סמוטריץ' לנתניהו: יהודים נפגעים, זה חייב להיפסק

ביקורת קשה על ראש הממשלה: "מדיניות ההכלה של פיגועי הרצח חייבת להיפסק. המחבלים לא נחים וישראל מכילה''.

אלירן אהרון , כ"ב באב תשע"ט | עודכן: 11:54

כוחות צה''ל בזירת הפיגוע
כוחות צה''ל בזירת הפיגוע
צילום: אלירן אהרון

שר התחבורה וחבר הקבינט ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לפיגוע שאירע הבוקר (שישי) בבנימין.

"בזמן שאנחנו עסוקים באיראן ובגבול עזה יהודים יקרים נפגעים שבוע שבוע ביהודה ושומרון. זה חייב להיפסק. אדוני ראש הממשלה - הגיע הזמן לגבות מחיר. המחבלים מקבלים גיבוי מהרשות הפלסטינית, נתפסים כגיבורים בציבור שלהם ונכנסים לכלא בתנאים טובים.

''את הרשות הפלסטינית המסיתה לטרור צריך לפרק, את התקווה שלהם צריך לגדוע, ולחזור לקחת אחריות ולהחיל ריבונות בכל שטחי יהודה ושומרון. צריך לאמץ את המלצות הוועדה שהקים השר ארדן ולהרע את תנאי המחבלים בכלא.

''יש להחזיר את המחסומים ביהודה ושומרון באופן מידי. איכות החיים של הערבים לא שווה נרצח אחד שלנו. קול דמי אחינו, אחיותינו, ילדינו והורינו זועקים מן האדמה וזה לא יכול להימשך", הדגיש סמוטריץ'.

ח"כ מוטי יוגב, תושב דולב, הגיב גם הוא לפיגוע שאירע בעין בובין הסמוך ליישוב: ''במקום בו יהודים מחפשים מים חיים וחיים, מחפשים ערבים רעים את המוות. בשביל לעצור את גל הפיגועים, להציל ולהוסיף חיים, צריך לחזק את שליטתנו ביהודה ושומרון, לפגוע בראשי הטרור באופן מרתיע ולחזק את ההתיישבות היהודית".

שר הפנים ויו״ר ש״ס אריה דרעי אמר כי הוא מתפלל להחלמת הפצועים. ''הפיגוע הנפשע מחייב תגובה קשה. משוכנע כי כוחות הביטחון שלנו יגיעו למבצעי הפיגוע. הם ינסו לפגוע בנו ואנו נבנה, נפתח ונחזק את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון''.

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי אמר כי "ההחמרה במצב הביטחוני מחייבת תגובה הולמת, רצף האירועים מצביע על מגמה וגרירת רגליים אינה פתרון. גירוש משפחות הרוצחים לצד החלת ריבונות בשטחי c אלו צעדים ראשונים ומתחייבים.

''הטרור שואב עידוד מהצלחות ומי שלא יעצור פיגועים בעזה וביהודה ושומרון שלא יופתע מאירועים במרכזי הערים. הטרור לא ירתיע אותנו אנו נמשיך לטייל בכל מקום- בירושלים, בדולב, בנחל עוז, בגולן ובתל אביב כי המוטבציה לרצוח יהודים אינה צריכה סיבה. ליבנו ותפילותינו לשלומם של הפצועים", הוסיף.

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר כי ״הפיגוע בבנימין הוא סטירת לחי מצלצלת לממשלת הכניעה של נתניהו, שבוחרת להפקיר את ביטחון אזרחי מדינת ישראל לטובת תשלומי שוחד לחמאס ולרשות הפלסטינית כדי לקנות שקט עד הבחירות.

''ממשלה שמפסיקה את שיפוץ כביש הדמים בעוטף עזה בטענה שנגמר הכסף, ומנגד מתחננת לאבו מאזן שיסכים לקבל 2 מיליארד ש"ח, לא ראויה לאמון הציבור. בשעה קשה זו לבי עם הפצועים ובני משפחותיהם ואני מחזק את ידי צה"ל וכוחות הביטחון הנמצאים במצוד אחר המחבלים״, הוסיף ליברמן.

יו"ר ועדת מתיישבי השומרון צחי דיקשטיין אמר ''זהו פיגוע שני בשתי היממות האחרונות כדי לפגוע באזרחים חפים מפשע. העובדות מדברות בעד עצמן, הסרת המחסומים היא שגיאה מתמשכת. יש להחזיר את המחסומים לכבישים והכתרים על הכפרים על מנת להחזיר את הבטחון לתושבים וכדי למנוע את הפיגוע הבא.

''חייהם של אזרחי ישראל ביהודה ושומרון חשובים אלפי מונים מנוחות חייהם של המחבלים בכבישים ולאחר מכן ובבתי הנופש בישראל לאחר כליאתם", הוסיף דיקשטיין.

