''בסיבוב הבא צריך למוטט את חמאס''

ח"כ עוזי דיין: חמאס ממרר את חיינו אך בטווח הארוך אנחנו מנצחים. יש להחיל ריבונות בבקעת הירדן. נביא קולות מהנוהרים אחרי ליברמן.

שמעון כהן , י"ח באב תשע"ט

הפגנות חמאס על גדר המערכת בעזה
הפגנות חמאס על גדר המערכת בעזה
צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

ח"כ עוזי דיין, האלוף במיל' וסגן הרמטכ"ל בעבר, מתייחס ביומן ערוץ 7 להתמודדות עם ההסלמה בדרום, לתכנית טראמפ המתקרבת ולקושי של מפלגתו ללקט מנדטים מהשמאל מרכז.

בראשית הדברים נשאל ח"כ דיין אודות ההסלמה בדרום וירי הרקטות בעוד נראה שידיה של ישראל כבולות בכבלי הבחירות וחמאס מודע למגבלה הזו ומנצל אותה היטב.

"חמאס מורתע אבל עדיין ממרר את החיים", פותח דיין הסבור כי תהא אשר תהא תגובתה של ישראל תמיד יוטחו בממשלה טענות לפיהן היא פועלת משיקולי בחירות, בין אם תבחר להבליג ובין אם תבחר לתקוף מיידית, "לכן אין ברירה במצב כזה אלא להמשיך במדיניות אחראית שאנחנו עושים אותה כבר די הרבה זמן".

להערכתו "בסופו של דבר חמאס ימוטט. למשל בימים האחרונים חוסלו חמישה מחבלים ללא נפגעי גוף אצלנו. אמנם ממררים את חיי התושבים בעוטף, אבל בכלל יש מחיר לחיים בישובי הספר. אני מכיר את זה מילדותי. זה מרגיז אבל צריך לפעול בעקביות וכל עוד אין לנו הרבה נפגעים זו לטעמי המדיניות הנכונה".
אמנם ממררים את חיי התושבים בעוטף, אבל בכלל יש מחיר לחיים בישובי הספר. אני מכיר את זה מילדותי. זה מרגיז אבל צריך לפעול בעקביות וכל עוד אין לנו הרבה נפגעים זו לטעמי המדיניות הנכונה

לדבריו אלה מוסיף דיין ומעיר כי כל אותם המבקרים את הממשלה כיום כאשר היו במערכת בעצמם לא נהגו אחרת וכאשר נעשה דבר אחר התוצאה לא הייתה זו הרצויה.

"בפעם הבאה שניכנס לעזה צריך ללכת עד הסוף ולהביא למיטוט החמאס", אומר דיין שבהמשך השיחה אתו יבאר את משמעות המיטוט הזה של חמאס.

על דבריו ולפיהם מדיניות הממשלה נכונה במציאות בה אין לישראל נפגעים רבים, נשאל אם אין בדבריו כדי לקומם את יושבי העוטף החשים כאילו מישהו ממתין חלילה לאירוע רב נפגעים כדי להגיב בעצמה. "אנחנו לא מחכים לפגיעה רצינית אלא נוהגים באחריות ולאורך זמן אנחנו מנצחים. נכון שזה מצב לא נוח ויש לו מחיר, אבל עדיף להיות תושב אור הנר או שדרות מאשר תושב סג'עייה".

באשר לשאלת מיטוט החמאס והיום שאחרי המיטוט הזה אומר חבר הכנסת דיין: "ממוטטים ארגון טרור או על ידי חיסול ההנהגה הצבאית, ובעיניי שם כולם הם הנהגה צבאית. עושים זאת לא בחיסול של אחד בחודשיים, אלא כמו מול באדר מיינהוף, לצבא האדום היפני, לבריגדות ולמאו-מאו, או מעיפים אותו מהטריטוריה שלו כמו שעשינו לפתח' בלבנון. המשמעות היא מבצע צבאי של ממש שיש לו מחיר, וצריך לומר זאת ביושר".

