זעם על פסק הדין: "בריונות עם גלימה"

התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית תוקפת את פסק הדין של השופט מני מזוז, שקנס חברה שסירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים.

ערוץ 7 , כ' באב תשע"ט

מני מזוז
מני מזוז
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית תוקפת את שופט בית המשפט העליון מני מזוז זאת בעקבות פסק הדין שלו נגד חברה ירושלמית שסירבה למכור דירה לערבים.

"אדוני, שר המשפטים אמיר אוחנה", כתבה התנועה, "בעודך עסוק במינוי מנכ"ל חדש (שיהיה לך בהצלחה עם זה), כבוד השופט מני מזוז כבר הפך את ישראל למדינת כל אזרחיה. מעכשיו לא ניתן לסרב למכור דירה לערבי בשום מקום בישראל למעט בישובים דתיים קטנים. המהפכה השיפוטית בעיצומה, ובג"ץ צוחק ומצפצף כל הדרך, בדהירה לאבדון".

"מעכשיו, אין יותר עיר שאינה מעורבת בארץ (למעט כמובן ערים ערביות, שיהודי לא יעז לגור בהן...). מעכשיו, כשהמחוקק קובע משהו - הוד מעלתם העליונים קובעים הפוך. בריונות עם גלימה".

לפסק הדין לחצו כאן

כאמור בית המשפט העליון פסק אתמול כי יזם שסירב למכור דירה לבני זוג ערבים, פעל באופן מפלה ויפצה אותם ב-40 אלף שקל.

מדובר בבני זוג מהכפר איעבלין שבצפון הארץ, המתגוררים ב-20 השנים האחרונות בירושלים. הם ביקשו לקנות דירה שתתאים לבנם הנכה, והתעניינו בדירה בפרויקט מגורים חדש בשכונת פסגת זאב, שמשווקת החברה היזמית מי-טל הנדסה. בשיחה טלפונית שקיימו עם נציגת החברה, היא הבהירה להם כי החברה אינה מוכרת בפרויקט דירות לערבים.

בית המשפט העליון בהרכב של שלושה שופטים, מני מזוז, ניל הנדל ואלכס שטיין, דחה את הערעור שהגישה החברה וקבע כי זו הפרה את החובה לנהוג בשוויון כלפי בני הזוג בשל היותם ערבים, ולכן חייבת לפצותם בפיצוי כספי.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, התייצב בתביעה והגיש חוות דעת מטעמו. לפי חוות הדעת, משום שמדובר על קרקע של המדינה, ששווקה לקבלן באמצעות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), הרי שחובה לנהוג בה בצורה שוויונית. באשר לשאלה אם חוק איסור הפליה חל גם כן בנוגע לדירות בחר היועמ"ש שלא לנקוט עמדה.

השופט ניל הנדל סבר שאסור היה להפלות לרעה את בני הזוג הערבים משום שמדובר בקרקעות מדינה, ואין צורך להכריע בשאלה אם חוק איסור ההפליה חל על דירות.