נתניהו מבטיח, האם הוא יקיים?

נתניהו משתמש פעם אחר פעם ב'כדור ההרגעה' של שכונה חדשה כתשובה לטרור. ההבטחות ממוחזרות שוב ושוב - והביצוע? זה כבר סיפור אחר. דעה

ניצן קידר , כ"ה באב תשע"ט

נתניהו וכוכבי בצפון
נתניהו וכוכבי בצפון
צילום: לע"מ

ההודעה של משרד ראש הממשלה הבוקר עוררה תחושת דה ז'ה וו. "ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את מנכ"ל משרד רה"מ להביא לאישור בוועדת התכנון הקרובה הקמה של שכונה חדשה בדולב, בה יוקמו כ-300 יחידות דיור חדשות".

ראשית המספר 300, שהפך כבר למושג נרדף להבטחות ממוחזרות (ע"ע בית אל) של ראש הממשלה למתיישבים.

אבל גם אם נכנסים לעומק ההצהרה היא בעיקר מלאה חורים. ועדת התכנון העליונה מתכנסת אחת לרבעון - האחרונה התכנסה לפני שבועיים-שלושה. המשמעות היא שהוועדה הבאה לא תתכנס מחר או בשבוע הבא, אלא רק אחרי הבחירות - אי שם לכיוון חודש נובמבר.

בשלב הזה, בהנחה שנתניהו יהיה גם ראש הממשלה הבא, השכונה ויחידות הדיור בדולב ימוחזרו עוד שלוש פעמים - סביר להניח שגם בהצהרות פומפוזיות כמו הנוכחית, בהתאם לארבעת שלבי האישורים שצריכה כל תכנית לעבור בוועדה - לפני שהיא מגיעה לשלב המימוש.

נתניהו מתנהג בתקופה זו בזחיחות רבה. לגבי מערכת הבחירות באופן כללי ולגבי הציבור הישראלי בפרט. כדור הרדמה? תרופת הרגעה? איכשהו הציבור בהתיישבות בולע את ההבטחות שוב ושוב ומצפה לישועה.

גם הפעם עברה ההצהרה בשקט יחסי, למעט מפלגה אחת שאמרה את האמת. שמי שרוצה לבנות, בונה ולא מדבר על בנייה. הייתי מתקשה להבין איך ראשי ההתיישבות שמכירים היטב את הטריק שותקים, אם לא הייתי מודע לכך שרובם חברים בליכוד. הביקורת, אם תהיה כזו, תתמקד תמיד בנושאי ביטחון, לא התיישבות. הם לא יבקרו את יו"ר התנועה שלהם רגע לפני הבחירות באופן מאתגר, למרות שהם יודעים היטב שערך ההבטחה לשכונה החדשה בדולב אינו גבוה.

בתוך הליכוד אין מי שמאתגר את נתניהו בנושאים כאלה. וכך עוד הבטחה עברה מתחת לרדאר. "נמשיך לחזק ולפתח את ההתיישבות", הצהיר ראש הממשלה. השאלה היא אם בעוד שלושה חודשים תוקם ממשלה משותפת לליכוד ולכחול לבן להצהרות והבטחות יהיה ערך.