הצעה לטיול: מסלול נודד חרמון

ההר, שתפארתו בקרב הציבור הישראלי הינה בעיקר בחורף, יודע להציע אתגרים ונוף ייחודיים גם בקיץ ובמזג אויר שפוי יותר מסופת שלגים.

עודד פורת , כ"ה באב תשע"ט

החרמון
החרמון
צילום: תמר גלבוע

החרמון, "העיניים של המדינה", הוא פנינת נוף ייחודית בארצנו הקטנטונת והיפה המשובצת אינספור צורות נוף שונות.

ההר, שתפארתו בקרב הציבור הישראלי הינה בעיקר בחורף, יודע להציע אתגרים ונוף ייחודיים גם בקיץ ובמזג אויר שפוי יותר מסופת שלגים.

אנו נציע כאן טרק בן שלושה ימים שיתחיל באתר החרמון הגבוה ויסיים בנחלים הקרירים היוצאים מבטן ההר כפי שאמרו חז"ל במדרש שיר השירים "החרמון כל טובו בזוטו" כלומר התועלת מהשלג הרב היא בנביעת הנחלים, מקורות הירדן שופעי המים הנמצאים למרגלותיו.

  • יום א': קופות אתר החרמון- שביל הגולן- נחל גובתא עליון- "עין נמרים"- נמרוד- הר קטע- הכפר הדרוזי עין קיניה- נבי חזורי.

הסבר דרך: נצא מקופות האתר לכיוון מזרח ונחצה רחבת אספלט גדולה הצמודה לבסיס צה"ל. מכאן נרד ירידה קצרה בשביל הגולן אל נחל גובתא, בקצה רחבת האספלט סמוך לשלט ההסבר של שביל הגולן, ניצבת פינת ישיבה נאה לזכרו של יאיר עמיחי, פקח הטיולים של משרד החינוך, שנהרג בתאונת דרכים בחניית האתר. נלך בעקבות סימון שביל הגולן נחצה את הכביש המטפס אל האתר ונמשיך בתוך הנחל בעקבות עמודי החשמל.

סימון שביל הגולן יעזוב את הדרך ואנחנו נמשיך עם הסימון אל עבר תוואי השביל העובר בינות לגבעות הטרשיות של החרמון. מי שיגיע לקראת סוף אוגוסט צפוי לראות כאן את פריחת החצבים הממהרים לפרוח באוויר הקריר. ירידה תלולה תוביל אותנו אל עבר המזבלה של מג'דל שמס, נחצה את הכביש בזהירות ועם תחילת הדרך הלבנה בתוך החורש נבחין משמאל בבריכה בנויה עם עיטורי נמרים. נקודת טבילה מומלצת.

מכאן הדרך מטפסת אל עבר הישוב נמרוד שאליו נגיע בהליכה על כביש. נעצור מול הישוב לתצפית מרשימה אל עבר ברכת רם, הכפר הדרוזי מסעדה, החרמון והרי הגולן. ונמשיך עם שביל הגולן בדרך לבנה העוברת בין מטעי הכפרים הדרוזים. בקצה הדרך נגיע אל צומת T נפרד משביל הגולן ונפנה בה שמאלה בעקבות סימון שבילים אדום היורד אל הכפר הדרוזי עין קיניה. סימון השבילים מסתיים בכניסה אל הכפר ומכאן אנו נדרשים לשאול את התושבים או להיעזר באפליקציות ניווט למיניהם, כדי לצאת לדרך היוצאת מהכפר צפונה אל עבר קברו נבי חזורי.

הדרך יוצאת מהכפר ומעפילה אל עבר כביש ראשי המחבר בין מבצר נמרוד למושב נווה אטיב. אנו נחצה את הכביש בזהירות לעבר חניון ואתר ההנצחה של סיירת אגוז הסמוך למבנה גדול מגודר היטב שהוא קברו של נבי חזורי. כאן גם נחנה בלילה. בחניון עצמו מומלץ להתמקם באזור שולחנות קקל הנמצאים מתחת לעצי אלון בקצה הצפון מזרחי של הקבר. בחניון עצמו אין מים ושירותים מסודרים. יש להתייחס בכבוד למקום שהוא גם אנדרטה לנופלי סיירת אגוז וגם אתר דרוזי מקודש.

נקודת להצטיידות במים: נמרוד, עין קיניה.

  • יום ב': אנדרטת סיירת אגוז- מבצר נמרוד- ירידה תלולה אל נחל הבניאס- שביל שמורת הבניאס- מפל הבניאס- השביל התלוי- נחל בניאס עד שאר ישוב.

הסבר דרך: נצא מחניון הלילה על סימון שבילים אדום על דרך לבנה לעבר האנדרטה הייחודית של סיירת אגוז בה לכל נופל ישנה הנצחה אישית על אבן בזלת. האבנים מפוזרות בתוך החורש והשביל מוביל אותנו אל עבר אמפיתיאטרון קטן ורחבת טקסים המיועדת לטקסי יחידת אגוז. נמשיך עם סימון השבילים האדום בהליכה בחורש האלונים עד לגדר הגן הלאומי מבצר נמרוד.

