מעיינות ירושלים: היפים והמלאים

ממש ליד העיר, שוכנות עשרות פינות קסומות - ורטובות! נגלה לכם איפה המעיינות הכי קרים, צלולים ומלאים באזור ירושלים והסביבה.

קובי פינקלר/נעמי צור , ט"ו באב תשע"ט

עין חניה
עין חניה
צילום: ענת כהן

ממש ליד בירת ישראל, ובמרחק קפיצה קטנה מהמרכז, שוכנות עשרות פינות קסומות - ורטובות. שדולת ירושלים בר קיימא, מגלה לכם איפה המעיינות הכי קרים, צלולים ומלאים באזור ירושלים והסביבה.

עינות בוקר

המעיין המשופץ והיפה בהרי ירושלים מומלץ במיוחד להרגעות נעימה בטבע. במקום שתי בריכות מים בגדלים שונים, ועל אף שהן לא גדולות במיוחד, גובה המים מאפשר טבילה צוננת בכל שעות היום. סביב המעיין המטופח תמצאו נדנדה מפנקת להנאתכם. הגישה למעיין היא מכיוון היישוב רמת רזיאל, ובשונה ממעיינות ירושלים האחרים, היא מעט מסובכת, במיוחד למבקרים לראשונה במקום.

עין כסלון

ממש לא רחוק מעינות בוקר, שוכן עין כסלון, מעיין שההגעה אליו פשוטה קצת יותר. המעיין קטנטן, אך עם אופי נהדר. אם עוד לא השתכנעתם, נספר גם שהמים שלו צוננים ונובעים לבריכה קטנה, וגם - שהוא מאוד רומנטי בלילה, לאלו מכם שמחפשים אלטרנטיבה גם לימים החמים.

עין לבן

המעיין הגדול והיפה הזה, הוא אחד מהקרובים ביותר לעיר. המעיין שוכן בקרבת קניון מלחה, והגישה אליו היא מהחנייה הסמוכה של גן החיות התנ"כי. במקום תמצאו בריכה שמגיעה בשיאה לגובה של מטר וחצי, כך שאפילו ניתן לקפוץ אליה מקיר האבנים שבצידה. עין לבן הוא מעיין פופולארי מאוד .

עין מבשר

מתחת לעלי תאנה ובתוך צל מזמין בהחלט נמצאת פינה קסומה, שתאפשר לכם להרטיב בה את הגוף (בשכיבה בלבד) והנפש: עין מבשר. המעיין שוכן בתוך מבשרת ציון וממש מתחת לכביש, ולכן הוא קטן יותר מהפוטנציאל שלו. יחד עם זאת הוא בהחלט שווה ביקור.

עין איתמר, שנמצא ליד היישוב אורה, הוא אחד מהמעיינות היפים ביותר בהרי ירושלים. מה מצפה לכם שם? בריכה עמוקה (מטר-מטר וחצי) וצלולה במיוחד, וספסלי אבן, שיאפשרו לכם לשבת בנוחות ולטבול את הרגליים גם מבלי להיכנס.

עין לימון הוא אמנם אחד מהמעיינות הכי מוכרים בסביבה, אך אם תגיעו בשעות הבוקר המוקדמות, או לקראת שקיעה תצליחו לתפוס קצת שלווה. וגם אם לא - יש מספיק ממנו לכולם וההגעה אליו כל כך פשוטה, שחבל לוותר. חשוב לדעת שבזמן האחרון מימיו של המעיין הפכו ירוקים ועכורים יותר, ומטיילים רבים מסתפקים בלטבול את רגליהם במעיין, אבל אם אתם אנשים שלא שופטים מעיין על פי צבעו אלא על פי קרירותו – זה המקום בשבילכם!

עין חנדק נמצא בסמוך למושב אבן ספיר שבהרי ירושלים. הוא נובע מתוך שתי ניקבות ארוכות (כשישים מטר), שחצובות בסלע בגבהים שונים. מומלץ לרחוץ במי הנקבות, במיוחד בארוכה מביניהן, שמלאה במים לאורך כל השנה, ונעים להתמקם גם סביבן, תחת עצי תאנה שמניבים פרי מעולה. ביער הסמוך למעיין שוכן הכותל הקטן – קיר אבנים חבוי ויפה, שמתנשא לגובה של כעשרה מטרים, ומשמש למעשה כסכר, שנועד לעצור את סחף הקרקע ולמנוע את בריחת מי המעיין.

עין עוזי

כמו עין חנדק, גם עין עוזי, או בעצם שני המעיינות האלה, שוכנים בסמוך לאבן ספיר. מהיישוב יוצא שביל מסומן באורך כמה מאות מטרים, שמוביל לחרבת סעדים, ובהמשך אל שני המעיינות. רק אחד משני המעיינות נובע במשך כל השנה, מי המעיינות נובעים לתוך בריכות אגירה ותעלות מים שמאפשרות טבילה מרעננת ביום קיצי חם. מסביב, מלבד הצמחייה הנאה של הרי ירושלים, תמצאו גם צמחיית נחלים יפה, ומכל עבר יקיפו אתכם קני סוף, שיחי פטל ופרחי ערברבה.


עין טייסים

גם בעין טייסים תמצאו בריכת אגירה יפה, שבה ניתן לשבת וליהנות מהשקט והצל, שתספק לכם הצמחייה הרבה שבאזור. המעיין עצמו מאוד יפה ומטופח, ההגעה למעיין מומלצת בכל זמן, בזכות מיקומו האטרקטיבי והנוף ההררי, ששופע בכל הטוב שיש לאזור ירושלים להציע. ההגעה למעיין היא מכיוון קיבוץ צובה, בשביל המסומן בירוק.


עין אשקף מורכב משתי בריכות ומתאים לרחצה ברוב עונות השנה. מעבר לזאת הוא מוצל ויש מספיק מקום לפרוס לידו מחצלת ולהנות מהשלווה. כמו רבים וטובים, גם הוא נמצא ליד אבן ספיר.

הירושלמים נוטים להכריז עליו כ"מעיין הכי מושלם", אבל אתם תחליטו לבד.