ממפלגת ימינה נמסר ''דם יהודי הפך להפקר. מדיניות ההכלה של פיגועי הרצח חייבת להיפסק. בין אם זה בעוטף עזה או ביהודה ושומרון - המחבלים לא נחים וישראל מכילה. את המציאות הבלתי נסבלת הזו חייבים לעצור: בהחזרת החיסולים, בהצבת מחסומים, בהריסת בתי מחבלים ובהחלת ריבונות ישראלית. עוד היום".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ הגיע לזירת הפיגוע יחד עם צוותים מקצועיים של המועצה. ''לא נאפשר לארגוני הטרור להדיר את רגלינו מלטייל במרחבי הטבע, הנוף והמעיינות של ארצנו. הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תתעורר, תיזום ולא רק תיגרר, ותשדר מסר של תקיפות, עוצמה וביטחון, כדי שאותם מפגעים יידעו שלא ניתן יותר לתקוף בנקל מטיילים שבאו לנפוש במעיינות", אמר.

''אני מצפה מראש הממשלה להבטיח את שלומם וביטחונם של תושבי יהודה ושומרון ולהפסיק להבטיח להחיל את הריבונות אלא גם לממש זאת", הוסיף גנץ.

שר החינוך הרב רפי פרץ הגיב ''הפיגוע הנורא הבוקר בבנימין הוא פשע שמחייב תגובה, סומך על כוחות הביטחון כי יגיעו למחבלים בהקדם ויחסלו אותם. בניגוד לאויבנו, התגובה שלנו היא הוספת חיים. המענה האמיתי שלנו, זה בניין ויצירה.

''משרד החינוך בראשותי יאיץ את התכנון להרחבת הטיולים ליהודה ושומרון ואנחנו תובעים שעל חורבן והרס יבוא בניין - לאשר תכניות בנייה באופן מיידי ביהודה ושומרון. שולח החלמה מהירה לפצועים ומחזק את תושבי יהודה ושומרון וכוחות הביטחון", הוסיף שר החינוך.

ח''כ אופיר סופר (ימינה) אמר כי ''רצף האירועים הקשים מחייב שינוי מדיניות ויד קשה יותר מול הטרור. יש להרוס בתי מחבלים באופן מיידי ואפקטיבי, גם בתי מחבלים שרק גרמו לפציעה ולא למוות. אני קורא לרה"מ ושר הביטחון לנהוג יד קשה אל מול המחבלים וסייעניהם בכלל ובבתי הכלא בפרט".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר כי "רק לפני שבועיים בעקבות הרצח המזעזע של דביר שורק הי"ד קראנו להחזיר את המחסומים. היום שוב פיגוע מזעזע במעיין דני והמחבלים שוב בורחים. ב-2015 בדיוק באותו המקום נרצח דני גונן הי"ד, על שמו נקרא המעיין וגם שם המחבלים ברחו.

''אם היו מחסומים בדרך לדולב, או בכל דרך אחרת ביו"ש הייתה מתקיימת הרתעה, אף מחבל ארור לא היה מעז לנוע עם מטען עם נשק או עם כל כלי הרג אחר. שוב אנחנו משלמים על איכות החיים של האויב בחיינו", הוסיף.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן הגיב לפיגוע הקשה ואמר ''שוב טרור רצחני בערב שבת, שוב מחבלים בני עוולה פוגעים ביהודים תמימים, אוהבי הארץ ויקיריה ושוב ישנה תעוזה גדולה מצד המחבלים לפגוע בנו. המדינה חייבת לומר די לטרור הערבי.

''ההרתעה חייבת לחזור ומיד. הרס בתים מיידי, גירוש משפחות המחבלים, 'יבוש הביצה' במרכזי הערים הערביות. ומהצד השני - לבנות עוד ועוד, להחיל ריבונות מלאה. לצערנו המשפט על היד הארוכה של צה"ל אינו רלוונטי עוד. תפיסת הרוצחים בפינצטה על ידי לוחמינו אומנם מרשימה אך אינה מספקת עוד- האויב הערבי חייב להבין שברמה הלאומית לא משתלם לפגוע ביהודים ובישראל.

''יהודי יסתובב חופשי בארצו, יסע בטרמפים ויילך לעבודתו והמדינה תשלוט שלטון מלא, תבנה בנייה מאסיבית ביהודה ושומרון ותפגע פגיעה קולקטיבית בקיני הטרור - זאת המציאות היחידה, אותה אנחנו מוכנים לראות לנגד עינינו. אדוני ראש הממשלה, כנס את הקבינט עוד לפני שבת ושחרר את צה"ל מכל כבליו כי דם יהודי אינו הפקר", הוסיף נאמן.

מועצת יש''ע הגיבה על הפיגוע: "שוב אנחנו עדים לתוצאות של ההסתה והשנאה של שונאי ישראל. הפיגוע הזה מצטרף לפיגועים נוספים שאירעו בשבועות האחרונים, אשר מצביעים על מגמה שאסור לתת לה להימשך", נמסר.

''אנו דורשים מכוחות הביטחון לעשות ככל הנדרש, כולל תגבור כוחות ופעולות יזומות על מנת שהאירועים לא יהפכו לגל שישטוף את כל הארץ. אנחנו נמשיך לגור ביהודה, שומרון ובקעת הירדן לנצח נצחים. לא פיגועים ולא הסתה יוכלו לנו", הוסיפו במועצת יש"ע.