בגדר נפנה שמאלה עם סימון השבילים אל עבר הכניסה למבצר. בכניסה נשלם את דמי הכניסה לשמורה ונציין שאנו ממשיכים אל עבר שמורת הבניאס שגם היא שמורה בתשלום. ישנו כרטיס משולב מוזל. נעפיל בכביש ונעשה סיור בתוך המבצר היפהפה שמשמר מבצר שנבנו ע"י יורשיו של צאלח א-דין המוסלמי במהלך המאה ה-13 וארמון מרשים אותו בנו הממלוכים שהשתלטו על ארץ ישראל מעט לאחר מכן. ההתמצאות במבצר בעזרת דפי ההסבר שתקבלו בכניסה ובעזרת שלטי הכוונה הפזורים באתר.

טיפ: לא לפספס את עיטורי האריות ואת מעבר הסתרים. מכאן אנו הולכים אל רחבת החניה צופים לעבר עמק החולה, רכס רמים והרי הלבנון ויורדים בירידה תלולה בעקבות סימון שבילים ירוק. השביל יוביל אותנו אל שמורת הבניאס ואנו נלך בשביל המסומן כחול של השמורה בינות לצמחיית הנחלים העבותה והזרימה היפה עד למפל הבניאס העוצמתי.

מכאן נמשיך בתוך הערוץ ב"שביל התלוי" מעל לזרימה החזקה של הנחל עד לשער הולכי הרגל ביציאה מהשמורה אותו נעבור ונמשיך בחלק הפראי של הנחל בעקבות סימון שבילים שחור המתחלף לאדום ובדרכנו נקפץ בין הבריכות, נפגוש את הטנק הסורי שהתגלגל לכאן במהלך מלחמת ששת הימים. נסיים את יומנו במושב שאר ישוב. כאן נוכל ללון בחניון בתשלום שבסוף המסלול בו יש גם מקלחות ושירותים מסודרים.

נקודות להצטיידות במים: מבצר נמרוד, שמורת הבניאס (התחלה), חניון מפל הבניאס (צריך לצאת מהמסלול ולחזור אליו), שאר ישוב.

  • יום שלישי: שאר ישוב- גשר בניאס- בניאס תחתון מחניון השקד דרך חניון האקליפטוס עד קבוץ שדה נחמיה.

הסבר דרך:

היום הוא ללא שבילים מסומנים בכלל ולכן הליכה עם סמארטפונים מועילה אך ניתן גם ללכת עם הסבר הדרך. נצא מהחניון לכיוון דרום נחצה את הבניאס בגשר ונגיע אל צומת T בו נפנה ימינה לכיוון דרום ולאחר מכן השביל יתעקל מערבה. הדרך הולכת על גדת נחל הבניאס, המכונה גם בשם נחל חרמון. נמשיך הלאה ובצומת הT הבא נפנה ימינה בשנית לכיוון מערב. נחצה בזהירות מרובה את כביש 918 הכביש המחבר בין חורשת טל לקבוץ כפר סאלד ,מכאן נמשיך על דרך העפר ההולכת דרומה.

הדרך המקבילה לנחל הבניאס. נלך עד צומת צלב בה נפנה ימינה ועם הדרך הזו נמשיך למעשה עד סוף המסלול. הדרך עוברת בצמוד לנחל הבניאס דרך חניון השקד וחניון האקליפטוס עד לקבוץ שדה נחמיה. לאורך הדרך נלווה את מפגש שלושת מקורות הירדן הגדולים (נחל חצבני, דן ובניאס) ולמעשה מול קבוץ שדה נחמיה מתחיל נהר הירדן. הדרך עליה אנו צועדים לכל האורך היא הדרך הדרומית של נחל הבניאס. בדרך ניתן לחתוך אל אינספור פינות צל וקפה הצמודות לנחל וכן להיכנס ולשכשך רגליים בזהירות מרובה שכן ישנם מקומות עמוקים והזרימה חזקה בעקבות החורף המבורך. אין לצעוד בתוך הנחל עצמו בגלל הזרימה החזקה ובגלל "הפתעות" לא נעימות (בזנטים, פסולת בנין ועוד) העלולים להימצא בתוך למים.

נקודות להצטיידות במים: אין. יש להצטייד בכמות מים גדולה ההליכה ביום זה הינה באזור חם כשההליכה עצמה נעשית לרוב בדרך ללא צל.

הכותב הוא מנהל חינוכי במדרשת הגולן מבית עמותת "רוח הגולן", המציעה לאורך השנה טיילות תוכן, סיורים, ופעילויות שונות לבני נוער, מבוגרים, משפחות ומוסדות חינוך.