'מיליונר הלוטו' יורשה לחזור לישראל

ניצול השואה שזכה 14 פעמים בהגרלות לוטו ברחבי העולם, יוכל להגיע ארצה ולזכות במשפט חוזר, לאחר שנשפט שלא בפניו לפני 17 שנים.

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ט

כרטיס לוטו
כרטיס לוטו
iStock

סטפן מנדל, ניצול שואה כבן 80 שהצליח לזכות לא פחות מ-14 פעמים בהגרלות לוטו ברחבי העולם, יוכל לחזור לישראל לאחר 17 שנים בהן היה מבוקש בה.

מנדל, עמל במשך שנים רבות על שיטה מיוחדת בזכותה זכה בפרסים הגדולים ביותר בלוטו וגם במספר רב מאוד של פרסי משנה.

הוא עשה זאת בעזרת כמה משקיעים שפעלו יחד איתו כדי 'לנצח את השיטה'.

בשנת 2002 עזב את ישראל אחרי שנפתחה נגדו חקירה ואף הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. שנתיים מאוחר יותר הוא הורשע שלא בפניו ונגזר עליו עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל וקנס כספי.

בשל כך הוא נאלץ להתגורר מאז במדינה שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל. מנדל ניסה לאורך השנים לערער על גזר הדין, אך בקשותיו נדחו.

בשנה וחצי אחרונות הוא מנהל הליך בבית המשפט העליון ובו הוא דורש לעמוד למשפט חוזר. המדינה טענה כי הוא עבריין נמלט ולכן הוא צריך קודם לרצות את עונשו.

השופט חנן מלצר שדן בתיק קבע כי מנדל יוכל לשוב לישראל ולא תהיה אפשרות לעוצרו במשך 30 ימים כאשר בזמן הזה הוא יוכל להגיש בקשה מסודרת למשפט חוזר.

עו"ד אלון אייזנברג, שייצג את מנדל אמר, "עשו לו עוול נוראי. החלטת בית המשפט העליון היא דרמטית ומאפשרת לנו לעשות צדק. הוא יחזור לארץ בקרוב. נתאם הכול מול הרשויות ויהיה לו משפט חוזר".