באשר למה שיהיה לאחר מכן אומר דיין: "אנחנו לא נקבע מי ישלוט בעזה. אני שומע את 'המפקדים לביטחון ישראל' מציעים לסלק את חמאס ולהחזיר לשם את אבו מאזן. אבל כבר היינו במצב הזה
אני לא יודע מי יחליף את חמאס, אבל כיוון שחמאס הוא הבעיה ולא הפתרון צריך לחסל אותו לאורך זמן, ומי שיחליף אותו יזכור מה קורה למי שמתעסק עם ישראל
כשהגשנו לו את הרצועה אבל בתוך כמה שבועות הוא הפסיד אותה. התשובה כאן היא חדה ויש לה משמעות: אני לא יודע מי יחליף את חמאס, אבל כיוון שחמאס הוא הבעיה ולא הפתרון צריך לחסל אותו לאורך זמן, ומי שיחליף אותו יזכור מה קורה למי שמתעסק עם ישראל".

דיין אינו מקבל את ההערכה לפיה ישראל אינה מעבירה את המסר לפיה יבולע למי שיתעסק איתה. "זו אמירה ברורה שלנו והיא מרתיעה את חמאס. אם לא כן הוא היה יורה בכל יום עשרים רקטות. האם זה אומר שהם לא יעשו כלום? אני שומע שיש מי שמסביר שיכולה להיות התקוממות ביהודה ושומרון. נכון. ונכון שיתכן שחיזבאללה ייכנס לתמונה. אנחנו מרתיעים".

"אנחנו מגיעים לירח ומשגרים לוויין לחלל ובמקביל חמאס משיק את הבלון שכולנו מתעסקים בו. יש כאן דיס-פרופורציה עצומה. מתי נפעיל את הכוח שלנו כולו? כשנגיע למצב שזה הדבר הנדרש, שמספיק ודי, וכל מי שאומר בכל יום מספיק ודי צריך לדעת שיש לזה מחיר ואנחנו רגישים למחיר הדמים הזה, כי אנחנו בניגוד לחמאס אוהבים את האנשים שלנו. לחמאס לא אכפת אם יהיו עוד הרבה הרוגים בעזה. כדי לנצח אנחנו צריכים לחסל את חמאס והם כדי לנצח צריכים בסך הכול לשרוד ולא משנה כמה נפגעים יש להם. זו הדיספרופורציה בין בני אדם לחיות אדם".

לנוכח דבריו אלה נשאל דיין אם בימיו כלוחם וכקצין בצה"ל היו ימים אחרים, ימים בהם המחיר לא הרתיע את החברה הישראלית מלצאת ולהכריע את האויב. "אז העורף לא סבל בכלל. היינו חוזרים מתעלת סואץ בארבע בבוקר מהגיהנום שהיה שם והייתי עובר בתל אביב ורואה עיר שוקקת, פלאנטה אחרת. לא אהבתי את זה למרות שבר-לב אמר פעם שזה תפקידו של הצבא. בנוסף, הייתה אליטה משרתת אחרת. היום האליטה שהחליפה את ההתיישבות העובדת היא הנוער הדתי לאומי ציוני ובעניין הזה נוצר מתח מסוים".
הרמטכ"ל מבין את זה שצריך להחדיר את ערך הניצחון לראש סולם הערכים של הצבא

על כך מוסיף דיין ומציין כי "נכון שאז גדלנו כדור שמטרתו היא לנצח", אך לדבריו משיחה עם הרמטכ"ל, אביב כוכבי, עלה כי ערך הניצחון מופנם כיום בצמרת הצבא. "הרמטכ"ל מבין את זה שצריך להחדיר את ערך הניצחון לראש סולם הערכים של הצבא לצד ערכים אחרים. הוויכוח היום הוא יותר על איך לנצח ודרושה לשם כך סבלנות".

בהמשך הדברים התייחס דיין לסוגיית תכנית טראמפ וההכרזה כי היא תפורסם לאחר הבחירות. תהינו אם לא נכון היה שתכנית זו תפורסם עוד קודם לבחירות, על מנת שהציבור יידע מה ניצב לפניו וכדי שהמנהיגות בישראל תציג את דרכי התייחסותה לתכנית ובהתאם יידע הציבור למי נכון וטוב לו להצביע.

