התערבב בחתונה ופוצץ עצמו; 63 נהרגו

מחבל נכנס לאולם התערבב בין החוגגים וכשהצליח להתקרב אל במת התזמורת שרבים מהחוגגים עמדו בסמוך אליה הוא פוצץ את עצמו

ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ט

קאבול
קאבול
צילום: אייסטוק

מתקפת טרור אכזרית הכתה בעיר קאבול באפגניסטן, וגרמה למותם של לפחות 63 בני אדם, ולפציעתם של 182 נוספים.

הפיגוע אירע באולם 'דובאי סיטי' בקאבול הבירה, ברובע שרוב תושביו שיעים. מחבל של ארגון הטרור דאע"ש נכנס לאולם התערבב בין החוגגים וכשהצליח להתקרב אל במת התזמורת שרבים מהחוגגים עמדו בסמוך לה, פוצץ את עצמו.

עדי ראיה סיפרו שסביב במת התזמורת עמדו ילדים ונערים רבים, וכולם נהרגו בפיגוע. "כל מי שעמד באזור הבמה נהרג", אמר אחד האורחים האבלים, "יתירה מזאת, כמעט כל מי שהיה באותה שעה בצד של הגברים, נהרג או נפצע". ממשטרת אפגניסטן נמסר כי בפיגוע נהרגו ילדים רבים, וכן מספר נשים. ארגון הטרור דאע"ש קיבל על עצמו אחריות למעשה.

בהודעה שפרסם טוען דאע"ש כי המתקפה בוצעה נגד "מרכז שיעי גדול", אך לא הוזכרה העובדה שמדובר באולם חתונות. כמו כן טוען הארגון כי לאחר שמחבל מתאבד פוצץ את עצמו בתוך המבנה, התפוצצה בנוסף גם מכונית תופת בסמוך לו. גורמים רשמיים לא אשרו את הטענה הזאת, לגבי מכונית התופת.

הפיגוע עורר זעם רב באפגניסטן, ואפילו ארגון הטרור טליבאן פרסם הודעת גינוי, לאחר שבתחילת השנה פרסם הצהרה לפיה הוא יגביר את מאמציו כדי להימנע מפגיעה באזרחים. ואכן, באחרונה מכוון הטליבאן את המתקפות שלו באופן מדויק יותר נגד כוחות הבטחון האפגניים, האמריקאים והאחרים הפועלים באפגניסטן, ופחות נגד מרכזים אזרחיים.

נשיא אפגניסטן אשרף גאני גינה גם הוא את הפיגוע, ואמר כי ארגון הטליבאן אינו יכול לרחוץ בניקיון כפיו. "גם אם הם לא עשו את זה, הם לא יכולים לפטור את עצמם מאחריות", אמר, "אחרי הכל הטליבאן נותן במה לטרור".

בכלי התקשורת ציטטו את החתן שלא נפגע באירוע, אך שכל את אחיו בפיגוע המחריד: "איבדתי את אחי, ורבים מקרובי וחברי", אמר, "אני כבר לעולם לא אהיה מאושר". לדבריו: "אני מותש וחלש, לא הצלחתי אפילו ללכת להלוויות ההרוגים".