''התקשורת העדיפה את הכותרות על פני האינטרס הישראלי''

השר אלקין בראיון על הביקור באוקראינה, ההישגים וההתעלמות התקשורתית, החלה של שרה והחגיגה התקשורתית וגם על אומן, רבי נחמן וליברמן.

שמעון כהן , כ' באב תשע"ט

נשיא אוקראינה ונתניהו בעת הביקור
נשיא אוקראינה ונתניהו בעת הביקור
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

השר להגנת הסביבה וירושלים, זאב אלקין, מסכם בראיון ליומן ערוץ 7 את ביקור ראש הממשלה באוקראינה, שלדבריו הוביל ללא מעט הישגים שהתקשורת הישראלית העדיפה להתעלם מהם ולעסוק באירועי החלה והקוקפיט של שרה נתניהו.

בראשית דבריו דוחה השר אלקין את הטענות לפיהן מטרת הביקור הייתה הבאת השגרירות האוקראינית לירושלים, טענה המבקשת לראות בביקור כזה שלכאורה נכשל במטרותיו. "היה ברור מזמן שהאוקראינים לא בשלים להעברת השגרירות, בין השאר בשל התלות שלהם בצרפת וגרמניה במאבק מול רוסיה.

''המשימה הייתה ללכת למודל ההונגרי או הצ'כי ולהצטרף לרשימה קטנה של מדינות שעושים צעדים לקראת שגרירות והוסכם על הקמת שלוחה בירושלים לנושא הייטק והשקעות".

אלקין מבטל בדבריו גם את הניסיון לראות בביקור חלק מקמפיין הליכוד מול הקול הרוסי וקובע כי מי שסבור כך רואה בציבור הרוסי ציבור טיפש בעוד מדובר בציבור שהצבעתו נובעת משיקולים אחרים ומשמעותיים הרבה יותר. עוד הוא מזכיר כי "הביקור תואם לאחר ניצחון הנשיא בבחירות שם, עוד לפני שנודע שהולכים כאן לבחירות".

אלקין מברך על הצעד שעושה אוקראינה עם הקמת הנציגות בירושלים, גם אם זו עדיין אינה שגרירות. לדבריו מדובר ב"אחת המדינות המעטות שעושה צעד בכיוון הזה של ירושלים".

אלקין ונתניהו
צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

על מטרותיו הנוספות של הביקור הוא מספר: "יש מטרות כלכליות לביקור, הסחר ההדדי שלנו איתם מגיע לכמיליארד דולר ואנחנו פועלים להרחבת הפעילות הזו. אנחנו חותמים איתם על הסכם סחר חופשי. ההסכם אושרר שם, אבל אצלנו נוכל לאשרר את ההסכם בכנסת רק אחרי הבחירות. כעת זה לא ניתן כי אנחנו בממשלת מעבר. הוסכם על הרחבת ההסכם לתחום ההייטק וההשקעות". את הדברים מסכם אלקין בקביעתו כי לביקור היו "גם הישג מדיני וגם דחיפה כלכלית".

בנוסף הוא מזכיר את נושא הפנסיות: "היה בביקור גם נושא הומניטארי שחשוב לעשרות אלפי עולים מאוקראינה, שלמעשה לא מקבלים את הזכויות הפנסיוניות שלהם שנצברו באוקראינה. ההסכם כבר נחתם בעבר אבל עדיין לא אושרר בפרלמנט שלהם. חששנו שהשלטון החדש יתנער מההסכם, ואני שמח שנשיא אוקראינה השתכנע בחשיבות ההסכם הזה ויפעל לאישרור בפרלמנט".

מדברי השר אלקין עולה כי על אף שלכאורה אישרור ההסכם אינו חלק מהאינטרס הכלכלי של אוקראינה ברור שם שמדבור ב"חוב מוסרי שלהם למי שעבדו אצלם והם מבינים את החשיבות של זה אצלנו".

לנוכח המתיחות בין אוקראינה לרוסיה והקשרים ההדוקים בין ירושלים למוסקבה שאלנו את השר אלקין אם לקראת ביקור באוקראינה נוצר קשר מקדים עם פוטין על מנת להבהיר שדברים אינם נעשים מול האוקראינים מאחורי גבה של רוסיה.

"אנחנו לא מדינת חסות של רוסיה", קובע אלקין. "יש לנו יחסים טובים עם רוסיה, אבל זה לא אומר שצריך לבקש אישורים ממישהו". עדות לקשרים ההדוקים בין ישראל לרוסיה מזכיר אלקין את מפגש ראשי המל"ל האמריקאי והרוסי בירושלים לא מכבר. "יש בינינו לבין הרוסים שיח באופן תדיר כחלק מהמנגנון שראש הממשלה יצר להגנת האינטרסים של ישראל. אנחנו לא עושים דברים מאחורי הגב".