"אין תכנית סגורה. זו לא תכנית במעטפה שיוציאו אותה אחרי הבחירות. יש ניסיונות אמריקאיים שרק כשמתחילים איתם הפלשתינים אומרים לא. גם כשמדובר בתכנית כלכלית טובה לפלשתינים אבו מאזן אומר לא. מבחינה פוליטית הנקודה החשובה היא על מי סומכים שיתמודד עם התכנית בצורה הטובה ביותר. אין טעם לתקוף את ידידנו האמריקאים על דבר שאינו סגור ושגם הפלשתינים שוללים אותו".

וימה באשר לו עצמו? האם עמדתו האידאולוגית מציבה קווים אדומים כאלה או אחרים לתכנית מדינית שכזו? "אני לא קורא לזה קווים אדומים", אומר דיין המציג את תפיסתו המדינית הכוללת: "הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא ריבונות בבקעת הירדן והגדרתה כגבול המזרחי של ישראל תחילה. עשינו את זה
הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא ריבונות בבקעת הירדן והגדרתה כגבול המזרחי של ישראל תחילה. עשינו את זה בהצלחה במזרח ירושלים ורמת הגולן והגיע הזמן לבקעת הירדן.
בהצלחה במזרח ירושלים ורמת הגולן והגיע הזמן לבקעת הירדן. זה הגבול ההיסטורי והביטחוני ולא רק לתקופה עד ש".

וכשזו תפיסתו לגבי בקעת הירדן מה נותר לטובת המו"מ המדיני עם הפלשתינים? "בשלב הזה אני לא מגיע למו"מ. אין על מי לדבר. תהליך השלום הפך לתהליך 'עליו השלום'. לכן אני ממשיך לבנות את הבית שלי. יש הסכמה מקיר לקיר על כך שאין עם מי לדבר. עם מי נדבר? עם מי שדורש את קווי 67'? עם מי שלא מקבל תכנית כלכלית לטובת הציבור שלו? עם מי שגרם לתנאים גרועים לציבור שלו עצמו? אין לנו פרטנר ולכן הגיע הזמן להפסיק להציע הצעות מסוכנות, ותרניות והזויות יותר".

"אנחנו צריכים לומר שהגיע הזמן לריבונות בבקעת הירדן ולפתח את הבקעה ולפתוח דלת למי שרוצה לדבר איתנו ללא תנאים מוקדמים", אומר דיין וכשהוא נשאל מה הוא מציע לתושבי רמאללה ושכם הוא מפנה את התושבים הפלשתינים להנהגה שלהם. "אין לנו עניין לשלוט בפלשתינים. אנחנו רוצים מדינה יהודית ודמוקרטית ואנחנו לא מוכנים לוותר על דברים של ביטחון בשביל זה. הייתי ראש הוועדה הביטחונית מול ירדן הפלשתינים וסוריה. אין עם מי לדבר על כך. שיחליטו מה הם רוצים ושיפנימו שהכתובת שלהם היא ישראל, אם רוצים לדבר שיבואו לדבר. אם הם ממשיכים להתעקש אני אמשיך לבנות את המדינה היהודית דמוקרטית שלי".

לקראת תום השיחה אתו התבקש חבר הכנסת דיין להתייחס לסוגיה הפוליטית, בה נראה שמפלגתו לא מצליחה לאסוף מנדטים מ'כחול לבן' ו'ישראל ביתנו' של ליברמן. "זה נכון שאנחנו צריכים עוד מספר מנדטים ובזה המאמץ שלנו. אנחנו דואגים גם למחנה הימין, אבל לא בגלל זה נדאג למפלגות קטנות שיום אחרי שייבחרו הן ינצלו את כוחן הקטן אך המשמעותי כדי לקבל עוד ועוד. לכן מי שרוצה דמוקרטיה אפקטיבית צריך להצביע מחל".

לדבריו "המנדטים צריכים לבוא מאלה שלא מצביעים, מאותם מאתיים אלף קולות שבוזבזו מתחת אחוז החסימה וממי שמשום מה הולכים אחרי "החלילן מהמלין" ליברמן".