הניצחון השקט של טראמפ על איראן

בדיבורים בלבד וכמעט מבלי לנקוט צעדים הצליח טראמפ להוביל למהפכה במעמדה של טהרן. שוחחנו עם מומחה לאיראן על מפגש המנהיגים המתקרב.

שמעון כהן , כ"ו באב תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

האפשרות שהייתה עד לא מכבר נחשבת למופרכת, האפשרות לפגישת טראמפ רוחאני, הופכת לממשית יותר ויותר. ד"ר אלדד פרדו, מומחה לחקר איראן, מתייחס להיתכנות המפגש ולאינטרס הישראלי שאולי נותר בצד.

בפתח דבריו מזכיר ד"ר פרדו כי גם אם הדברים אינם מגיעים עד לצמרת הפירמידה הרי שהאיראנים מקיימים מגעים עם האמריקאים, בין אם בעומאן, בין אם דרך צרפת ובין אם בדרכים נוספות, זאת מעבר לעצם קיומו של השיח על הסכם הגרעין.

לדבריו האסטרטגיה האיראנית היא רצון לחזור למודל האיסלאמי המוכר עוד מימי האימאם חסאן, אחד מבניו של מוחמד, מודל לפיו ניתן לבצע הסכמים עם האויב על מנת לשמור על הדת ולהציל אותה, אך כאשר יתחזק הצד האיסלאמי שבהסכם הרי שניתן יהיה להפר את ההסכמות. בדבריו עורך ד"ר פרדו השוואה בין הסכם הגרעין להסכמי אוסלו שגם מאחוריהם עומדת אותה תפיסה. "הם מוכנים לחתום כדי שלא ליפול".

"מציגים זאת כפסגה אבל זו לא פסגה. רוחני הוא לא הנשיא אלא מעין יועץ לביטחון לאומי. ראש המדינה הוא חמינאי שנחשב לראש העולם כולו. כך שהנשיא האמריקאי נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של האיראנים. זה מה שזה יהיה למרות שיקראו לזה פסגה".

על דרישת האיראנים להסיר את הסנקציות בטרם ידונו באפשרות המפגש אומר ד"ר פרדו: "יש שלושה עניינים שחשובים לאיראן, הטילים, הגרעין וההתפשטות ברחבי המזרח התיכון. הם אומרים שלא יכולים לוותר על כלום. הם אומרים שתסירו את הסנקציות ואז נחזור להסכם הגרעין שיאפשר לנו פצצה אטומית בתוך עשר שנים. זה לא מה שטראמפ מוכן". להערכתו של פרדו "זה לא הכול או כלום".

"בכל העיתונות האיראנית מציגים את טראמפ כטוב וכמתון ולעומת זאת בולטון ופומפאו ונתניהו הם הרעים. הם שתופסים אותו למרות שהוא רוצה. ארה"ב לכאורה פרשה אבל היא לא דורשת משאר המדינות לצאת. כל השאר נותרו בהסכם הגרעין ואין לה בעיה עם זה. ארה"ב עשתה מהלך חכם כשהיא אמרה שבמקום שנדבר רק בעוד עשר שנים כשיהיה לכם כסף וכוח, נדבר על שלב ב' עכשיו, ואז הם פרשו והתחילו סנקציות והחרפות כדי לדבר על שלב ב'. המשמעות היא ששני הצדדים רוצים הסכם".

בדבריו מגדיר ד"ר פרדו את מהלכיו של טראמפ כמהלכים מבריקים, "אף אחד לא מבין את גודל המהלך", הוא אומר ומסביר כי בעבר "איראן הייתה עושה דברים ולא משלמת מחיר. ארה"ב הייתה משלמת מחיר כלכלי ומחיר בחיי אדם והאיראנים לא עשו כלום חוץ מכמה גרושים למחבל שיעשה פיגוע. כעת המציאות השתנתה. טראמפ רק מדבר מהבית הלבן ולא מוציא דולר בעוד האיראנים מפסידים עשרות מיליארדים. בעזרת הטוויטר הוא שינה את המשוואה וגרם הפסדים לאיראן".

באשר לאינטרס הישראלי מזכיר ד"ר פרדו את המציאות בה אובמה ניהל מו"מ עם איראן כאשר איתו גם שאר מדינות העולם הפועלות בהנהגתה של ארה"ב בעוד נתניהו מנסה לבדו למשוך מעט לכיוונו על ידי אותה נסיעה לקונגרס וצעדים נוספים. המציאות כעת השתנתה לחלוטין שכן רק צרפת היא שמנהלת את המו"מ עם איראן בעוד מי שצועק ומזהיר מההסכם היא ארה"ב. "במקום שטראמפ ידבר מקרון הוא שמדבר".

"יש כאן מציאות אחרת. טראמפ הוא קבלן שעבד בניו יורק וכתב ספרים על מו"מ והיו לו אלפי שעות מו"מ עם האנשים הכי קשוחים, היו לו אלפי שעות בית משפט ועבודה מול עשרות סוחרים פרסיים. הוא מכיר את כל הדברים האלה וזה נראה אחרת".

להערכתו של פרדו לא תהיה חזרה להסכם שכן איראן על סף התמוטטות ואין בידה ברירות. כל זה קורה תחת טראמפ שלא נצרך לעשות כלום. "הוא רק מדבר והכול קורה בדיבורים".

פרדו מזכיר בדבריו את הימים שטרם פרישת ארה"ב מההסכם, כאשר כל הפרשנים סברו שלארה"ב אין את היכולת לעמוד לבדה ולכן איראן ואירופה יעמדו מול ארה"ב, אך בפועל המציאות שונה לחלוטין. "זה בדיוק הפוך. מספיק שארה"ב אומרת מילה והחברות האירופיות לא מקשיבות לממשלות שלהן. אין משמעות לדיבור האירופי. כשארה"ב אומרת שמי שסוחר עם האיראנים מסתבך איתה אף אחד לא רוצה להסתבך".

"יש עוד דבר שאנשים לא לוקחים בחשבון כשהם מדברים על ערך הסנקציות. בחקר המהפכות מדברים על כך שאנשים יוצאים למהפכה בתחושת חורבן או חוסר משמעות ולא בתקופה של עוני. אנשים יצאו באיראן למהפכה בתקופה של עושר. אנשים יוצאים למהפכה בתקופה של שבר. ב-2015 היו ציפיות בעקבות כל החברות שהגיעו ופתאום הכול נפל, כך שהנפילה היא גם בציפיות. שם נמצא השבר. לא צריך להרעיב אלא לתת להם אופק פסימי ולהוציא מהם את האמונה. כבר עכשיו הם לא מאמינים בכלום בממשלה שלהם, חוץ מהחבורה השלטת שם".