הטלוויזיה של פלשתין – ביקורת טלוויזיה

'קשת' חברה לרשת בינלאומית לשם הפקת סדרה על חטיפת שלושת הנערים, אלא שהתוצאה מציגה בפני העולם כולו את הצד היהודי כרצחני ורודף נקם

אסף משניות , כ"א באב תשע"ט

העיסוק המרכזי הוא ברצח אבו-ח'דיר. הנערים
העיסוק המרכזי הוא ברצח אבו-ח'דיר. הנערים
צילום: רן מנדלסון

רבים בישראל התרגשו כשראו לפני כמה חודשים שרשת HBO, אחת מרשתות הפאר האמריקניות, תפיק סדרה על רצח שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, שתיקרא 'הנערים'. לא סתם סדרה, הסדרה כולה בעברית ובערבית, והיא מופקת בשיתוף פעולה עם 'קשת'. כך נאמר בהודעה הרשמית שיצאה באותם ימים. אלא שאז הגיע עדכון שבנוסף לשלושת הנערים היהודים, הסדרה תעסוק גם ברצח מוחמד אבו ח'דיר. האמירה של הרשת הייתה שהמטרה היא להראות את פני הקונפליקט הישראלי-פלשתיני. אלא שרבע שעה לתוך הסדרה התברר שהקונפליקט שהסדרה מתארת מעוות מן היסוד, והקשר בינו ובין המציאות כמעט אינו קיים.

אם חשבתם שהסדרה תציג תמונה מלאה, תתמקד באירועים המרכזיים ובאווירה הרצחנית שנוטפת מהרשות הפלשתינית ומולידה אינספור פיגועים, אתם תתבדו. הסדרה לא מתארת דבר מתוך כל זה. חטיפתם ורציחתם של גיל-עד שער, אייל יפרח, ונפתלי פרנקל נמצאת רק ברקע כגורם שהוביל לסיפור האמיתי של הסדרה: רצח מוחמד אבו ח'דיר. מבחינת יוצרי הסדרה, ביניהם הבמאי יוסף סידר, מהות הסכסוך לא מתגלמת בתכנון שנמשך חודשים, ניסיון שנכשל, חטיפה ורצח של נערים שרק רצו לחזור לביתם מבית הספר, מבצע שנמשך 18 יום במטרה לאתר אותם, סיוע שנתנו במשך חודשים תושבי חברון למחבלים המתועבים, ולכידתם. היוצרים חושבים שכל זה עניין שולי שמספיק לסקר אותו בכ-20 דקות מתוך סדרה של עשרה פרקים. את העיקר הם שומרים למה שנראה כמו מערכת הסתה משומנת של חברה אלימה וגזענית, שכל מה שהיא מחפשת הוא דם - כשכוונת היוצרים היא לחברה היהודית כמובן, בניגוד לחברה הפלשתינית שוחרת הטוב.

הרגעים המקוממים בסדרה לא מאחרים לבוא. מהרגע הראשון נראית עבודתם של אנשי המחלקה היהודית בשב"כ, שמנסים לשכנע את דובר המשפחה לצמצם את התפילות ההמוניות למציאת הנערים. במקביל הם מכריחים נער גבעות שנמצא במעצר מינהלי לעדכן אותם על תוכניות כאלה ואחרות של הקבוצה שאליה הוא משתייך. אבל השיא המקומם הוא ברמיזה שההורים הם אלה שדרבנו את הרוצחים לבצע את רצח אבו ח'דיר. ההורים, שלאורך כל הדרך ביקשו שלא לפעול באלימות, גינו ביטויי גזענות ובמהלך השבעה משפחת פרנקל אף שוחחה בטלפון עם הוריו של אבו ח'דיר וכל משפחה ניחמה את השנייה, הפכו אצל היוצרים לאלה שעודדו את הרצח. בעוד אצל ההורים מדובר היה ברמיזה, את נתניהו הסדרה מאשימה כמי שקרא לאזרחים לקחת את החוק לידיים ולנקום את רציחת שלושת הנערים.

תזמון עליית הסדרה לא יכול היה להיות אבסורדי יותר. היא עלתה לשידור בעיצומם של ימי השבעה על דביר שורק הי"ד, במקרה שהזכיר בצורה מזעזעת את חטיפת הנערים. כמה ימים לאחר מכן מחבל אחר דרס את נחום ונועם נביס, ונכון לזמן כתיבת שורות אלה נחום עדיין נלחם על חייו בבית החולים. יממה לפני כן שני נערים בני 14 דקרו שוטר בעיר העתיקה. וזה בלי שהזכרנו את שורת הפיגועים הרצחניים שהתרחשו מאז חטיפת הנערים ועד עליית הסדרה 'הנערים', שכוללים את בין היתר את הפיגועים במשפחות פוגל, סולומון והנקין, ובסך הכול יותר מ-80 נרצחים ומאות נפגעים מטרור ערבי.

ולבסוף, צריך לומר משהו על הצד הישראלי בהפקה. 'קשת' מתיימרת להיות "הטלוויזיה של ישראל". כל פרומו שלה נגמר בסלוגן הזה. ובכן, בסדרה הזאת, חוץ מהשפה אין שום דבר ישראלי. הסיפור (שעשוי מצוין, יש לציין) אומנם מתרחש כאן, נכתב כאן, מצולם כאן ומשוחק על ידי שחקנים נהדרים מכאן, אבל הרוח שלו היא משם, מעבר לים. כל רחוב בירושלים מקבל הדגשה האם הוא ממערב העיר או ממזרחה, כדי שחס וחלילה הצופה האמריקאי לא יטעה. היישוב אדם, אחד היישובים היותר קונצנזואליים בכל רחבי הקשת הפוליטית בישראל, הפך להתנחלות, ועוד.

ב'קשת' כנראה הבינו את הבעייתיות בסדרה, ויצרו תוכנית דוקו נהדרת שמשחזרת את מבצע שובו אחים ולכידת המחבלים, כקונטרה לסדרה המתוסרטת. רק שיש בעיה אחת מרכזית בתגובה הזאת: את הדוקו רואים רק בישראל. 'הנערים' משודרת כיום בכל העולם, כך שבשורה התחתונה האמת המצטיירת היא זו שאין בינה ובין המציאות הרבה מן המשותף.