אומן: לגאול את ה'קלויז הקדוש'

במהלך הסיור באומן סיפר הרב בנשעיה כי בית הכנסת של חסידי ברסלב שכונה ה'קלויז הקדוש' עדיין סגור ולדאבון לב פועל בו מפעל ייצור

בן שאול , כ"ה באב תשע"ט

אישי הציבור בסיור באומן
אישי הציבור בסיור באומן
צילום: באדיבות המצלם

משלחת של אישי ציבור מישראל ומאוקראינה ביקרה אתמול במתחם הקלויז העתיק באומן.

בראש המשלחת מהצד ההישראלי עמד השר זאב אלקין, ומהצד האוקראיני, אנדריי ירמק יועצו האישי של נשיא אוקראינה ולדמיר זלניסקי.

בסיור אף השתתפו הרב שלום ארוש ראש מוסדות 'חוט של חסד', הרב יעקב ג'אן רב הקהילה היהודית באומן, וכן יו"ר המזכירות הארצית של חסידי ברסלב הרב נחמן בנשעיה, שמשקיע מאמצים מרובים בכל השנים האחרונות, לשיתוף פעולה של גורמים ישראלים ואוקראינים למען אומן, ועתה המאמצים נשאו פרי.

המשלחת קיימה סיור משותף וביקור רשמי במספר אתרים לקידום פרויקט משותף של שדרוג התשתיות באומן לטובת התושבים המקומיים ולטובת הבאים לציונו של רבי נחמן מברסלב זיע"א.

במהלך הביקור הגיעה המשלחת לסיור מיוחד במתחם הקלויז העתיק באומן. "חברי המשלחת נכנסו פנימה והביטו התרגשות בבית הכנסת הספוג בתפילותיהם של חסידי ברסלב בימי קדם ואשר עדיין גם עתה כל המאמצים להשיב את המקום לידיים ליהודיות לא עולות יפה", סיפר אחד נוכחים לאחר הסיור.

הרב נחמן בנשעיה יו"ר המזכירות הארצית של חסידי ברסלב, שמשקיע מזה שנים רבות למען גאולת הקלויז באומן, הסביר למשלחת כי העיר אומן הפכה למקום אליו מגיעים רבבות יהודים מידי שנה ובמיוחד בראש השנה "אז באים רבבות מתפללים להתפלל על ציון קדשו של הרה"ק מוהר"ן מברסלב זי"ע. מאז הסתלקותו מסרו את נפשם יהודים להגיע ולהתפלל בקיבוץ הגדול שנערך במקום מקום, גם בשנים שהיה מעבר למסך הברזל".

"אולם, גם כיום המצב עד לא הגיע לתיקונו, היות וכפי שעינכם רואות זה עתה, בית הכנסת הקדוש של חסידי ברסלב שכונה ה'קלויז הקדוש' שנבנה על ידי תלמידו וממשיכו הרה"ק ר' נתן מברסלב זי"ע, עומד עדיין סגור ומסוגר, ולדאבון לב פועל בו מפעל ייצור.

"מזה שבעים ושבע שנה שבית כנסת זה סגור ומסוגר, לבבותיהם של רבבות חסידי ברסלב יוצא לזכות להתפלל במקום קדוש זה, אולם כל המאמצים להשיב את המקום לבעליו הקודמים – חסידי ברסלב עלו עד עתה בתוהו", אמר הרב בנשעיה.