'עברנו כבר ליברמנים כאלה בעבר'

סגן שר החינוך, הרב פרוש, לא מתרגש מליברמן: הוא מנסה למחוק את חרפת 5 המנדטים שקיבל. אין לו אידאולוגיה. הרב פרץ? אדם לבבי וחבר.

שמעון כהן , כ' באב תשע"ט

לא חושש. הרב פרוש
לא חושש. הרב פרוש
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

לא חושש. הרב פרוש

סגן שר החינוך, חבר הכנסת הרב מאיר פרוש, מתייחס ביומן ערוץ 7 להתמודדות המגזר החרדי והימין הישראלי עם עמדותיו החדשות של אביגדור ליברמן, ובראשית הדברים נשאל אם הוא יכול להסביר את התפנית שחלה בעמדותיו של מי שעד לא מכבר היה שותף למהלכים פוליטיים יחד עם החרדים.

לדברי סגן השר פרוש עוד קודם לפיזור הכנסת וההליכה לבחירות חדשות קיבל דיווחים מאנשי הליכוד על התעקשותו של ליברמן בסוגיות שונות ומשונות, "ניתחתי את המצב שהוא מאוד לא היה מרוצה מחמשת המנדטים שקיבל. הוא הרי דיבר על דו ספרתי", אומר הרב פרוש המשוכנע שהאכזבה ממספר המנדטים הנמוך שקיבל מביאה את ליברמן להמר על כל הקופה, גם במחיר אפשרות שההימור לא יניב תוצאה טובה מבחינתו, "הוא מהמר גם כשהוא לא בטוח שיצליח. הוא לא מסתכל ימינה או שמאלה".

להערכתו ליברמן "רצה למחוק את הביזיון של חמשת המנדטים. הוא לא מציע שום תכנית. אנחנו זוכרים שבעבר היה הביטוי 'בלי חירות ומק"י', ומה שקרה היום זה שאין 'העבודה' אלא רק חירות, כלומר הליכוד. והיום זה 'בלי החרדים והמשיחיים'". עם זאת פרוש משוכנע שגם את הגל העכור הנוכחי תשרוד החברה החרדית כפי שהיה עם בעלי עמדות דומות בעבר. "חיינו עם כאלה ליברמנים ונעבור גם את הליברמן הזה".

"היה את רפול בשעתו שקיבל שמונה מנדטים, הייתה ניסיון של מפלגת מרכז שרצה על הטייטל של נגד החרדים, היה את לפיד האבא, היה לפיד הבן וליברמן מנסה ובלבד שימחק את חמשת המנדטים שהוא קיבל. הוא שוכח איך הוא היה חבר של החרדים, התחבק איתם ורץ אחריהם. הוא הרי עשה ברית עם החרדים פעמיים בירושלים. זה מראה על אדם שהוא לא רציני. אין לא אידאולוגיה, אדם לא יציב בעמדותיו".

על ההתמודדות מול תופעת ליברמן במגזר החרדי אומר הרב פרוש כי ישנו גרעין של מתנגדי חרדים ולמרות אותו גרעין הציבור החרדי ממשיך לחיות ולהתפתח בארץ. "אנחנו לא מתייחסים אליו כי אנחנו יודעים שזה רק בשביל קולות. זה לא חדש. כשהוא רצה משהו הוא לא הפסיק לדבר עם החרדים, גם הקיצוניים שבקיצוניים. כדי למחוק את הביזיון של חמשת המנדטים הוא מוכן לעשות הכול".

ממשיך פרוש ומזכיר כי "בחודש אדר הוא אמר שכחול לבן זה אוטובוס של טרמפיסטים. עכשיו האוטובוס העלה את ליברמן, כפי שמישהו כתב באחד האוטובוסים. הוא הרי אמר שלגנץ יש אפס ניסיון בניהול משהו אזרחי ועכשיו הוא רוצה שהוא יהיה ראש ממשלה? הוא כנראה רגיל להחליף גרביים ואנשים בכל יום".

"לא מזמן עברנו בחירות. אם נספור את הקולות ולא את הסקרים נראה שהיה לימין יותר קולות גם ללא ליברמן. האסון הוא שכמה מאות אלפי קולות לא עברו את אחוז החסימה. הימין והציבור המסורתי צריכים לגרום לכך שכל הקולות של הימין והמסורתיים יבואו לידי מימוש במפלגות שעוברות את אחוז החסימה. זה הלקח. אני יודע מה המשמעות של ממשלה שאינה קרובה למסורת ישראל. אנחנו מדברים על הנפש היהודית. כל הניסיון של בית המשפט לגרום לכך שלא תהיה הפרדה בין גברים לנשים יגרום לכך שבעתיד יגידו שלא תהיה הפרדה בבתי כנסת שנבנו מכספי ציבור. מנסים לקעקע דברים שהיו מקובלים שבעים שנה בציבור הדתי. לכן כל מי שהוא מסורתי או שייך לימין צריך להשתדל שהקול שלו יתממש ברשימה שעורת את אחוז החסימה".

לנוכח דבריו אלה נשאל הרב פרוש אם השאיפה לריכוז קולות הימין ברשימות שעוברות את אחוז החסימה מביאה את מפלגתו לשיח על הסכמות מול 'נעם' ו'עצמה', כפי שישנם דיווחים ברחוב החרדי. "אני לא מדבר על נושאים כאלה בתקשורת. אני מדבר מכאב לב ומנהמת ליבי שלא ילכו לאיבוד כמאה אלף קולות. אני יכול לומר שיהדות התורה היא ימין ה' שעושה חיל. כשלא מחוברים לתורה זה פייק-ימין".

"אני יודע שכולם רצו אחרי האליל של הימין שקראו לו שרון ואחר כך הוא עשה את ההתנתקות וגירד יהודים, רפול דיבר גבוהה גבוהה והיה בהסכם חברון וכך ליברמן. בלי תורה אין ימין".

לקראת תום השיחה אתו ביקשנו מסגן השר להתייחס לחילופי ההנהגה במשרד ולעבודה המשותפת עם שר החינוך החדש, הרב רפי פרץ. "הוא אדם לבבי, משתדל להיות גם חבר, וזו מעלה. אדם ידידותי, משרה אוירה טובה ומנסה לדבר בנוסח שלו. מתנהל כאיש חינוך, עושה עבודה כדי להצליח לפתוח את שנת הלימודים בעוד שבועיים". על שיתוף הפעולה בינו לבין השר אומר הרב פרוש כי בהחלט קיים שיתוף פעולה ו"גם עם נפתלי בנט העבודה הייתה טובה. להגיע למשרד חינוך שבו היה השר פירון באווירה של 'יש עתיד', רוח המפקד של בנט שינתה את המצב מקצה לקצה. לרב רפי פרץ יש את האפיון של הלבביות, שובה כחל לב, גם אם לא מסכימים לכל דבר. משרה אווירה מאוד נינוחה".