הסערה שלא פרצה

מדוע לפני שבוע הופעה נפרדת ערערה את יסודות הדמוקרטיה ופילגה את המדינה לשניים? הסיבה לכך היא אחת ויחידה: בחירות

אריאל פייגלין , כ"א באב תשע"ט

מוטי שטיינמץ
מוטי שטיינמץ
צילום: יעקב מדר

לכאורה היו פה כל החומרים לאייטם לוהט: הופעה בהפרדה מלאה, דרעי התחייב לבוא לנאום, ליברמן איים לתבוע ורון קובי היה רון קובי. הכול היה שם, ובכל זאת, ההופעה של הזמר החרדי מוטי שטיינמץ בנהריה עברה מתחת לרדאר, לא פתחה אף מהדורת חדשות, ולמעשה, רוב הסיכויים שעד לרגעים אלו ממש לא הייתם מודעים בכלל לקיומה.

מדוע זה? הרי השירים אותם שירים, הקהל אותו קהל וההפרדה אותה הפרדה. מדוע לפני שבוע בדיוק הופעה נפרדת ערערה את יסודות הדמוקרטיה ופילגה את המדינה לשניים, בעוד שביום שני השבוע התקיים אירוע זהה לחלוטין, ואתם אפילו לא שמעתם עליו.

הסיבה לכך היא אחת ויחידה: בחירות. ולא סתם בחירות, בחירות 2019 סבב ב'. אם על הבחירות הקודמות עוד אפשר היה לומר שהן על ימין ושמאל, על מדיניות, על תוכנית טראמפ, על כלכלה, הרי שכשליברמן גרר את המדינה לסחרור של בחירות נוספות הוא מחק את כולם מהלקסיקון והשאיר רק נושא אחד: דת ומדינה.

הופעות נפרדות הן חלק מסדר יומו התרבותי של הציבור החרדי, ועל כן הציבור ה"דמוקרטי" אסר עליהן מלחמה. אבל זהו לא עניין עקרוני, כלל וכלל לא, בסך הכול תעמולת בחירות. מחר יהיו אלה קצבאות האברכים ומחרתיים מחירי הכשרות. ותעמולת בחירות, מעצם טבעה, היא בסך הכול תעמולה ותו לא.

אז דרעי וליברמן חיממו מנועים, אבל הציבור כבר לא היה שם. נמאס לו מתעמולה, נמאס לו מבחירות. ובלי תקשורת ועניין ציבורי, אבוי, לפוליטיקאים הרבה פחות כיף. בלית ברירה ליברמן ירד מהעץ שעליו הוא טיפס, דרעי בתורו מצא תוכניות יותר מעניינות לבין הזמנים ושלח את שר הדתות ועקנין שינאם במקומו. ורון קובי? רון קובי היה רון קובי.

בשורה התחתונה תמיד היו הופעות נפרדות למעוניינים בכך, ותמיד יהיו. לאף אחד במדינת ישראל אין את הרצון והיכולת לערב בכוח את הציבור החרדי, מכיוון שהוא פשוט לא מעוניין בכך. והופעות של זמרים, אפילו אם הם עשו דואט עם ישי ריבו, פשוט לא מעניינות מספיק את הציבור הרחב, זאת בניגוד לנושאים כמו גיוס ויציאה לשוק העבודה. ובינינו, אף אחת מהמתנדבות בשדולת הנשים, שהגישה את העתירה בשבוע שעבר, לא מעוניינת בציבור חרדי שיפזז איתה בהופעה של שלמה ארצי בקיסריה, וכמו כן אף אחד ממפלגת כחול לבן או ישראל ביתנו לא באמת חולם על האופציה לרקוד עם אשתו בהופעה הקרובה של מוטי שטיינמץ.

אז עוד כמה שבועות האש תשכך, הבחירות יהיו מאחורינו, והמנגינה, המנגינה תמשיך להתנגן.