החרדים זועמים: "דוחקים אותנו לפינה"

תוגובת חריפות לביטול המופע בחיפה. סגן השר מאיר פרוש: "השופטים מותחים את החבל עד הקצה והם ישאו בתוצאות של שינוי במעמדם".

מיכל לוי , כ"ד באב תשע"ט

מוטי שטיינמץ
מוטי שטיינמץ
Photo by Yaakov Naumi/Flash90

החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה לבטל את המופע המוסיקלי שתוכנן מחר (שני) בעיר, גררה תגובות נזעמות מצד הנהגה הפוליטית החרדית.

ח"כ ישראל אייכלר אמר בתגובה לפסיקה כי לציבור החרדי אין אמון בבית המשפט. "אין לנו אמון במערכת המשפט שתפסה את השלטון באופן בלתי חוקי. השופטים הללו מסלפים את החוקים ואת כוונת המחוקק באיבתם לדת היהודית ולציבור החרדי".

לדבריו, "הם מופעלים על ידי ארגונים רפורמים מחו"ל שיש להם שלוחות בארץ. אין להם בוחרים, אבל הם משחדים את השופטים בשוחד חוקי וגלוי. הם מזמינים אותם להרצאות בחו"ל ומוכרים את הספרים שלהם בספריות האוניברסיטאות. הם מושפעים מעמדותיהם. זהו שוחד גלוי של טיסות, הרצאות מלונות וקידום מכירת ספרים. זה חוקי אבל משוחד''.

אייכלר הוסיף כי "עלינו להחזיר את הכח השלטוני לציבור הבוחרים באמצעות הכנסת והממשלה, הזקוקה לקולות הבוחרים. עוד ועוד מנדטים למפלגות החרדיות בכנסת, זאת התשובה שלנו והנשק היחיד שבידינו להשיב מלחמה שערה.

"לדאבוני יש לנו מספיק סיבות וגזירות, שצריכים בגללן את המפלגות החרדיות: דיור, תעסוקה, ישיבות ועוד. אבל מי שחושב שאנחנו קיצוניים בא בית המשפט והפסיקות שלו נגדנו ועוזר לנו להסביר את המציאות של גלות בין יהודים'', כך אייכלר.

סגן השר אמר פרוש הגיב כי "בית המשפט מאתגר את הציבור כדי שיתעשת ויביע נחרצות את עמדתו נגד כפיית עמדות השופטים על הציבור. על השופטים לדעת שכבני אדם הם מותחים את החבל עד הקצה והם ישאו בתוצאות של שינוי במעמדם".

ואילו ח״כ יעקב טסלר טען כי "כשבית המשפט מתערב שוב ושוב ומבטל אירועים המתאימים לציבור החרדי ונותן גב לשדולת הנשים אשר חרטו על דגלם שנאת חרדים, אין ספק שהתשובה לכך חייבת להינתן בקלפי ב-יז' באלול, כדי שנוכל להמשיך להיאבק שהציבור החרדי יקבל את מה שמגיע לו ללא התערבות בוטה של בית המשפט באורח חייהם של מגזר שלם".

ח"כ אורי מקלב הגיב אף הוא ואמר כי "הציבור החרדי נרדף על ידי מפלגות וארגונים שונים. בית המשפט היום נותן את הלגיטימציה לארגוני שנאה אלו.

"הצביעות זועקת לשמים כאשר אומרים חייה ותן לחיות אך בהתנשאות ורודנות מתערבים פעם אחר פעם בנעשה בציבור החרדי עד אשר לא מאפשרים לציבור החרדי לחיות באורח חייו ואמונתו. לקחת ציבור שלם להכפישו ולהכותו על ידי שלילת זכויות אלמנטריות ודחקים אותו לפינה תוך עלילת עלילות שווא דבר זה לא יצליח, זהו חלק ממסע השמצות והכפשות כנגד הציבור החרדי", הוסיף.

מתנועת ש''ס נמסר כי "תנועת ש”ס מצרה על החלטת בית המשפט בחיפה לבטל את האירוע המוסיקלי לבני הישיבות. ההחלטה הדורסנית מונעת מציבור גדול במדינה לחיות על פי אמונתו ואורחות חייו. נמשיך להאבק כדי שכל הציבורים במדינת ישראל יזכו לשיוויון זכויות ולשירותים המגיעים להם בזכות ולא בחסד".

מרדכי בן דוד
צילום: דורון רדי

כאמור, בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל הופעה לגברים בלבד שתוכננה להתקיים מחר (שני) במרכז הקונגרסים בעיר.

שדולת הנשים עתרה נגד האירוע לציבור החרדי, שבו היו אמורים להופיע הזמרים מוטי שטיינמץ ומרדכי בן דוד תחת הכותרת "קומזיץ של התרוממות וכיסופין אל תוך אווירת הימים הנוראים".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע בחוות הדעת שהעביר לבית המשפט, כי עיריית חיפה המממנת את האירוע "לא עמדה בנטל על מנת להבהיר את ההצדקה לקיומו של האירוע במתכונתו הנוכחית המיועדת לגברים בלבד".

מפורום קהלת נמסר: ''בית המשפט המחוזי בחיפה נזהר מלקבוע שהצעת פעילות בהפרדה לציבור החרדי אינה חוקית, ויש לברך על כך. בדומה לעמדה שפרסם בשבוע שעבר היועמ"ש, גם בית המשפט המחוזי ער לצרכים השונים של האוכלוסיות השונות, ומבחין בין מקרים שבהם הפרדה לגיטימית ומקרים שהיא איננה.

''עם זאת, ראוי שבית המשפט לא יפריז במעמד הנורמטיבי של עמדת היועץ המשפטי לממשלה. על שופט להכריע בהתאם להבנתו את הדין, שהרי אין עליו אלא מרות הדין, ולא לפי מידת הציות של העירייה ליועמ"ש''.