפת עדיפויות לאומית שתיקבע על ידי הרשות".

"בכל מקרה, המצב בו זקוקים לבנות שירות ובשל מחסור בתקני דיור הן לא תוכלנה לשרת במקומות מיועדים היא איוולת שיש לתקנה, ובכוונתנו לפעול נמרצות לשינוי המצב", מוסיף פינסקי.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "לא חל שינוי במדיניות המשרד בנושא, וכמו כן לא חל שינוי במספר מוסדות החינוך שהוקצו להם מתנדבי שירות. המשרד פועל כדי לתת מענה למקסימום מוסדות חינוך ומתנדבי שירות, בהתאם לצרכים השונים", לשון תגובת משרד החינוך.