עוד התבקש השר אלקין להתייחס לתקריות שדווקא כן זכו לסיקור תקשורתי, תקריות הקוקפיט והחלה של שרה נתניהו, ולדבריו מדובר במאפיין של התקשורת הישראלית והתנהלותה. "אני לא מכיר את פרשת הקוקפיט כי לא הייתי במטוס אבל מי שהיה שם אומר שהדברים לא היו. לעומת זאת הייתי בקבלת הפנים לראש הממשלה ורעייתו כי הייתי שם כמה ימים קודם ופגשתי את בכירי הממשל החדש כדי להכין את ההישגים שהזכרתי קודם".

אלקין והבכירים האוקראינים שעמדו בטקס קבלת הפנים לא הבחינו בכל פרשה שמתרחשת לנגד עיניהם עד שהכותרות הישראליות הגיעו ואחריהן, כמצופה, הגיעה תשומת הלב של התקשורת האוקראינית.

"המארחים שלנו לא הבינו על מה מדובר ולמה יש מהומה. התקשורת העדיפה את הכותרות על פני האינטרס הישראלי", אומר אלקין. "ראשי מדינת אוקראינה שביליתי איתם ושוחחתי איתם לא הרגישו נפגעים, ולכן חבל שמתעסקים בכך במקום להתעסק בדברים החשובים או במה שמעניין את הציבור הישראלי, למשל בכך שיש שם גם נשיא וגם ראש ממשלה וגם בכירים רבים יהודים כמו גם ראשי ערים יהודיים".

סוגיה נוספת שעלתה במהלך הביקור היא סוגיית התיירות היהודית באומן וגם כאן הושגו מספר הסכמות שהשר אלקין ייצא כבר ביום ראשון לקדם אותן: "כמאה אלף ישראלים מבקרים באומן בכל שנה. סוכם על ידי שני המנהיגים להרים פרויקט פיתוח גדול לרווחת המבקרים באומן ולרווחת התושבים המקומיים שקשה להם לספוג את העומס על התשתיות. נקים צוות משותף, כיו"ר ועדה ממשלתית המשותפת לשני הממשלים, עם העוזר הראשי של נשיא אוקראינה, אצא לביקור שם כדי לראות את הצרכים ובהמשך נחפש משקיעים לקידום הפרויקטים בכבישים, בבתי החולים וגם בניית בתי כנסת והחזרת בית כנסת עתיק שנמצא כעת בשטח של מפעל, כמו כן גם בניית בתי מלון והארחה ואפילו בודקים אפשרות להפשיר מסלול תעופה צבאי לאזרחי".

על דבריו אלה נשאל השר אלקין אם נושא העלאת עצמותיו של רבי נחמן מאומן לישראל עלה או עולה בצורה כלשהי והוא משיב כי בסוגיה זו מאחר ויש מחלוקת בין החסידים מגיעים לשולחנו ולשולחן הממשלה פניות בעד ונגד, ומאחר והנושא ממילא אינו בידיה של ממשלת ישראל הרי שהשיח סביבו אינו רלוונטי כלל ועיקר.

עוד ביקשנו את התייחסותו של אלקין למאבק על הקול הרוסי שנדד לעבר מפלגתו של ליברמן, מאבק שלפי שעה אינו מניב תוצאות. אלקין מציין כי "רוב מוחלט של הגידול של ליברמן הוא על חשבון 'כחול לבן', מדובר בדוברי רוסית שרואים בו את נושא הדגל של המלחמה בנתניהו ובחרדים. נכון שיש כמות של כמנדט וחצי שליברמן שואב מהמצביעים שלנו ואנחנו מנהלים על זה קרב".

להערכתו מערכת הבחירות הסוערת תחל רק בשבועות האחרונים ולפי שעה "מערכת הבחירות עדיין לא התחילה". כשנשאל אם באמתחתו של הליכוד שפנים לשלוף אומר אלקין כי לפי שעה נראה ש"ליברמן הוא ששולף שפנים מהכובע כמו ההסכם עם גנץ", הסכם שלטעמו חושף את האמת ואם עד כה הליכוד טען שקול לליברמן הוא בעקיפין קול לממשלת שמאל בראשות גנץ, הרי שמעתה ברור שבאופן ישיר קול לליברמן יגיע לחיזוקה של 'כחול לבן'.