רוחאני לטראמפ: תסירו את הסנקציות

נשיא איראן עונה לדברי הנשיא האמריקני שאמר כי קיים סיכוי שיסכים להיפגש עם חסן רוחאני. "ללא הסרת הסנקציות, לא יהיה שינוי".

ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ט

נשיא איראן חסן רוחאני
נשיא איראן חסן רוחאני
צילום: רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני, מגיב הבוקר (שלישי) לדיווחים לפיהם קיימת אפשרות למפגש פסגה בינו לבין נשיא ארה"ב.

"טהראן מעולם לא רצתה נשק גרעיני. ארצות הברית צריכה להסיר את כל הסנקציות הלא חוקיות כצעד ראשון. ללא הסרת הסנקציות, לא יהיה שינוי במצב הנוכחי", אמר רוחאני.

אמש הצהיר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת עמנואל מקרון כי קיים סיכוי שיסכים להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני.

טראמפ הוסיף כי איראן היא מדינה עם פוטנציאל גדול והוא מצפה להסכם ארוך טווח שבמסגרתו איראן לא תייצר נשק גרעיני וטילים בליסטיים.

"איראן אינה אותה מדינה שהייתה לפני שנתיים וחצי", אמר הנשיא האמריקני. ''איראן הייתה נותנת חסות הטרור מספר אחת בעולם. כשנכנסתי לתפקיד היו 18 מוקדי חיכוך בעולם בגיבוי איראן, לכל הפחות במימון איראני. הם השתמשו בכסף מההסכם למטרות רעות".

הנשיא הצרפתי מקרון ציין בפני התקשורת כי הוא מסכים עם טראמפ שאסור לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני לעולם. "שני דברים חשובים לנו מאוד: לאיראן אסור לעולם להחזיק בנשק גרעיני, ואסור שיהיה מצב שיאיים על היציבות האזורית", הוא אמר.

בסיכום פסגת ה-G7 הציע נשיא צרפת מקרון לקיים את הפגישה "בשבועות הקרובים". נציין כי טראמפ ורוחאני צפויים להשתתף באסיפה הכללית של האו"ם בניו יורק בסוף ספטמבר.